Data modyfikacji:

Jaką rurę do okapu wybrać?

Okap dla większości z nas jest podstawowym wyposażeniem kuchni, dzięki któremu możemy cieszyć się czystym powietrzem bez oparów jedzenia podczas przygotowywania posiłków. Aby jednak mogło tak być, niezbędne jest jego odpowiednie zamocowanie. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniej rury do okapu. Sprawdźmy więc dostępne możliwości i przekonajmy się, która rura wentylacyjna do okapu będzie najlepszym rozwiązaniem.

Polecamy: Na jakiej wysokości zamontować okap?

rury do okapów

Okapy kuchenne mogą działać w dwóch trybach. Pierwszym z nich jest tryb pochłaniacza zapachów. W tym przypadku, podczas pracy urządzenia wciągane i oczyszczane przez filtry węglowe są jedynie zapachy przygotowywanych posiłków, jednak para wodna, jaka wydziela się w trakcie gotowania, pozostaje w pomieszczeniu. Dlatego też większość osób wybiera drugie rozwiązanie, a więc działanie okapu w trybie wyciągu. Wówczas pochłaniane i odprowadzane siecią wentylacyjną są zarówno zapachy, jak i osady tłuszczowe oraz para wodna. Aby móc skorzystać z tego trybu, potrzebujemy połączenia urządzenia z kominem wyciągu za pomocą odpowiedniej rury do okapu. 

Rodzaje rur do okapów

Wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje rur do okapu. Pierwszym z nich są rury okrągłe, które wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku okapów wiszących. Rury te wykonywane są z różnych materiałów, jednak stawiać należy przede wszystkim na te, które nie są elastyczne, a ich powierzchnia jest gładka. Stawiają one bowiem najmniejsze opory oraz nie są tak narażone na osadzanie się tłuszczu oraz zabrudzeń jak popularne jeszcze kilka lat temu elastyczne rury Spiro. Tych bowiem powinniśmy używać jedynie w ostateczności. Rury okrągłe najczęściej posiadają średnicę 15 cm i są dopasowane do wielkości wylotu silnika. Na takie właśnie rozwiązania warto stawiać. Dodatkowo upewnijmy się, że wykonane są z niepalnego materiału, który jest odporny na korozję. Doskonale sprawdzą się rury z tworzywa sztucznego.

Drugim rodzajem rur do okapów są rury prostokątne, które wykorzystywane są przede wszystkim w przypadku okapów blatowych oraz w sytuacji, gdy kanały wentylacyjne mają być zabudowane w ścianie, suficie lub podłodze. Materiał, z którego są wykonane, powinien spełniać podobne kryteria co w przypadku rur okrągłych.

Jak zamaskować rurę do okapu?

Gdy zakupimy odpowiednią rurę do okapu i zamontujemy urządzenie, powinniśmy zatroszczyć się o estetykę oraz komfort jego użytkowania. Większość producentów okapów w zestawie dołącza maskownice wykonane z tego samego materiału co obudowa okapu. Jeśli są one wystarczającej długości – problem jest rozwiązany. 

Jeśli jednak maskownicy nie ma lub jest ona zbyt krótka, możemy zabudować rurę do okapu płytami gipsowo kartonowymi. Przed wykonaniem takiej zabudowy warto otulić rurę od okapu wełną mineralną, która ją ociepli, zwiększając efektywność odprowadzania oparów, a także wygłuszy pracę urządzenia. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybierając rurę do okapu, powinniśmy pamiętać jeszcze o kilku ważnych elementach. Przede wszystkim średnica rury okrągłej nie powinna być mniejsza niż średnica wylotu z silnika. Zastosowanie rury o mniejszych wymiarach nie tylko zmniejszy skuteczność działania urządzenia, ale również sprawi, że będzie pracowało ono mniej wydajnie

Podczas montowania rury do okapu należy również unikać kątów prostych, które utrudniają wydostawanie się powietrza przez komin wentylacyjny. Zamiast kolanka o 90-stopniowym zakrzywieniu lepiej postawić na dwa o kącie 45 stopni. Pamiętać należy również o tym, aby połączenie pomiędzy okapem a rurą było jak najkrótsze. Wpłynie to pozytywnie na efektywność pracy urządzenia. 

Autorka: Kamila Łońska-Kępa