Jaka zmywarka do domu będzie najlepszym wyborem? Zobacz nasz kompleksowy poradnik, w którym omawiamy najważniejsze parametry: wielkość, klasa energetyczna, pojemność, zużycie wody, poziom hałasu, sterowanie. Omawiamy także przydatne funkcje, takie jak zabezpieczenie przed zalaniem.
Zastanawiasz się, jaka zmywarka najlepiej sprawdzi się w twojej kuchni? Poznaj wady i zalety zmywarek do zabudowy oraz tych wolnostojących.
Taka zmywarka to świetne rozwiązanie, jeśli chcecie zachować spójność we własnej kuchni. W końcu zmywarkę obudowuje się frontem w kolorze i wzorze pozostałych szafek, więc sprzętu praktycznie nie widać i całość wygląda bardzo elegancko. Jeśli więc zależy wam na stylowym rozwiązaniu, to zdecydujcie się właśnie na zabudowaną zmywarkę. Świetnie sprawdza się to zwłaszcza w kuchniach dzielonych z salonem. Jeśli chcesz kupić taki model, zapoznaj się z naszym rankingiem zmywarek do zabudowy.
Zmywarka z pełną obudową oraz blatem. Niektórzy wsuwają ją pod blat szafek kuchennych, tworząc między nimi przestrzeń właśnie na zmywarkę. To nieco ogranicza koszty, ponieważ sama zabudowa zmywarki to dodatkowy wydatek. Jeśli więc nie macie problemu z tym, że taki sprzęt będzie widoczny w waszej kuchni, to śmiało zdecydujcie się na podobną opcję.
Jaką zmywarkę wybrać? Taką, która będzie dobrej jakości, zużyje stosunkowo mało wody i energii, a przy tym będzie pracować cicho i zachwyci różnorodnością dostępnych programów mycia naczyń. Brzmi skomplikowanie? Nie musi tak być – wystarczy wiedzieć, na jakie parametry warto zwracać uwagę, wybierając zmywarkę do swojej kuchni. Poniżej opowiadamy o tych najistotniejszych.
Kluczowa kwestia podczas wyboru zmywarki. Na rynku znajdziesz najwięcej zmywarek o szerokości od około 40 do 60 cm. Oczywiście zdarzają się modele większe i mniejsze, ale to rzadkość. Pamiętaj, że im mniejsza zmywarka, tym ma mniej miejsca na naczynia. Dla dużych rodzin 3-4 osobowych i większych zalecamy zmywarki o szerokości około 60 cm lub więcej. Single i pary powinny być zadowolone ze zmywarek o szerokości 40-45 cm.
Przeczytaj także: Szukasz zmywarki do zabudowy 60 cm? Sprawdź nasz ranking!
Określa to, ile prądu zużywa kupione urządzenie. Zanim jednak opowiemy o tym, jaką klasę zmywarki wybrać, najpierw przyjrzyjmy się faktom. Od marca 2021 roku obowiązuje nowa klasyfikacja klas energetycznych. Sprzęty wyprodukowane po tej dacie będą mieć oznaczenia klasy energetycznej od A do G, z czego A jest klasą najlepszą, a G najgorszą. Co ze starszymi modelami zmywarek? Tutaj występuje klasyfikacja z plusami, np. A+++, A++, A+, A, B i C. Oczywiście zmywarki najlepszej klasy będą mieć oznaczenie A+++, a najgorszej C.
Jest bezpośrednio uzależniona od wielkości, a właściwie szerokości danej zmywarki. Im bardziej pojemna zmywarka, tym więcej naczyń zmieści. Pojemność użytkowa mówi dokładnie, ile kompletów naczyń zmieści dany model zmywarki. Do zmywarki o szerokości około 45 cm włożymy od 8 do 10 kompletów naczyń. W większych modelach tych kompletów zmieści się nawet od 12 do 15.
Im mniej wody zużyje zmywarka, tym mniej zapłacicie później za rachunki. Na rynku znajdziesz najwięcej zmywarek, które pobierają od około 9 do 11 litrów wody na jeden cykl mycia naczyń. Oczywiście znajdziesz też bardziej oszczędne modele, ale też te mniej wydajne. Przyjmuje się, że dobrej jakości zmywarka nie powinna zużywać tej wody więcej niż 15-20 litrów w jednym cyklu.
Czyli to, jak głośna jest dana zmywarka. Poziom hałasu wyrażany jest w dB. Najczęściej spotkasz zmywarki, które emitują hałas na poziomie od 40 do około 49 dB. Dobrej jakości zmywarka może być nieco cichsza, ale z pewnością nie powinna być głośniejsza niż 50 dB.
Oczywiście chodzi o panel sterowania zmywarką. Do wyboru masz zmywarki z panelem ukrytym lub zewnętrznym. Rodzaj panela w dużej mierze zależy też od rodzaju wybranej zmywarki. Modele do zabudowy najczęściej mają panele ukryte, które znajdują się na samej górze drzwi.
Podczas mycia naczyń nie masz dostępu do takiego panelu, co może być problematyczne, np. w trakcie awarii, kiedy chcemy natychmiast wyłączyć urządzenie. Oczywiście istnieją zmywarki do zabudowy z panelem odkrytym, ale wówczas takiej zmywarki nie możemy zabudować w całości. Trzeba tak zaplanować zabudowę kuchenną, aby panel został zawsze odkryty.
W zmywarkach wolnostojących najczęstszym rozwiązaniem jest wygodny panel zewnętrzny.
Zacznijmy od rocznego zużycia wody. Wartość ta podana jest w litrach, a na rynku znajdziesz najwięcej zmywarek, które rocznie zużywają od około 2300 do nawet około 3000 litrów. Im mniejsza ta wartość, tym lepiej. Warto więc szukać też zmywarek bardziej oszczędnych, np. tych, co zużywają mniej niż 2000 litrów wody rocznie.
Co ze zużyciem energii? To jest bezpośrednio powiązane z klasą energetyczną urządzenia. Im wyższa klasa, tym urządzenie będzie bardziej energooszczędne. Średnio zmywarki zużywają rocznie od około 200 do 300 kWh. Pamiętaj też, że roczne zużycie energii będzie zależeć bezpośrednio od twojego użytkowania urządzenia. Zalecamy więc zawsze włączać pełną zmywarkę i korzystać z trybów eko.
Elektroniczne lub mechaniczne. Sterowanie mechaniczne to znane przyciski i pokrętła. Sterowanie elektroniczne to najczęściej przejrzysty wyświetlacz i więcej możliwości doboru ustawień mycia naczyń. Warto wspomnieć, że zmywarki do zabudowy częściej mają panel mechaniczny.
Jaką wybrać zmywarkę? Taką, która będzie mieć wiele przydatnych funkcji, które jedynie ułatwią codzienne zmywanie naczyń. Na jakie warto zwrócić szczególną uwagę? Poniżej omawiamy te najistotniejsze.
Jeśli zapominacie o wlewaniu nabłyszczacza i regularnym sprawdzaniu jego poziomu, to taki wskaźnik z pewnością wam się przyda.
Sól do zmywarki zmiękcza wodę i dba o to, aby wewnętrzne części zmywarki były dłużej sprawne. Dodatkowo, jeśli nie dosypujesz regularnie soli, to naczynia będą mieć zacieki, a sama zmywarka tych naczyń nie domyje. Skoro już zatem wiesz, jak istotna jest sól do zmywarki, to jej wskaźnik też się przyda.
Jak to działa? W razie uszkodzenia zmywarki znajdująca się w niej i dopływająca do niej woda zaczyna gromadzić się w tzw. wannie, która mieści się pod główną komorą zmywarki. Gdy tej wody zgromadzi się jednak za dużo, to urządzenie przecieka, a nam grozi zalanie. Tutaj zaczyna działać system zabezpieczający – gdy woda gromadząca się w wannie zaczyna przekraczać bezpieczny poziom, funkcja ta odcina dopływ wody do zmywarki, a wodę ze zmywarki odprowadza z powrotem do kanalizacji.
Do takiej zmywarki możesz włożyć mniej naczyń. Urządzenie samo przeanalizuje, w jakim stopniu załadowana jest zmywarka i dobierze do mniejszego wsadu odpowiednio mniejszą ilość wody. Będzie oszczędnie i eko.
Przydatne zwłaszcza w zmywarkach do zabudowy z ukrytym panelem. Po zakończeniu pracy urządzenie samo się wyłączy i otworzy, a ty możesz zająć się swoimi sprawami bez konieczności ciągłego pilnowania sprzętu.