Data modyfikacji:

Jaka nawigacja do lasu na grzyby? Jaką nawigację do lasu na grzyby wybrać?

Nawigacja GPS dla grzybiarzy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które gubią się w lesie. Dzięki temu narzędziu można nie tylko szybko zlokalizować samochód czy też miejsce zbiórki, ale także zapamiętać obszary, na których były duże zbiory. Jaka nawigacja do lasu na grzyby jest najlepsza? Które funkcje są w szczególności przydatne? Ile kosztują aplikacje do nawigowania oraz profesjonalne urządzenia z GPS? Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu, aby uzyskać odpowiedzi na te pytania.
jaka nawigacja do lasu na grzyby

Jaka nawigacja do lasu na grzyby? Przegląd najlepszych aplikacji

Na rynku jest dostępnych wiele aplikacji na smartfona, które pomogą w poruszaniu się po lesie. Jaka nawigacja do lasu na grzyby jest szczególnie przydatna? Oto lista programów, które powstały z myślą o wyznaczaniu tras bądź też odszukiwaniu pozostawionego w terenie samochodu:
  • Google Maps – to bardzo popularna nawigacja na grzyby. Pierwotnie program powstał z myślą o kierowcach, jednak korzystają z niego także grzybiarze. Minusem jest konieczność bycia w zasięgu, natomiast duży plus to ustawianie pinezek. Oznaczone miejsca można podzielić na różne grupy, a także udostępniać ich lokalizację znajomym. W ten sposób można oznakować parking, na którym został zostawiony samochód lub po prostu miejsce obfite w grzyby;
  • Locus Map Free – aplikacja zapisuje dokładnie przebytą trasę, a także pokazuje różne ścieżki leśne, których nie widzi mapa Google. Jej dużą zaletą jest działanie w trybie offline oraz możliwość udostępniania wycieczek znajomym. Ciekawą funkcją są także alerty dźwiękowe uruchamiane, gdy użytkownik zboczy z wyznaczonej trasy. To dobre narzędzie nie tylko dla grzybiarzy, ale także kolarzy, miłośników górskich wypraw oraz narciarzy;
  • Znajdź samochód – to nie tyle nawigacja GPS dla grzybiarzy, co program pomagający odnaleźć zaparkowane auto. Zaawansowana wyszukiwarka nie wymaga połączenia sieciowego ani też pobierana map, korzysta jedynie z modułu GPS w telefonie;
  • Sygic GPS Navigation & Maps – to bardzo dobry program GPS do lasu na grzyby. Aplikacja jest darmowa i po ściągnięciu map działa offline, nawet wtedy, gdy nie ma zasięgu. Jest przydatna dla wszystkich osób, które w szale grzybobrania tracą orientację i później nie wiedzą, gdzie zostało ich auto lub znajomi.

GPS do lasu na grzyby – alternatywy dla aplikacji na smartfona

Jaka nawigacja do lasu na grzyby sprawdzi się w przypadku osób, które nie chcą instalować żadnych programów na telefonie? Polecamy zegarki z GPS – smartwatch z funkcją nawigacji to świetna alternatywa dla aplikacji na smartfona. Urządzenie pozwala zapisywać położenie wybranych punktów i następnie nawigować do nich po drogach lub zgodnie z azymutem. Ciekawe zegarki z GPS można znaleźć np. w ofercie Garmin lub Citizen. Wśród nich znajdują się modele, które nie tylko są bardzo praktyczne, ale i świetnie się prezentują w zestawieniu z eleganckimi ubraniami.

Na rynku nie brakuje także sportowych zegarków z GPS. To najlepsza nawigacja na grzyby dla osób, które preferują luźniejszy styl ubierania się. Smartwatche Polar, Wahoo czy też Simvalley mają mocną baterię oraz korzystają z najnowszych technologii identyfikujących położenie. Wiele modeli jest wodoodpornych oraz posiada dodatkowe funkcje, takie jak np. wywołanie alarmu SOS, pomiar tętna, krokomierz czy też geofencing.

Jeszcze inne rozwiązanie to nawigacja turystyczna, czyli zupełnie samodzielne urządzenie GPS. Jaka nawigacja do lasu nada się dla grzybiarza? Warto wypróbować sprzęt takich producentów jak np. Sygic, Garmin czy też Polar. Urządzenia służą do nawigacji rowerowej i pieszej, i dzięki temu, że są bardzo dokładne oraz wyróżniają się wysoką wytrzymałością, świetnie sprawdzą się w lesie.

Nawigacja GPS dla grzybiarzy – ile kosztują aplikacje, a ile urządzenia do nawigacji?

O ile prosta aplikacja GPS do lasu na grzyby na telefon nie musi dużo kosztować (wiele programów można pobrać za darmo ze sklepu Google Play/App Store), o tyle samodzielne urządzenia z modułem GPS to już spory wydatek. Koszt zakupu smartwatcha z modułem GPS kształtuje się w przedziale od około 300 złotych wzwyż, modele sportowe z dużą liczbą funkcji mogą kosztować nawet powyżej tysiąca złotych.

Z podobnym wydatkiem wiąże się zakup nawigacji GPS turystycznej. Cena zależy w dużej mierze od liczby dostępnych funkcji. O ile zwykła nawigacja na grzyby to nieduży wydatek na poziomie około 300 złotych, o tyle profesjonalne urządzenie, które pozwala na wysyłanie wiadomości tekstowych, wykonywanie zdjęć wbudowanym aparatem, a nawet śledzenie psów myśliwskich pracujących w terenie to już zakup rzędu 3 000 złotych.

Nawigacja na grzyby – dlaczego warto z niej korzystać?

GPS do lasu na grzyby, czy to w formie aplikacji, czy w postaci niezależnego urządzenia z modułem GPS, to bardzo pomocne narzędzie, które:
  • oblicza przebytą trasę;
  • pozwala na zapisanie pozycji startowej;
  • pomaga wrócić do miejsca startu i odnaleźć znajomych lub samochód;
  • udostępnia daną lokalizację wybranym osobom;
  • umożliwia prześledzenie przebytej trasy;
  • zapisuje współrzędne ciekawych miejsc.

A to tylko kilka z funkcji, jakie mogą pełnić narzędzia do nawigacji. Niektóre modele urządzeń mogą dodatkowo badać parametry związane z kondycją i zdrowiem, służyć do komunikacji, a nawet wykonywać zdjęcia ciekawych miejsc i obiektów. Z wymienionych powodów zdecydowanie warto z nich korzystać, zarówno podczas grzybobrania, jak i podczas innych plenerowych aktywności.

Autor: Alicja Hudzik