Data publikacji:

Jaki aparat marki Olympus kupić?

Masz w planach kupić aparat Olympus? Ta niezwykle popularna marka ma w swojej ofercie wiele interesujących modeli zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Przeglądamy ofertę tego producenta i wybieramy najlepsze aparaty fotograficzne. Sprawdź!  
jaki aparat olympus

Wszystko, co musisz wiedzieć o aparatach Olympus przed zakupem  

Firma Olympus ma bogatą historię, która sięga 1936 roku, kiedy to zaprezentowano pierwszy aparat fotograficzny. W 2020 roku dział fotograficzny został przeniesiony do spółki Japan Industrial Partners INC.
Aparaty Olympus, które obecnie występują pod nazwą OM-System, są wyposażone w matrycę Mikro 4/3. W praktyce oznacza to, że wykorzystywany jest sensor o wymiarach 17,3 mm x 13 mm. Jest to tym samym jedna z najmniejszych matryc na rynku, co ma swoje plusy i minusy. Do zalet takiego rozwiązania trzeba zaliczyć przede wszystkim niezwykle kompaktowe rozmiary. Można powiedzieć, że bezlusterkowce Olympusa są malutkie, co doskonale sprawdza się podczas wakacyjnych wyjazdów, czy hobbystycznych wypadów na zdjęcia.  
Matryca Mikro 4/3 powoduje, że obiektyw o ogniskowej 50 mm podpięty do aparatu w rzeczywistości przekłada się na współczynnik 100 mm. Wynika to z dwukrotnego mnożnika ogniskowej. Dla porównania w aparatach z matrycą APS-C mnożnik wynosi 1,4x lub 1,6x.
Dodatkowym plusem jest kompatybilność z systemem obiektywów Panasonic Lumix. Wynika to ze współpracy zawiązanej pomiędzy tymi markami. Wybór kompatybilnych szkieł jest całkiem spory, dlatego każdy fotograf znajdzie coś dla siebie.  
Jednak system mikro 4/3 nie jest bez wad. Przede wszystkim mała matryca ma ograniczoną rozdzielczość, która sięga około 20 Mpix. Dla większości fotografów jest to wartość wystarczająca, ale do robienia profesjonalnych zdjęć w bardzo dużym formacie może to być spore ograniczenie.
Dodatkowo, mniejsza matryca nie radzi sobie idealnie na wysokich czułościach ISO. Trzeba dobierać poszczególne wartości znacznie ostrożniej niż w aparacie pełnoklatkowym. W innym przypadku musimy borykać się z widocznym szumem, którego na szczęście możemy pozbyć się w postprodukcji.  

Dla kogo aparaty Olympus będą najlepszym wyborem?    

Wybór aparatów Olympus jest naprawdę spory. Oferta jest skrojona zarówno pod amatorów, jak i profesjonalistów. Jak wybrać z oferty dobry aparat fotograficzny?
Dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z fotografią, świetnie sprawdzą się aparaty z serii E-M10 czy PEN. Jeśli szukasz aparatu na wakacje, to seria Tough została przygotowana z myślą o robieniu zdjęć pod wodą.
Dla zaawansowanych doskonała będzie seria E-M1 oraz E-M5. Na czele serii stoi aparat OM-1 System, który jest uznawany za najlepszy w ofercie. W naszym poradniku omówimy aparaty cieszące się aktualnie największą popularnością wśród użytkowników. Zobacz jakie propozycje przygotowaliśmy dla Ciebie.  

Przegląd oferty aparatów marki Olympus  

Olympus OM System OM-1  

To flagowy aparat Olympusa, który ma wszystko, czego może oczekiwać profesjonalny fotograf. Na szczególną uwagę zasługuje system autofokusa, który działa po prostu bajecznie. Oko osoby fotografowanej jest wykrywane niemal natychmiast podobnie jak najdjeżdżąjące samochody, czy inne obiekty.
Nowa matryca BSI Libe MOS ma rozdzielczość 20,4 Mpix i jak na matrycę micro 4/3 radzi sobie naprawdę dobrze. Na plus trzeba zaliczyć wizjer elektroniczny charakteryzujący się dobrym odwzorowaniem kolorów, a także 50osiowy system stabilizacji obrazu. Ten aparat jest dedykowany dla fotografów zwierząt, przyrody, czy nawet sportu. To idealna propozycja dla wymagających. 

Olympus OM-D E-M1X  

Olympus OM-D E-M1X to kolejny aparat z matrycą micro 4/3 o rozdzielczości 20 Mpix. Autofokus 121-punktowy wykorzystuje detekcję fazy i w codziennym użytkowaniu sprawdza się naprawdę dobrze. Producent nie zrezygnował z 7,5-stopniowej stabilizacji obrazu, co jest dobrą decyzją.
Na plus na pewno możemy zaliczyć 3-calowy ekran dotykowy, charakteryzujący się dobrym odwzorowaniem kolorów, a także niezłą responsywnością. Do minusów trzeba zaliczyć przede wszystkim dość ciężką obudowę oraz zauważalne szumy na wysokich wartościach ISO. 
Dla kogo ten aparat będzie najlepszy? Tak naprawdę trudno wskazać jedną dziedzinę, w której ten aparat będzie się wyróżniał. To bardzo dobry i uniwersalny sprzęt do krajobrazów, portretów, czy nagrywania rozmaitych filmów.  

Olympus OM-D E-M1 Mark III 

Ten model jest idealnym wyważeniem pomiędzy amatorskim, a profesjonalnym sprzętem do robienia zdjęć. Na plus w tym modelu zaliczamy wagę zaledwie 500 gramów. Tak lekki sprzęt nie będzie stanowił większego obciążania podczas dłuższych wyjazdów.
Matryca Live MOS Micro 4/3 ma rozdzielczość 20 Mpix i przez użytkowników jest ona dobrze oceniana, podobnie jak układ Autofokusa. Minusem aparatu jest dość mało intuicyjne menu główne oraz wizjer, którego jakość mogła by być lepsza. Mimo to, jest to jeden z ciekawszych aparatów dostępnych w rozsądnej cenie.  

Olympus OM-D EM10 Mark IV  

Ten aparat jest wprost idealny dla średniozaawansowanych fotografów, a także tych, którzy chcą wymienić swój pierwszy aparat na coś lepszego. Uwagę w tym modelu zwraca przede wszystkim matryca 20-megapikselowa w formacie micro 4/3. Autofokus z detekcją kontrastu ma aż 121 punktów.
Zdjęcia seryjne do 15 klatek na sekundę i 5-osiowa stabilizacja obrazu to kolejne zalety tego modelu. W codziennym użytkowaniu bardzo dobrze sprawdza się odchylany ekran. W tym aparacie trudno doszukać się większych minusów. Na pewno jednym z nich jest brak gniazda mikrofonowego, co dla początkujących filmowców może stanowić pewną przeszkodę.  

Olympus Tough T6  

Dla amatorów fotografii poszukujących idealnego aparatu na wakacje mamy doskonały model, jakim jest Olympus Tough TG-6. Obudowa w pełni wodoodporna i może być zanurzona na głębokość maksymalnie 15 metrów. Producent wzmocnił cały korpus, dlatego jest on odporny na upadki z wysokości około 2 metrów. Trudne warunki pogodowe nie są dla tego aparatu żadną przeszkodą!
W odróżnieniu od pozostałych aparatów, ten model ma mniejszą matrycę CMOS o wielkości 1/2,33 cala. To sprawia, że jakość zdjęć jest odrobinę słabsza i wymagający użytkownicy mogą być rozczarowani, szczególnie gdy będą fotografować w słabych warunkach oświetleniowych. Jednak stosunek jakości do ceny jest dobrze zachowany i warto wziąć pod uwagę ten model podczas wyboru.  

Olympus E-M10 III  

Jeśli zadajesz sobie pytanie jaki aparat Olympus na początek przygody z fotografią będzie dla Ciebie najlepszy, to bez wahania sięgnij po model E-M10 III. Matryca mikro 4/3 ma rozdzielczość 16 Mpix, co do amatorskiej fotografii jest w zupełności wystarczające. Sam aparat waży tylko 410 gramów, dlatego w torbie jest on praktycznie niewyczuwalny!
W dość niskiej cenie otrzymujemy również 5-osiową stabilizację obrazu, co jest ogromnym wsparciem podczas robienia zdjęć. Tak naprawdę trudno tu doszukać się większych minusów. Na wyższych czułościach ISO matryca „szumi”, ale w tej półce cenowej jest to zjawisko całkowicie normalne. Na tle konkurencji ten aparat zdecydowanie się wyróżnia, dlatego warto rozważyć jego zakup!  
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.