Data publikacji:

Jaki bufor do domu 150m2?

Planując budowę domu lub zamierzając wykonać gruntowną modernizację budynku, jak i systemów, warto rozważyć parametry, jakie powinien mieć bufor ciepła. Podczas wyboru takiego urządzenia nie bez znaczenia jest jego pojemność i rodzaj systemu grzewczego, jaki znajduje się w obiekcie. Jedną z najczęściej poszukiwanych informacji w tej tematyce jest odpowiedź na pytanie, jaki bufor do domu 150 m2 wybrać. Taki metraż ma większość projektów, na które decydują się obecnie rodzinny pragnące zamieszkać na swoim. Warto jednak też rozważyć kwestię dotyczącą tego, jaki bufor do pompy ciepła będzie najlepszym rozwiązaniem. Systemy czerpiące z odnawialnych źródeł energii są bowiem dzisiaj coraz chętniej wybieranymi rozwiązaniami.
jaki bufor do domu 150m2

Czym jest bufor ciepła?

Bufor ciepła jest elementem systemu centralnego ogrzewania, którego zadaniem jest magazynowanie ciepłej wody, a następnie oddawanie jej do układu w przypadku takiej potrzeby. Pozwala to na efektywniejszą i bardziej oszczędną organizację pracy. Przed zakupem bufora należy dokładnie określić, jakie urządzenie będzie odpowiednie dla danego budynku.
Tylko dzięki właściwemu dopasowaniu cały system będzie funkcjonował w sposób efektywny. Przed zastosowaniem bufora ciepła należy też wziąć pod uwagę organizację miejsca na jego montaż. W przypadku odpowiedzi na pytanie, jaki bufor do domu 150 m2 i większych wybrać, będzie tu mowa o sprzęcie dość dużych rozmiarów.
Bufory ciepła najczęściej stosowane są w systemach grzewczych, w których źródło ciepła stanowi kocioł na węgiel, drewno, ale też pompa ciepła. Częstym problemem w kwestii ogrzewania jest bardzo wysoka temperatura tuż po rozpaleniu kotła i niska po jego wygaśnięciu, co bywa niekomfortowe. W budynkach z dobrą izolacją termiczną natomiast dochodzi do dużych strat energii.
Problemy te pozwala rozwiązać zastosowanie bufora ciepła. Urządzenie to wyglądem przypomina bojler i najczęściej zbudowane jest ze stali. Magazynowana wewnątrz bufora ciepła woda umożliwia ogrzanie domu w sytuacji, gdy kocioł nie pracuje lub pompa ciepła w danym czasie nie funkcjonuje dostatecznie wydajnie. Bufor ciepła zwiększa zatem ilość wody w całym układzie i pozwala na magazynowanie pod tą postacią przydatnej energii.

Jaki bufor do pompy ciepła wybrać i co warto uwzględnić?

Zbiornik akumulacyjny, czyli bufor ciepła to niezbędny element instalacji grzewczych z kotłem zasypowym. Jego obecność szczególnie przydatna jest przy ogrzewaniu podłogowym, które działa w systemie niskotemperaturowym. Ważne jest też, jaki bufor do pompy ciepła wybrać, ponieważ w takich systemach zbiornik akumulacyjny zwiększa pojemność wodną instalacji oraz zapobiega taktowaniu pompy, wydłużając jej żywotność.
Bufory ciepła służą też do podgrzewania wody użytkowej. Wówczas niezbędne jest urządzenie z zasobnikiem CWU. Zbiorniki akumulacyjne stosowane są również jako wymiennik ciepła współpracujący z instalacją solarną czy kominkiem z płaszczem wodnym. Bufory sprawdzą się też jako sprzęgło hydrauliczne w instalacjach z pompą ciepła.
Odpowiedź na pytanie, jaki bufor ciepła do domu 150 m2 lub o innym metrażu wybrać, zależy więc też od celu, w jakim ma zostać zastosowany. Jeżeli bufor będzie współpracować z innymi źródłami ciepła, kluczowy jest wybór urządzenia z wężownicą.

Dobór bufora ciepła – kalkulator

Podstawowym kryterium podczas zastanawiania się, jaki bufor ciepła wybrać, jest pojemność urządzenia. W sprzedaży można znaleźć zbiorniki akumulacyjne o pojemności od 300 do nawet 10000 litrów. Generalnie im większe urządzenie, tym dłużej akumulować będzie ciepło.
Można jednak znacznie precyzyjniej przeprowadzić odpowiedni dobór bufora ciepła. Kalkulator stosowany podczas takich obliczeń opiera się na zasadzie, zgodnie z którą na 1 kW energii cieplnej kotła grzewczego potrzebne jest 50 l wody. Kierując się zatem ogólnymi obliczeniami w kwestii zapotrzebowania na energię i moc kotłów w odniesieniu do powierzchni budynku, można dopasować odpowiedni zbiornik akumulacyjny.
W odpowiedzi na pytanie, jaki bufor do domu 150 m2 wybrać, będzie to urządzenie o pojemności minimum 800 l, przy założeniu, że kocioł grzewczy ma moc 16 kW. W przypadku domu do 100 m2 pojemność bufora ciepła powinna wynosić co najmniej 500 l (przy kotle o mocy 10 kW). Dom o powierzchni 300 m2 będzie wymagać natomiast zbiornika akumulacyjnego o pojemności co najmniej 1750 l przy kotle o mocy 32 kW.

Jaki bufor do pompy ciepła wybrać? Kalkulator

W przypadku instalacji z pompą ciepła pojemność bufora ciepła można określić na dwa sposoby. Jeśli zasobnik akumulacyjny ma pełnić funkcję elementu stabilizacyjnego, przyjmuje się, że na 1 kW mocy pompy powinno przypadać 20 l wody kumulowanej w buforze ciepła. Jeżeli natomiast zasobnik buforowy ma również docelowo akumulować ciepło, na 1 kW mocy pompy należy przyjąć 40 l pojemności zbiornika.
Jeżeli w danym budynku znajduje się ogrzewanie podłogowe, na każdy 1 kW mocy pompy ciepła, należy przyjąć pojemność 10 l w buforze ciepła. Jeśli w domu zamontowane są tradycyjne grzejniki, na 1 kW mocy pompy trzeba przyjąć 20 l pojemności w buforze.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!