Data modyfikacji:

Jaka zmywarka do zabudowy? Poradnik zakupowy 

Do zmywarek co roku przekonuje się coraz więcej Polaków. Urządzenie te pozwalają zaoszczędzić czas oraz zużywaną wodę. Zdecydowana większość posiadaczy tych urządzeń decyduje się na zakup modeli, które dyskretnie schowane są w meblach kuchennych. Radzimy, jaka zmywarka do zabudowy będzie najlepsza. 

jaka zmywarka do zabudowy
Jeszcze jakiś czas temu zmywarki były niezwykłą rzadkością w polskich domach i stykaliśmy się z nimi wyłącznie w amerykańskich filmach oraz serialach. Coraz większa rzesza Polaków zaczęła się jednak przekonywać do tych urządzeń. Ich zalety są niezaprzeczalne i przydają się one zwłaszcza w wieloosobowych rodzinach. W sprzedaży znajdziemy jednak także kompaktowe modele przeznaczone dla par lub singli, którym znudziło się codzienne szczotkowanie talerzy i kubków. Zmywarki nie tylko zwalniają nas z uciążliwego obowiązku czyszczenia naczyń, ale również pozwalają zaoszczędzić wodę. Konsumenci najczęściej sięgają w tej chwili po zmywarki ukryte w meblach kuchennych. Trend ten zauważyli także producenci, bowiem wśród urządzeń tego typu znajdziemy największy wybór modeli. Podpowiadamy zatem, jaka zmywarka do zabudowy będzie najlepsza, a także na co zwracać szczególną uwagę podczas przeglądania ofert sklepów.

Zmywarka do zabudowy – podstawowe cechy

Zmywarki do zabudowy ustawiane są na stelażach lub regulowanych nóżkach i zabudowane z obu stron. Posiadają także ściągalny blat, który możemy zastąpić blatem kuchennym. Do drzwiczek urządzenia przykręca się front szafki. W tym wypadku, przed zakupem sprzętu, warto upewnić się dwa razy, czy będzie on pasował do mebla. Producenci stosują bowiem różnego typu systemy montażowe, które nie zawsze muszą być kompatybilne z upatrzonym modelem, mogą więc np. nie pozwalać na pełne otworzenie drzwi urządzenia.

Wymiary zmywarki do zabudowy

Zmywarki do zabudowy dostępne są obecnie tylko w kilku z góry określonych rozmiarach. Przyjęte przez branżę uniwersalne wymiary sprzętu znacząco ułatwiają życie producentom mebli kuchennych oraz klientom, którzy nie muszą zanadto martwić się, czy zakupiony sprzęt zmieści się w ich szafie.

Zmywarki do zabudowy występują w dwóch podstawowych rozmiarach:

  • rozmiar standardowy – zmywarki o szerokości około 60 cm. To pełnowymiarowe urządzenia, które zalecane są dla wieloosobowych rodzin, osób lubiących gotować lub często przyjmujących gości w domu. Wysokość sprzętu to około 81,5 cm,
  • rozmiar wąski – zmywarki o szerokości około 45 cm. Urządzenia są idealne do mniejszych kuchni w bloku, dla niewielkich rodzin, osób często jedzących poza domem lub singli. Wysokość sprzętu to około 81,5 cm.
Dodatkowo w sprzedaży znajdziemy także zmywarki kompaktowe, które można zamontować np. pod zlewozmywakiem. 

Warto również zauważyć, że pomiędzy poszczególnymi modelami różnych producentów w danej klasie wielkości zachodzić mogą drobne różnice w szerokości, które wynikają z użytych materiałów i ich konstrukcji. Nie powinno wpłynąć to jednak znacząco na proces instalacji sprzętu w zabudowie.

Pojemność zmywarki do zabudowy

Wymiary zmywarki do zabudowy wpływają bezpośrednio na jej pojemność, a więc to, ile zmieścimy w niej naczyń i sztućców. Wartość ta jest podawana pod postacią liczby kompletów naczyń, jakie jednorazowo mieszczą się w środku. Na jeden zestaw tego typu składa się:
  • mały, duży i głęboki talerz,
  • szklanka, kieliszek i filiżanka,
  • nóż, łyżka i łyżeczka.
Do zmywarki o szerokości około 45 cm włożymy od 8 do 10 kompletów naczyń. Zmywarka do 60 cm umyje z kolei od 12 do 15 kompletów. To, ile przedmiotów zmieści się w zmywarce, zależy od przygotowanych przez producenta koszy i półek, a także ich rozmieszczenia. Zwróćmy uwagę na tę kwestię, zwłaszcza gdy planujemy mycie garnków oraz dużych naczyń, takich jak misy. 


Przeczytaj także: Jaka będzie najlepsza zmywarka do domu?


Pamiętajmy też, że nie wszystkie naczynia można czyścić w zmywarce. W instrukcji obsługi każdego sprzętu znajdziemy szczegółowe informacje na ten temat. Dla zasady do środka nie wkładamy jednak przedmiotów wykonanych z drewna, aluminium, srebra, szkła kryształowego, miedzi i żeliwa. Niewskazane jest też usuwanie zabrudzeń farbami, woskami czy popiołem.

Panel sterowania zmywarki do zabudowy

Programator zmywarki pozwala ustawić program i czas mycia naczyń, a także zmienić inne opcje konfiguracyjne. W zmywarkach do zabudowy spotkamy się panelami odkrytymi, które zamontowane są z frontu urządzenia (musimy wziąć to pod uwagę przy planowaniu wymiarów mebla) albo takimi, które znajdują się na grzbiecie drzwiczek. 

Ze względów estetycznych drugie rozwiązanie jest obecnie najczęściej spotykane. Oznacza to jednak, że po rozpoczęciu pracy sprzętu nie mamy dostępu do podstawowych informacji o jej przebiegu. Producenci rozwiązują ten problem na wiele sposób. Najprostszym z nich jest sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu mycia. Często używa się również mocnego światła LED, które podświetla drzwi. W droższych modelach instalowane są nawet niewielkie projektory rzucające na podłogę informacje o stanie urządzenia. Wygodnym rozwiązaniem są coraz popularniejsze funkcje Smart oparte o mobilne aplikacje, które łączą się bezpośrednio z urządzeniem, zastępując fizyczny panel z programatorem.

Klasa energetyczna zmywarki do zabudowy

Podczas poszukiwania zmywarki do zabudowy stawiamy zazwyczaj na model posiadający jak najwyższą klasę energetyczną. Określa ona to, ile średnio prądu zużywa podczas pracy. Ocena podawana jest w skali literowej od A (najwyższa nota) do G (najniższa wydajność energetyczna).

Klasa efektywność zmywarki do zabudowy (czyszczenie i suszenie naczyń)
Producenci zmywarek do zabudowy informują też o ich realnej skuteczność podczas czyszczenia naczyń. Dzięki oznaczeniom wiemy, z którego modelu po zakończeniu pracy wyciągniemy suche i gotowe do odłożenia na półkę talerze czy szklanki.

Podobnie jak w przypadku wydajności energetycznej, klasa czyszczenia podawana jest w skali literowej A-G. Najwyższa nota przyznana jest sprzętowi, który radzi sobie z nawet najtrudniejszymi i kompletnie zaschniętymi plamami i zabrudzeniami. Zmywarki te na piątkę obchodzą się też z delikatnym i cienkim szkłem, które możemy wkładać do nich bez ryzyka pęknięcia czy zarysowania.
Klasa suszenia zmywarki informuje nas natomiast o tym, w jakim stopniu wilgotne będą naczynia po zakończeniu jej pracy. Z modeli o najwyższej nocie wyciągamy w pełni suchą zawartość. Na szklanych powierzchniach nie dopatrzymy się też widocznych zacieków. Po otwarciu sprzętu najniższej klasy może buchnąć z niego obłok pary, a naczynia pozostają wciąż wilgotne i trzeba je ręcznie przecierać.

Poziom hałasu zmywarki do zabudowy

Ze względu na zabudowę, zmywarki schowane w szafka odznaczają się cichszą pracą niż modele wolnostojące. Producenci podają poziom głośności urządzenia w decybelach. Najczęściej zamyka się ona w przedziale od około 40 do 49 decybeli, co odpowiada np. powoli piorącej pralce. Praca zmywarki jest więc słyszalna, ale nie zagłuszy zwykłej rozmowy, grającego radia lub telewizora. Hałas ogranicza zazwyczaj stosowanie izolacji akustycznej i nowoczesne pompy bezszczotkowe. 


Zużycie wody zmywarki do zabudowy

Wśród informacji dostarczonych w specyfikacji technicznej znajdziemy też dane na temat średniego zużycia wody w jednym cyklu mycia. Najbardziej ekonomiczne zmywarki pobierają od około 6 do 10 litrów wody, a więc kilkukrotnie mniej niż podczas ręcznego zmywania. Przyjmuje się, że dobrej jakości sprzęt nie powinien jednorazowo wykorzystywać więcej niż 15-20 litrów wody. 

Producenci zamieszczają też informacje o przybliżonym rocznym zużyciu wody. Przedstawiona wartość oparta jest zawsze na pomiarach wykonanych podczas 280 cykli mycia, przeprowadzonych w trybie standardowym. W badaniu tym zakłada się więc, że zmywarkę uruchamiamy 280 dni w roku.


Autor: Michał Kułakowski