Data modyfikacji:

Jaka zmywarka z podnoszonym koszem? Czy warto kupić?

Zmywarka to sprzęt, który przez większość osób uznawany jest za podstawowe wyposażenie kuchni. Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu zmywarka nie była oczywistym wyborem podczas wyposażania kuchni, obecnie jest to element podstawowy, traktowany tak jak piekarnik czy lodówka.
jaka zmywarka z podnoszonym koszem
Wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie swojego codziennego gotowania bez pomocy sprzętu, jakim jest zmywarka. Z powodu stale rosnącej popularności tego sprzętu, producenci zmywarek zmuszeni są wsłuchiwać się w potrzeby użytkowników, a co za tym idzie, wprowadzać na rynek coraz lepsze i stale udoskonalane produkty.
Dodatkowe funkcje w zmywarkach zmieniają się wraz z nadejściem najnowszego modelu, dlatego nie jest zaskoczeniem fakt, że w sklepach ze sprzętem domowym znaleźć można niezliczone liczby atrakcyjnych modeli.
Nikogo nie dziwią już funkcje takie jak szuflada na sztućce, możliwość mycia połowy wsadu, dodatkowe natryski oraz programowanie czasu włączenia. Jednak zmywarka z podnoszonym koszem to wciąż stosunkowa nowość na rynku, dlatego wiele osób nie wie, czym charakteryzuje się taki sprzęt.

Zmywarka z podnoszonym koszem – co to jest?

Samo działanie zmywarki jest powszechnie znane i nie jest dla nikogo tajemnicą, jednak wiele nowych zmywarek posiada funkcję podnoszonego kosza, z czym trudno było się spotkać jeszcze kilka lat temu. Ponieważ zmywarka to sprzęt, który wymienia się stosunkowo rzadko, to podczas wyboru nowego urządzenia warto sprawdzić, czym charakteryzują się najnowsze i najlepsze modele zmywarek oraz które z dostępnych modeli są najczęściej wybierane.
Zatem czym charakteryzuje się zmywarka z podnoszonym koszem? Sam sposób jej działania nie odbiega od sposobu działania innych zmywarek. Podstawową funkcją jest zatem skuteczne domywanie brudnych naczyń, sztućców i innych kuchennych elementów, jednak zmywarka z podnoszonym koszem wyróżnia się specyficzną budową.
Zmywarka z podnoszonym koszem to sprzęt, który nie tylko pozwala na utrzymanie czystości bez nadmiernego wysiłku, ale także znacząco ułatwia wypakowywanie czystych naczyń po skończonym programie mycia. W takiej zmywarce dolny kosz można swobodnie podnieść na wysokość wygodną dla przeciętnego człowieka, dzięki czemu wyciąganie naczyń z dolnego kosza nie wymaga ciągłego schylania.
zmywarka z podnoszonym koszem

Zmywarka z podnoszonym koszem – kiedy warto ją wybrać?

Nie ma wątpliwości, że zmywarka to sprzęt potrzebny i ważny w kuchni, dlatego większość osób, które mają możliwość wyposażenia swojego domu w taki sprzęt, korzysta z tej możliwości. Zatem kiedy zmywarka z podnoszonym koszem jest dobrym wyborem?
Zmywarka z podnoszonym koszem to sprzęt dla wszystkich osób, które nie lubią ciągłego schylania się podczas ładowania i rozładowywania zmywarki. Podnoszony kosz wiele ułatwia oraz sprawia, że te czynności są jeszcze szybsze.
Co ważne, taki sprzęt jest świetnym rozwiązaniem także dla osób starszych, dla których częste schylanie może wiązać się z bólem lub jest niemożliwe. Z takiego sprzętu swobodnie mogą korzystać także osoby z niepełnosprawnościami lub urazami kręgosłupa, które uniemożliwiają korzystanie ze zmywarki w standardowej wersji.

Jaka zmywarka z podnoszonym koszem jest najlepsza? Kluczowe parametry dobrej zmywarki

Podczas wyboru każdej zmywarki kluczowe jest sprawdzenie podstawowych parametrów i możliwości sprzętu. Zatem na co warto zwrócić szczególną uwagę?
 • Pojemność – osoby, które rozpoczynają poszukiwanie idealnej zmywarki dla siebie, muszą wiedzieć, w jaki sposób producenci określają pojemność tego typu sprzętu. W tym przypadku nie spotkamy się z określeniem pojemności wyrażonym w litrach lub w kilogramach, ponieważ pojemność zmywarki najczęściej określa się liczbą kompletu naczyń. Przeciętna czteroosobowa rodzina może zdecydować się na zmywarkę o pojemności od 10 do 12 kompletów.
 • Oszczędność – oczywiste jest, że zmywarka z podnoszonym koszem, jak każdy inny sprzęt, zużywa prąd, dlatego wybierając nowy model do swojej kuchni, warto sprawdzić, ile prądu zużywa dane urządzenie. Najlepsze zmywarki to te oznaczone jako A+++, A++, A+ oraz A. Niższe klasy energetyczne są znacznie mniej oszczędne.
 • Liczba i zróżnicowanie programów – wybierając zmywarkę, warto zwrócić uwagę na to, ile i jakie programy obsługuje dany sprzęt. Duża liczba programów nie jest koniecznością, jednak warto zdecydować się na sprzęt posiadający te funkcje: program szybki, dokładny, antyalergiczny, do kryształów i delikatnego szkła, funkcja osuszania naczyń po myciu oraz funkcja mycia strefowego i możliwość włączenia mycia z połową załadunku.
 • Sposób montażu – chociaż w większości przypadków sposób montowania zmywarki jest podobny i analogiczny, to podczas wyboru tego sprzętu, warto zwrócić uwagę na sposób montażu, aby uniknąć przykrej niespodzianki. Obecnie w sklepach można znaleźć zmywarki wolnostojące oraz te przeznaczone do zabudowy. Pod względem działania nie różnią się, jednak sposób ich montażu jest nieco inny. Zmywarka do zabudowy musi być dopasowana do posiadanych mebli kuchennych, dlatego warto wybrać ją już na etapie planowania kuchni. Z kolei zmywarka wolnostojąca wymaga jedynie ustawienia w prostym miejscu oraz podłączenia do prądu i odpływu wody.
 • Ranking zmywarek z podnoszonym koszem – który model warto kupić?

  Wybór nowej zmywarki do kuchni nie jest prosty. Liczba stale ulepszanych produktów, które producenci niemal cały czas wprowadzają na rynek, z pewnością nie ułatwia podjęcia tej decyzji. Dobrym sposobem jest zapoznanie się z rankingiem zmywarek, który pomoże odpowiedzieć na pytanie, jaka zmywarka z podnoszonym koszem to obecnie najlepszy wybór.

  Amica DFV41E6aSEU

  Opisywany produkt to zmywarka wyposażona w bezszczotkowy silnik SilentDrive, który gwarantuje cichą pracę oraz zwiększoną trwałość i niezawodność, przekładającą się na niższe koszty użytkowania i dłuższą żywotność silnika. Zmywarka posiada również program idealny do codziennego, szybkiego mycia naczyń, który obejmuje wszystkie fazy mycia - namaczanie i suszenie - co pozwala na uzyskanie skutecznego efektu już w 50 minut.

  Electrolux KECB7310L ComfortLift

  Funkcja QuickSelect eliminuje problem wyboru cyklu zmywania, ponieważ musisz jedynie wybrać czas i dodatkowe opcje, a zmywarka sama dobierze odpowiedni cykl. Wyposażona jest również w trzeci kosz MaxiFlex, co pozwala na większą swobodę załadunku, a miękkie uchwyty SoftGrip i wsporniki SoftSpike chronią delikatne szklane naczynia przed pęknięciem i rozbiciem.
  Naczynia są również idealnie suche i pozbawione zacieków po każdym cyklu. Zmywarka jest bezpieczna dla frontów i blatów kuchennych, pomieści aż do 14 kompletów naczyń i posiada program konserwacyjny Machine Care zapewniający efektywną pracę urządzenia.

  Beko DEN48520X

  CornerIntense to nowa funkcja, którą znajdziemy w zmywarkach Beko. Dzięki niej, przez obrotową dyszę myjącą, naczynia znajdujące się w rogach urządzenia zostaną dokładnie wyczyszczone. Zzmywarka posiada najkrótszy program pełnego cyklu mycia w klasie energetycznej A, trwający jedynie 58 minut, co sprawia, że idealnie nadaje się do codziennego użytku.
  System Acrobat pozwala na regulację wysokości pełnego kosza, dzięki czemu z łatwością dostosujemy wnętrze zmywarki do różnych rodzajów naczyń. Ponadto, opcja zmywania połowy wsadu pozwala na dowolne rozłożenie naczyń na górnym lub dolnym koszu i uruchomienie zmywarki nawet wtedy, gdy nie jest ona w pełni załadowana.

  Bosch SPS4HMI53E

  Dzięki opcji Favourite możliwe jest zapisanie ulubionych kombinacji programów i funkcji dodatkowych, co pozwala na łatwe i szybkie uruchomienie zmywarki jednym dotknięciem. Funkcję Silence on demand, która wyciszy pracę zmywarki, kiedy potrzebujesz ciszy i skupienia, możesz aktywować za pomocą aplikacji Home Connect.
  Funkcja ExtraDry to innowacyjne rozwiązanie, które podnosi temperaturę końcowego płukania i wydłuża czas suszenia, dzięki czemu nawet plastikowe naczynia są idealnie czyste i całkowicie suche po wyjęciu ze zmywarki. Rozbudowany system zraszania DuoPower™ w górnym koszu optymalizuje cyrkulację wody, dzięki czemu woda dociera do każdego zakamarka komory, nie pomijając żadnego naczynia.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!