Data modyfikacji:

Jaki cichy agregat prądotwórczy do domu wybrać?

Agregat prądotwórczy to niezbędne urządzenie podczas sytuacji awaryjnych w domu – czasowe przerwy w dostawie prądu wówczas nie będą Ci straszne. Odpowiednią opcją do domu będzie wybór cichego agregatu prądotwórczego. Cechą charakterystyczną tego urządzenia jest jednak to, że jego głośność wzrasta wraz z mocą i obciążeniem. Na jaki cichy agregat prądotwórczy do domu się zdecydować? Na co warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
cichy agregat prądotwórczy do domu

Cichy agregat prądotwórczy – najważniejsze informacje na temat agregatów

W obecnym sezonie grzewczym rośnie zainteresowanie posiadaniem własnego agregatu prądotwórczego. Każdy z nas chce być zabezpieczony na wypadek przerw w dostawach prądu. Zasada działania takiego sprzętu jest dość prosta: agregat prądotwórczy przetwarza paliwo na energię elektryczną dzięki uruchomieniu silnika, który napędza prądnicę.
Agregat można wykorzystać jako chwilowe źródło prądu dla najważniejszych sprzętów domowych, np. lodówki oraz zamrażarki. Dzięki temu urządzeniu podtrzymasz działanie pieca gazowego, a także pieca na ekogroszek czy na pellet. Dobrym pomysłem jest również podpięcie do agregatu kaloryfera olejowego oraz pompy ciepła. Jak widać, agregat prądotwórczy to urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu, praktycznie niezastąpione podczas sytuacji awaryjnych w gospodarstwie domowym.
Ważną kwestią jest zapoznanie się z instrukcją obsługi agregatu pod kątem podłączenia do instalacji elektrycznej. Chodzi o to, by przestrzegać wszelkich zasad bezpieczeństwa, aby nie dopuścić do zwarć czy przepięć. Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać?

Co sprawia, że agregat jest faktycznie cichy?

Podczas wyboru cichego agregatu prądotwórczego do domu na wstępie musisz pamiętać o prostym fakcie: taki agregat nie będzie bezszelestny. Praca silnika generuje hałas. Możesz jednak postarać się zniwelować głośne działanie agregatu poprzez odstawienie go na większą odległość od domu. Istnieją również obudowy wyciszające przeznaczone do tego typu sprzętów.
Poziom głośności zależy od mocy urządzenia i od jego wykorzystania. Jeśli nabędziesz agregat o dużej mocy i będzie działał on na pełnym obciążeniu (np. podłączysz do niego pompę ciepła, lodówkę i czajnik), jego głośność wzrośnie. Jeśli natomiast nie obciążysz mocno urządzenia (np. użyjesz go do lampki), wówczas agregat będzie cichy.
Kluczem do tego, by hałas agregatu nie przeszkadzał Tobie oraz sąsiadom, jest zapewnienie optymalnego obciążenia agregatu.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat agregatu prądotwórczego do domu?

Oczywiście najlepiej, aby agregat prądotwórczy do domu miał sporą moc (od mocy zależy, ile i jakie sprzęty podłączysz do agregatu) i był relatywnie cichy. Co jeszcze wpływa na wygodę korzystania z agregatu domowego?
  • Agregat powinien być mobilny i lekki – dobrze, aby agregat był poręczny, by można było swobodnie go przenosić w dogodne dla Ciebie miejsce. Włączony agregat najlepiej usytuować na zewnątrz, konieczne może być jednak zmienianie jego położenia. Dodatkowo agregat o odpowiednich gabarytach będzie można swobodnie przewozić, np. na działkę rekreacyjną, kemping czy na budowę.
  • Odpowiedni przedłużacz – pamiętaj, aby wyposażyć się dodatkowo w odpowiedni przedłużacz. Najlepiej, by przekrój kabla nie był zbyt cienki i delikatny, by móc bez obaw podłączyć swoje domowe sprzęty.
  • Przyda się również zapas paliwa do agregatu – koniecznie w bezpiecznych pojemnikach. Przeglądając oferty agregatów, zauważysz, że są one na benzynę bądź na diesla, a silnik w maszynie może być czterosuwowy bądź dwusuwowy. Tutaj wybór należy do Ciebie – zazwyczaj czterosuwy oznaczają większą moc urządzenia, ale i większe spalanie benzyny.
  • Agregat prądotwórczy cichy – podsumowanie

    Podsumowując, agregat prądotwórczy to zdecydowanie przydatny sprzęt podczas niespodziewanych przerw w dostawach prądu. Dzięki niemu podtrzymasz działanie najważniejszych domowych sprzętów. Warto jednak pamiętać, że zawsze urządzenie to będzie generować pewien hałas.
    Poziom emitowanego hałasu zależy od obciążenia urządzenia i od jego mocy wyjściowej. Jeśli odpowiednio zbalansujesz ilość i moc podłączanych sprzętów domowych do Twojego agregatu, może on działać relatywnie cicho. Dostępne są również obudowy wygłuszające działanie agregatu. Polecamy umieścić agregat prądotwórczy na świeżym powietrzu, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i dla zmniejszenia odczuwania nieprzyjemnego dźwięku.
    Pomimo tej niedogodności, agregat prądotwórczy to dobry pomysł na zabezpieczenie w przypadku awarii – w sytuacjach kryzysowych będzie nieocenionym wsparciem.
    Zdjęcie: Envato Elements