Data modyfikacji:

Jaką myjkę ciśnieniową do mycia samochodu kupić?

Choć samochód można umyć przy użyciu węża ogrodowego lub zwykłego wiadra, znacznie wygodniejszym narzędziem jest myjka ciśnieniowa. Jeśli lubisz utrzymywać karoserię samochodu w doskonałym stanie, zakup tego urządzenia ma sens. Tym bardziej że przyda się nie tylko do mycia auta. Zobacz, jaką myjkę ciśnieniową wybrać.
jaką myjkę ciśnienieową do mycia samochodu

Dlaczego warto kupić myjkę ciśnieniową?

Rola myjki ciśnieniowej podczas mycia samochodu jest bardzo ważna. Silny strumień nie służy jednak, jak mogłoby się wydawać, do zmywania najbardziej uporczywych osadów, wżerów czy zabrudzeń. Domowe myjki ciśnieniowe, nawet te dobre, mają zbyt małą moc, by udało się bezdotykowo umyć cały samochód. Myjki ciśnieniowe dostępne na myjniach samoobsługowych generują znacznie większe ciśnienie, a i tak nie są w stanie domyć samochodu idealnie. Na lakierze w dalszym ciągu pozostaje cienka warstwa brudu.
Powodem, dla którego warto użyć myjki ciśnieniowej, jest oszczędność i wygoda. Wbrew pozorom podczas mycia auta myjką ciśnieniową zużyjesz mniej wody niż w przypadku użycia węża ogrodowego. Łatwo zauważyć to po ilości wody zalegającej pod samochodem. Dodatkowo wysokie ciśnienie oraz szerokokątna dysza ułatwiają spłukiwanie detergentu z samochodu. To oszczędność nie tylko wody, ale i czasu.
Warto podkreślić także, że myjka ciśnieniowa przyda się w gospodarstwie domowym również do innych prac. Oprócz tego, że możesz nią spłukać samochód lub nałożyć pianę aktywną, przyda się także do czyszczenia kostki brukowej, mebli ogrodowych czy elewacji domu. Upewnij się, że do zestawu dołączone są przydatne końcówki, takie jak dysza turbo czy obrotowa szczotka.

O czym pamiętać przed zakupem myjki ciśnieniowej?

Ciśnienie

Jak wskazuje już sama nazwa urządzenia, ciśnienie jest kluczowym parametrem myjki. W przypadku samochodu wysokie ciśnienie pozwala „zgarnąć” zabrudzenia oraz detergenty z karoserii, co zdecydowanie ułatwia pracę. Mocny strumień wody przyda się też do innych prac, np. gdy chcesz wyczyścić elewację, ogrodzenie czy ścieżki ogrodowe. Myjka ciśnieniowa kojarzy się głównie z myciem auta, ale w gruncie rzeczy ma więcej zastosowań.
Producenci myjek ciśnieniowych zazwyczaj chwalą się maksymalnym ciśnieniem pompy, jednak parametr ten nie jest precyzyjny. Wiele więcej mówi ciśnienie robocze myjki ciśnieniowej, czyli to, które uzyskasz na końcu dyszy. Minimalne ciśnienie robocze to 100–120 barów. Co ważne, takie ciśnienie powinno dać się uzyskać na dyszy z szerokim strumieniem, przeznaczonym do mycia karoserii. Punktowy strumień wody w większości przypadków będzie nieużyteczny.

Długość i jakość węża

O wygodę użytkowania myjki ciśnieniowej dba wąż ciśnieniowy. Powinien mieć przynajmniej 8 metrów długości. Chodzi jednak nie tylko o jego długość, zapewniającą dostęp do auta z każdej strony, ale też budowę. Niedrogie węże pozbawione uzbrojenia mogą mieć tendencję do zwijania się i załamywania, co doprowadzi cię szybko do szału. Jeśli nie chcesz walczyć z ciągłymi zagięciami i przerwami w dostawie wody, wybierz wąż ze stalowym oplotem. Jest przy okazji wytrzymalszy, więc ryzyko rozsadzenia jest znacznie mniejsze.

Rodzaj pompy

O wytrzymałości myjki ciśnieniowej decyduje w głównej mierze pompa ciśnieniowa. W tańszych modelach myjek ciśnieniowych wykorzystuje się plastikowe elementy pompy, które mogą stosunkowo szybko się poddać, zwłaszcza przy niskich temperaturach. Znacznie lepszym wyborem są myjki z aluminiową lub mosiężną pompą. Zwiększa to oczywiście wagę myjki, lecz nie jest to kluczowy parametr. Wręcz przeciwnie, te lepsze myjki ciśnieniowe (np. myjka ciśnieniowa Karcher) zazwyczaj są stosunkowo ciężkie.

Lanca i dysze

Do mycia samochodu używa się właściwie tylko jednej dyszy — tej zapewniającej szeroki strumień wody. Pozwala ona zwiększyć powierzchnię oddziaływania wody, co z jednej strony ułatwia zmywanie zabrudzeń, z drugiej zaś chroni lakier przed punktowym naciskiem. Zgodnie ze sztuką nie powinno się używać końcówki ze szczotką ani dyszy pulsacyjnej, gdyż mogą uszkodzić lakier. Szczotka przyda się natomiast do czyszczenia np. opon, krawężników lub schodów, zaś dysza pulsacyjna – do mycia kamienia. Przydatna jest też końcówka do mycia kostki brukowej.

Pianownica

„Zeskrobywanie” większych zabrudzeń myjką ciśnieniową nie ma większego sensu. Aby pozbyć się zaschniętego błota lub smug na lakierze, wykorzystaj myjkę ciśnieniową z pianownicą, która pozwoli wytworzyć gęstą pianę. Aktywna piana rozpuszcza zanieczyszczenia i ułatwia dalsze mycie samochodu szamponem. W zależności od modelu myjki można spotkać dwa rozwiązania. W jednym detergent podaje się do zbiorniczka umieszczonego na korpusie myjki, w drugim zaś – do zbiorniczka umieszczonego na lancy. Ten drugi sposób jest mniej wygodny, ale bezpieczniejszy dla urządzenia.

Akumulatorowa myjka ciśnieniowa – kiedy warto ją kupić?

Co zrobić, gdy nie masz dostępu do złącza wody lub gniazdka? Brak zewnętrznego kranu nie jest problemem – możesz wybrać myjkę ciśnieniową z wężem pobierającym wodę z dowolnego źródła, np. wiadra, beczki czy zbiornika. Na końcu węża znajduje się filtr, więc nie ma obawy, że urządzenie zaciągnie paprochy, trawę lub liście. Myjka ciśnieniowa do samochodu zasilana wodą stojącą nie wygeneruje tak dużego ciśnienia, jak po podłączeniu do sieci, ale będzie wystarczająca do tego, by umyć pojazd.
Większą przeszkodą jest brak możliwości podłączenia myjki do sieci. Jeśli zamierzasz myć samochód, motocykl czy rower z dala od zabudowań, użycie przedłużacza nie zawsze będzie możliwe. Rozwiązaniem jest akumulatorowa myjka ciśnieniowa. Wykorzystuje ona akumulatory znane z innych elektronarzędzi, np. wkrętarek, wyrzynarek czy szlifierek kątowych, dzięki czemu można stworzyć kompatybilny system narządzi jednego producenta. Akumulatorowe myjki ciśnieniowe są całkowicie niezależne i mobilne, co oznacza, że mogą opłukać samochód nawet w całkowitej dziczy.
Należy jednak pamiętać, że generowane przez nie ciśnienie jest stosunkowo niskie, porównywalne z tym osiąganym przy pomocy zwykłego węża ogrodowego i pistoletu. Nie jest to więc alternatywa dla klasycznej myjki ciśnieniowej, podobnie jak akumulatorowy odkurzacz pionowy nie zastąpi klasycznego odkurzacza z zasilaniem sieciowym. Mimo to taka myjka do auta może być bardzo użyteczna, zwłaszcza jeśli nie lubisz każdorazowo rozciągać przewodów i węży, by użyć zwykłej myjki. Akumulatorowa myjka ciśnieniowa idealnie sprawdzi się też go mycia skuterów, motocykli oraz rowerów.

Polecane myjki ciśnieniowe

Mimo że zdecydowanie najpopularniejsza jest myjka ciśnieniowa Karcher, dobrej jakości urządzenia znajdziesz także w asortymencie wielu firm, np. Stiga, Bosch, Makita, Lavor, Einhell, Stanley, Stihl, Nilfisk, Kranzle czy Ehrle. Jakim modelom myjek samochodowych warto się przyjrzeć?

Karcher K3

Jeden z popularniejszych modeli myjek samochodowych. Jest to niedrogi model o ciśnieniu maksymalnym 120 barów, co w pełni wystarczy do umycia auta. Zaletą myjki są także kompaktowe wymiary i niewielki ciężar, gwarantujące łatwość przechowywania. Myjka wyposażona jest w sześciometrowy wąż wysokociśnieniowy, lancę vario power i dyszę rotacyjną.

Karcher K5 Power Control Home

Jeśli szukasz czegoś o większej mocy, dobrą propozycją jest myjka Karcher K5 w wersji Power Control Home. Dzięki innowacyjnemu pistoletowi spryskującemu łatwo dostosujesz ciśnienie. Dostępne są trzy poziomy ciśnienia. Ciekawostką jest system podawania środka czyszczącego Plug 'n' Clean, pozwalający na zamontowanie płynów Karcher bezpośrednio w myjce. Myjka Karcher K5 zapewnia ciśnienie maksymalne 145 barów i wydajność na poziomie 500 l/h.

Bosch UniversalAquatak 135

Liczba w nazwie myjki ciśnieniowej do auta Bosch wskazuje nic innego, jak maksymalne ciśnienie generowane przez mosiężną pompę. Myjka ciśnieniowa pobiera 1900 W i zapewnia przepływ 410 l/h. Dołączona do zestawu pianownica pozwala rozpuścić brud i łatwiej domyć samochód. Producent dołącza także dyszę 3 w 1 z dyszą rotacyjną oraz precyzyjną dyszą Pencil Jet.

Stanley SXPW16E

Myjka ciśnieniowa firmy Stanley to ciekawa propozycja w cenie do 500 zł. Maksymalne ciśnienie 125 barów, moc 1600 W i wydajność tłoczenia 420 l/h to parametry, które z pewnością wystarczą do domowych zastosowań. Dużym ułatwieniem jest zwijany wąż wysokociśnieniowy, czyli funkcja znana z droższych modeli. Myjka jest stosunkowo wąska i poręczna, dlatego nie wymaga dużej ilości miejsca do przechowywania.

Nilfisk C 135.1-8 EU

Kompaktowa, ale stosunkowo mocna myjka ciśnieniowa do auta. Wyposażona jest w aluminiową pompę, która generuje ciśnienie maksymalne 135 barów. Moc silnika elektrycznego to 1800 W, a wydajność tłoczenia wody – 520 l/h. W zestawie znajdziesz już pianownicę – to duży plus.
Własna myjka ciśnieniowa to zakup, który pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na myjniach automatycznych lub samoobsługowych. Dzięki niej umyjesz samochód dokładnie, bez pośpiechu, przy użyciu dobrej jakości kosmetyków samochodowych. Środki dostępne na bezdotykowych myjniach są często zbyt agresywne, przez co mogą przyspieszać matowienie lakieru oraz plastikowych elementów.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik