Data modyfikacji:

Jaki brykiet do kominka wybrać?

Brykiet jest dużo tańszy niż inne materiały opałowe, takie jak gaz czy olej opałowy. Gwarantuje czyste i zdrowe ogrzewanie domu lub palenie w kominku dla przyjemności. Podstawą do osiągnięcia stosownej wydajności brykietu jest jednak wybór produktu odpowiedniej jakości. Dowiedz się, jak rozpoznać dobry materiał opałowy oraz jaki brykiet do kominka wybrać.
jaki brykiet do kominka

Dlaczego warto stosować brykiet?

Dobrej jakości brykiet nie ma odmiennych właściwości, jeśli chodzi o wartość opałową w stosunku do drewna. Niektórzy jednak twierdzą, że jest ona nieco wyższa. Brykiet z powodzeniem sprawdzi się jako główny materiał opałowy, a przecież nie można zapominać o tym, że kominki nie są przystosowane do palenia wyłącznie drewnem. Wybór tego rozwiązania do także oszczędność miejsca, ponieważ jedna torba brykietu odpowiada kilka razy większej powierzchni zajmowanej przez drewno – nawet czterem metrom przestrzennym.
Dyskusje związane z tym, czy palić brykietem, czy drewnem, wynikają zapewne stąd, że brykiet brykietowi nierówny, i jak wiadomo, zdarza się, że trafimy na słabej jakości produkt. Można tego jednak łatwo uniknąć, stosując się do kilku prostych zasad. Największą zaletą brykietu jest jednak to, że nie pozostawia sadzy ani nagaru w miejscu spalania – w tym przypadku w kominku.
Zobacz, jakie są wady i zalety pieca na drewno

Jak wygląda korzystanie z brykietu?

Korzystanie z brykietu umożliwia ochronę środowiska naturalnego, a także sporą oszczędność zasobów finansowych, co już stawia go zdecydowanie ponad drewnem. Brykiety spalają się w bardzo kontrolowany sposób w porównaniu do innych materiałów. Mają palić się jak najdłużej, a dzięki temu przez dłuższy czas oddawać ciepło do otoczenia. Również ich przenoszenie jest o wiele łatwiejsze. Korzystając z brykietu, dobrze jest zainwestować w odpowiednią podpałkę i układać jego elementy (klocki lub wałki) tak, by pomiędzy nimi pozostało nieco wolnej przestrzeni.

Jaki brykiet drzewny do kominka?

Bez względu na to, jaki kominek do salonu wybrałeś, konieczne jest dobranie właściwego materiału opałowego. Jaki brykiet do kominka będzie najlepszy? Wysoką wartość opałową mają brykiety powstałe z odpadów z drzew liściastych. Dobrej jakości brykiet nie powinien rozpadać się w rękach po delikatnym ściśnięciu. Można spróbować samodzielnie go połamać i w ten sposób sprawdzić, jakiej jest jakości. Po przestudiowaniu kilku rodzajów produktu odróżnimy wysoką jakość od słabszej już na pierwszy rzut oka. Dobrze sprasowany brykiet to taki, w którego opakowaniu nie znajduje się ogrom trocin na spodzie.
Brykiet musi być suchy, a jego powierzchnia powinna być stosunkowo gładka. Jego kolor powinien być zbliżony do drewna, jeśli będzie zbyt ciemny, możliwe, że producent dodaje do niego zmieloną korę lub sprzedaje brykiet mieszany z drew liściastych i iglastych.
Wnętrze brykietu powinno być zrobione ze zmielonych trocin – zbyt duże kawałki drewna w środku szybko się spalą, a przecież nie o to chodzi. Każdorazowo przy zakupie brykietu warto sprawdzać oznaczenia na opakowaniach. Jeśli paliwo posiada zgodność z normą PN-EN ISO 17225-3:2014-07, zapewne jest warte uwagi konsumenta. Według tej normy produkt może powstawać wyłącznie z:
  • drewna z lasów, plantacji i innych form surowego drewna – co zapewni wysoką jakość, ale niekoniecznie jest ekologicznym rozwiązaniem;
  • produktów ubocznych i pozostałości z działalności przemysłu drzewnego – co jest opcją ekologiczną i przeważnie bardzo sensowną z uwagi na jakość produktu;
  • nieprzetworzonego chemicznie drewna użytkowego.

Jaki brykiet do kominka jest nieodpowiedni?

Zrezygnujmy całkowicie z brykietów z dodatkami substancji klejących i płyt MDF. Są to niskiej jakości brykiety. Pomimo tego, że produkt może zespolić się dużo ładniej i lepiej dzięki dodatkowi kleju, nie jest to zdrowy wybór. W czasie spalania wydzielają się substancje lotne, które pomimo dobrej wentylacji szkodzą nie tylko ludziom, ale również środowisku naturalnemu. Jak rozpoznać brykiet drzewny do kominka, który powstał z niewłaściwych materiałów? Można zacząć od jego powąchania. Powinien pachnieć czystym drewnem. Zapach kleju, farby i rozpuszczalników stosunkowo łatwo wyczuć.

Zasady przechowywania brykietu

Brykiet powinien być przechowywany w suchym miejscu, w którym nie będzie narażony na zawilgocenie. Jego jedną z nielicznych wad jest to, że nieco gorzej niż drewno radzi sobie z wilgocią i chłonie ją dużo szybciej. Jeśli ogrzewamy dom kominkiem, w sezonie grzewczym konieczne może być zużywanie nawet dwóch paczek brykietu dziennie, zatem będzie trzeba wygospodarować na niego odpowiednią ilość miejsca.
Do dyspozycji mamy brykiet w kostkach oraz w kształcie walca. Obie formy jest równie łatwo składować – kostki układamy na sobie, natomiast walce można położyć na podstawce na drewno tuż przy kominku. Wartości opałowe obu form właściwie się nie różnią, jednak przed zakupem większej ilości brykietu, warto dowiedzieć się, który kształt bardziej nam odpowiada.

Gdzie kupować i jak kupować brykiet?

Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca do przechowywania oraz nie palimy w kominku zbyt często, zapewne wystarczy udać się do sklepu z opałem, a nawet zwykłego marketu budowlanego. Jest to jednak opcja nieopłacalna, jeśli potrzebujemy większych ilości paliwa. Wówczas lepiej będzie znaleźć producenta lub dostawcę dobrej jakości materiału opałowego.
Wcześniej jednak dobrze jest zakupić na próbę kilka opakowań produktu, by przetestować jego jakość. Kiedy będziemy już zdecydowani na większą ilość oraz dysponujemy miejscem do przechowywania, być może uda się skorzystać z korzystnych rabatów, które przy rosnących cenach drewna oraz brykietu z pewnością ucieszą każdego konsumenta.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!