Budowa to inwestycja, która wymaga od wykonawcy nie tylko sporych nakładów finansowych, ale i odpowiedniego przygotowania sprzętu. Jednym z podstawowych problemów, z jakim niejednokrotnie wykonawca musi się mierzyć, jest brak energii elektrycznej, która jak wiemy stanowi podstawę w pracach budowlanych. W takim przypadku elementem niezbędnym jest agregat prądotwórczy o sporej mocy. Niestety jednak wielu wykonawców niejednokrotnie ma problem z tym, na jakie urządzenie postawić, głównie przez rozbudowany rynek i wiele różnic pomiędzy poszczególnymi modelami. .
Zanim przejdziemy do przedstawienia najpopularniejszych modeli, porozmawiamy o cechach, które determinują użyteczność i możliwości, jakie dane urządzenie oferuje.
Pierwszym z czynników, który jako zainteresowany zakupem musisz wziąć pod uwagę, jest koszt zakupu samego urządzenia, jak i materiałów eksploatacyjnych, w tym paliwa. W głównej mierze to właśnie zużycie paliwa jest kluczowe, ponieważ agregat na budowie pracuje praktycznie bez przerwy.
Średnio agregaty trójfazowe zużywają 1,5-2,5 litra na godzinę pracy przy 60% obciążeniu. Oczywiście mocniejsze agregaty do większej liczby urządzeń spalają znacznie więcej, przez co warto sprawdzić te parametry jeszcze przed dokonaniem zakupu. Mówiąc o zużyciu paliwa, warto również wspomnieć o wielkości zbiornika na paliwo, który wpływa na czas pracy na jednym tankowaniu. Oczywiste jest, że duży zbiornik pozwala zmniejszyć częstotliwość tankowania, a tym samym ilość niezbędnych prac przy urządzeniu.
Kolejnym z elementów kluczowych przy wyborze urządzenia do naszych potrzeb jest moc i generowane napięcie. Kluczowym elementem dotyczącym owego podziału jest napięcie wyjściowe, które dzielimy na urządzenia 230 V oraz trójfazowe 400 V. Oczywistym faktem jest, że na budowę najczęściej wybieranymi są modele trójfazowe, przez wzgląd na zapotrzebowanie niektórych urządzeń oraz możliwość zasilania urządzeń dwufazowych tym samym agregatem.
Ostatnim z kluczowych czynników wpływających na wybór konkretnego urządzenia jest moc agregatu, która powinna być większa od sumy mocy wszystkich podłączonych urządzeń. Dlatego też kluczowe jest, by jeszcze przed zakupem rozważyć i dokładnie policzyć podłączane urządzenia. Dzięki temu wybrany agregat poradzi sobie z rozruchem wszystkich urządzeń. Gdy już przedstawiliśmy najważniejsze cechy agregatów prądotwórczych, pora porozmawiać o najpopularniejszych urządzeniach, które można kupić w korzystnych cenach.
Sprawdź także, jak wybrać cichy agregat prądotwórczy do domu
Jakie agregat prądotwórczy na budowę wybrać? Pierwszym urządzeniem, które chciałbym zaproponować, jest YATO YT-85460, który daje dość duże możliwości zastosowania i odporność na uszkodzenia. Jest to agregat trójfazowy o stabilizacji napięcia AVR, która zapewnia stały prąd, a co za tym idzie, równomierną pracę podłączonych urządzeń. Agregat gwarantuje stałą moc na poziomie 4250 W oraz możliwość podłączenia trzech urządzeń zasilanych na 230 V oraz jedno na 400 V.
Jeśli chodzi o kwestie techniczne to YT-85460 bazuje na 4-suwowym silniku OHV oraz świecy zapłonowej F7RTC. W kwestii samego użytkowania to tutaj na uwagę zasługują dwie opcje rozruchu. Pierwszą z nich jest elektroniczny rozruch kluczykiem, drugim natomiast tradycyjna linka. Wszystko to za cenę około 2500 zł.
Kolejnym dość często wybieranym modelem jest DFD 6500HT, który zapewnia nieco wyższą moc użyteczną oscylującą na poziomie 5,5 kW. Na wyposażeniu mamy tutaj jedno gniazdo 230 V oraz jedno 400 V, co ogranicza nieco możliwości, jednakże zapewnia duży zapas mocy dla mocniejszych urządzeń. Jeśli chodzi o sam silnik, to podobnie jak w poprzednim modelu tutaj również bazujemy na 4-suwowym modelu o pojemności 0,38 l oraz 13 KM.
Urządzenie zostało wyposażone również w zbiornik o pojemności 25 l, który zapewnia mu 9 godzin pracy przy 50% obciążeniu. Zalecane jest jednak, by nie przekraczać tego czasu przez wzgląd na szybsze zużycie sprzętu. Jeśli chodzi o samo użytkowanie to tutaj również mamy dwie możliwości rozruchu oraz koła ułatwiające transport. W kwestii ceny to za ten konkretny model zapłacimy średnio 3400 zł.
Ostatnią z propozycji jest jeszcze mocniejsze urządzenie, które zapewnia zapas mocy na poziomie 6,5 kW, jest Honda EP6500TE. Agregat ten bazuje na 11-konnym silniku tej samej firmy, który zapewnia niezbędny moment obrotowy dla prądnicy. Na wyposażeniu znajdziemy dwa gniazda, z czego jedno jest 230 V, a drugie 400 V.
Co do samych zabezpieczeń to urządzenie jest chronione na poziomie IP23, co gwarantuje niezbędne bezpieczeństwo podczas pracy. W kwestii samego użytkowania mankamentem jest tutaj dość mały zbiornik na paliwo i czas nieprzerwanej pracy na poziomie 3 godzin. W kwestii ceny za proponowany model należy zapłacić około 10 tysięcy złotych, przy czym można znaleźć nieco tańsze egzemplarze. .
Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi każdy znajdzie model odpowiedni do swoich potrzeb i zadań. Niezależnie jednak od wyborów, warto przy tym pamiętać o jakości i renomie producenta, która uchroni przed zakupem bezwartościowych lub słabej jakości urządzeń, których na rynku nigdy nie brakuje.