Data modyfikacji:

Jaki akumulator do traktorka kosiarki – żelowy czy zwykły?

Nad tym, jaki akumulator do traktorka kosiarki wybrać, zastanawia się każdy, kto przez zimę zapomniał zadbać o akumulator. Jest to podstawowa część konstrukcyjna, której sprawność warunkuje działanie całej maszyny ogrodowej. Trzeba o nią dbać, a w razie uszkodzenia natychmiast ją wymienić. Niestety, wiele osób o tym nie pamięta i przypomina sobie o istnieniu akumulatora, dopiero kiedy kosiarka lub traktor nie chcą odpalić, gdy zaplanujemy koszenie. Dowiedz się, jaki akumulator do traktorka kosiarki – żelowy czy zwykły – wybrać.
jak zrobić podnośnik do traktorka kosiarki

Jak dbać o akumulator kosiarki?

Żeby wymiana akumulatora nie była konieczna co roku, kiedy na wiosnę chcemy rozpocząć koszenie trawy, należy o niego odpowiednio wcześniej zadbać. Po zakończeniu użytkowania kosiarek należałoby przeglądnąć akumulator oraz dokonać jego konserwacji, niestety niewiele osób o tym pamięta. Niepodłączone urządzenia mogą się rozładować do poziomu, który już uniemożliwi ich odpalenie lub zamarznąć w ujemnych temperaturach panujących w garażu w zimie.
Żeby zabezpieczyć akumulator, należy odłączyć go po sezonie od instalacji i wykonywać ładowanie konserwujące co 2 miesiące. Alternatywą dla takiego postępowania jest podłączenie do akumulatora ładowarki konserwującej, która samodzielnie kontroluje jego moc, a w razie spadków przeprowadza doładowanie akumulatora. Co jednak jeśli doszło już do jego uszkodzenia? Jaki akumulator do traktorka kosiarki wybrać?

Jaki akumulator do traktorka kosiarki – żelowy czy zwykły?

Na rynku można znaleźć akumulatory:
  • kwasowo-ołowiowe – czyli najstarszy i najtańszy rodzaj akumulatorów. Nie wyróżniają się szczególną trwałością i bywają nieco kłopotliwe, ponieważ wymagają regularnej konserwacji w postaci kontroli ilości elektrolitu oraz jego ewentualnego uzupełniania wodą destylowaną;
  • żelowe – to rodzaj akumulatorów kwasowych, w których elektrolit został przekształcony w wygodną formę żelu, dzięki czemu akumulatory zyskały o wiele dłuższą żywotność;
  • AGM – ze stałym elektrolitem, odporne na wstrząsy, ciśnienie i inne uszkodzenia. Wyposażone są w matę wykonaną z włókna szklanego, która nasączona jest elektrolitem.

Jaki akumulator do traktorka lub kosiarki – żelowy czy zwykły?

Zastanawiając się, czy wybrać akumulator żelowy, czy zwykły do kosiarki, pod pojęciem „zwykły” kryje się zazwyczaj najstarszy wariant akumulatora kwasowo-ołowiowego z płynnym elektrolitem. Odpowiedź na pytanie jest jednak oczywista – należy wybrać akumulator żelowy. Akumulatory tego rodzaju cechuje najdłuższa żywotność. Pomimo tego, że akumulatory AGM uważane są za najbardziej odporne na czynniki niszczące, niektórzy wysuwają zarzuty w ich stronę związane właśnie z czasem przydatności do działania.
Akumulatory żelowe natomiast można przechowywać bez konieczności ładowania nawet 6–9 miesięcy, jednak mimo wszystko najlepiej jest doładowywać je co około 3 miesiące. Są także odporne na szerokie zakresy temperatur oraz na potencjalne wycieki. Akumulator żelowy przed pierwszym uruchomieniem można swobodnie trzymać w garażu nawet przez okres 2 lat.

Porównanie akumulatorów zwykłych oraz żelowych

Podstawową zaletą akumulatorów żelowych w przeciwieństwie do zwykłych jest to, że są one dużo bardziej odporne na wstrząsy, przechylenia i wywrotki. Nie dochodzi w nich także do wycieków. Mają przedłużoną trwałość i są praktycznie bezobsługowe, co znacznie ułatwia korzystanie z nich. Ich słabą stroną jest niemożność generowania wyższych prądów rozruchowych, co ma jednak znaczenie w przypadku samochodów i dużych maszyn rolniczych. W przypadku kosiarek lub niewielkich traktorków nie powinno być z tym problemów.

Jaki akumulator to traktorka kosiarki? O czym należy pamiętać, używając akumulatora żelowego?

Wybierając akumulatory żelowe, warto pamiętać o tym, że uzupełnianie go w taki sposób, jak w przypadku tradycyjnych akumulatorów, nie jest możliwe. Jeśli zatem niewłaściwie wykorzystujemy akumulator, w przypadku ubytków żelowego elektrolitu nie będzie możliwości uzupełnienia go. Wówczas trzeba wymienić cały akumulator. Nie są to urządzenia przystosowane do ich otwierania i dolewania wody destylowanej, a próby ich otwierania „na siłę” mogą skończyć się wdychaniem niebezpiecznych oparów oraz poparzeniem kwasem.
Jeśli doładowujemy akumulator, należy robić to powoli i stopniowo za pomocą prostownika lub specjalnej ładowarki przeznaczonej do tego celu. Szybkie ładowanie akumulatorów za pomocą kabli rozruchowych w przypadku wyładowania akumulatora nie wpływa pozytywnie na jego żywotność. Generalnie nie jest prawdą to, że raz rozładowany akumulator należy wymienić, jednak trzeba unikać dochodzenia do jego pełnego wyładowania, stosując się do zaleceń z pierwszego akapitu niniejszego artykułu.

Na co zwracać uwagę, wybierając akumulator do kosiarki lub traktorka?

Wybierając akumulator do kosiarki, najlepiej jest sugerować się zaleceniami producenta lub informacjami umieszczonymi na starym akumulatorze. Wśród podstawowych parametrów, na jakie trzeba zwrócić uwagę, znajdują się pojemność akumulatora, jego napięcie, rozmiary oraz układ biegunów. W razie trudności z samodzielnym znalezieniem odpowiedniego rodzaju akumulatora można wziąć ze sobą stary produkt do sklepu oraz poprosić o odszukanie identycznego.
Przede wszystkim nie wolno kupować akumulatorów o słabszej mocy niż zalecana. Trzeba pamiętać też o tym, że wymiary fizyczne akumulatora mają znaczenie. Najlepiej nie kupować akumulatorów z nieznanych źródeł, a wybierać produkty renomowanych marek. Wówczas unikniemy nie tylko niebezpiecznych sytuacji, ale również regularnej konieczności wymiany akumulatora czy uszkodzenia sprzętu.
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!