Data modyfikacji:

Jaki chlebak wybrać? Polecane chlebaki

Chleb jest najczęściej wybieranym dodatkiem do posiłków. Wielokrotnie stanowi podstawę wielu potraw. Co zrobić, żeby jak najdłużej pozostał świeży i chrupiący? Należy wybrać odpowiedni chlebak. Jest to sprzęt kuchenny, który powinien spełniać swoją funkcję, ale może również stać się ozdobą wnętrza. Jaki chlebak wybrać, żeby łączył obie te kwestie?

chlebak

Dlaczego warto mieć chlebak w swojej kuchni?

W nowoczesnych domach nie zawsze znajduje się miejsce na chlebak. Wiele osób podczas wykańczania mieszkania zapomina o zaprojektowaniu dopasowanego chlebaka. Jest to jednak spory błąd. Chlebak pozwala nie tylko na estetyczne przechowywanie pieczywa. Jego głównym zadaniem jest utrzymywanie świeżości chleba i bułek jak najdłużej. Chronią je przed nadmiernym wysychaniem i rozwojem drobnoustrojów i pleśni. Odpowiednio skonstruowany chlebak z przepływem powietrza pozwala zachować chrupkość pieczywa. W sytuacji, gdy chlebak jest ładnie dopasowany do stylu wnętrza, stanowi również element dekoracyjny kuchni.

Jak dobrać rozmiar chlebaka do potrzeb?

W sytuacji, gdy domownicy stają przed dylematem „jaki chlebak wybrać?” należy najpierw odpowiedzieć na pytanie, czy potrzebują dużego chlebaka, czy może mały wystarczy. Jest to uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim, kluczowa jest ilość kupowanego pieczywa. Jeśli rodzina robi zapasy chleba oraz bułek, a potem spożywa je przez kilka dni, warto wybrać spory chlebak. Jeśli jednak pieczywo jest kupowane w niewielkich ilościach lub zjadane bardzo szybko, prawdopodobnie nie ma takiej potrzeby.

Należy jednak wziąć pod uwagę również przestrzeń na blacie, jaką się dysponuje. W większości przypadków chlebak znajduje się na widoku i zajmuje miejsce na szafce lub stole na stałe. Tym samym znacząco zmniejsza przestrzeń roboczą blatu. Jeśli na co dzień nie jest niezbędny chlebak umożliwiający schowanie dwóch lub trzech bochenków, warto rozważyć mniejszy model. Szczególnie w niewielkich kuchniach, gdzie każdy fragment blatu jest istotny.

Chlebak – styl jest ważny

Podczas wybierania idealnego chlebaka, często dobrze jest wziąć pod uwagę styl, w jakim wykończona jest kuchnia. Jeśli spójność estetyczna wnętrza jest istotna, można być zawiedzionym widokiem nowoczesnego chlebaka w kuchni utrzymanej w stylu vintage.

Obecnie dużą popularnością cieszą się chlebaki skandynawskie. Występują w neutralnych kolorach, pasują do najmodniejszych obecnie kuchni i są stosunkowo uniwersalne. Często są dodatkowo wyposażone w deskę do krojenia, służącą na pokrywę. Pozwala to zaoszczędzić miejsce i zmniejszyć ilość sprzętów kuchennych.

Chlebaki nowoczesne cechują się przede wszystkim prostymi liniami i jednolitym kolorem. Często występują w wersji białej lub czarnej, choć można znaleźć również te w kontrastowych kolorach. Świetnie sprawdzą się w nowoczesnej kuchni, w której dominują proste linie.

Powracający styl retro zawitał również do projektantów chlebaków. Klasyczne modele nawiązują swoim stylem do minionej epoki. Często są obłe i wykonane z metalu bądź z materiału imitującego metal. Uzupełnią klasyczne wnętrze, szczególnie gdy wybierze się chlebak o odpowiednim kolorze.

Na co zwrócić uwagę, wybierając chlebak?

Pytanie o to, jaki chlebak wybrać, nie dotyczy jedynie jego wyglądu bądź kwestii rozmiaru. Chlebak jest przedmiotem przede wszystkim użytkowym. Aby był praktyczny, musi jak najlepiej spełniać swoją funkcję, czyli umożliwiać wygodne przechowywanie pieczywa w taki sposób, aby jak najdłużej pozostało świeże.

Konstrukcja chlebaka wpływa przede wszystkim na cyrkulację powietrza w jego wnętrzu. Ma ona kluczowe znaczenie dla przechowywanego pieczywa. Warto sprawdzić przed zakupem, czy chlebak ma wywietrzniki. To właśnie za ich pośrednictwem do wnętrza chlebaka dostarczane będzie powietrze, dzięki któremu nie pojawi się niechciana pleśń. Najczęściej tego rodzaju otwory zlokalizowane są na bocznych ścianach lub w tylnej części korpusu. Pomogą na dłużej zachować świeżość i chrupkość przechowywanego pieczywa.

Niekiedy można spotkać chlebaki w formie tacy ze szczelną pokrywą. Mimo estetycznego wyglądu nie jest to rozwiązanie polecane do stałego przechowywania pieczywa. Sprawdzi się jedynie podczas okazjonalnego podawania chleba lub osłaniania ciasta. Na co dzień warto jednak wybrać tradycyjny chlebak o odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Najpopularniejsze rodzaje chlebaków

Chlebaki mogą być wykonane z różnorodnych materiałów oraz w wielu kształtach. Podczas podejmowanie decyzji, jaki wybrać chlebak, warto sprawdzić wszystkie dostępne możliwości. Obecnie najmodniejsze są chlebaki ceramiczne. Ze względu na szeroką gamę kolorystyczną, którą można świetnie dobrać do szafek i płytek w kuchni, nie rzucają się w oczy. Najczęściej są dość minimalistyczne i mogą w niczym nie przypominać chlebaka.

Najpopularniejsze są jednak chlebaki plastikowe. Są lekkie i wygodne, bez trudu można je przenosić i przestawiać. Podobnie jak w przypadku chlebaków ceramicznych, tu również dostępne są liczne wersje kolorystyczne, dzięki którym można zarówno dopasować chlebak do kolorystyki kuchni, jak i wybrać opcję kontrastową.

Ciekawym rozwiązaniem bywają również chlebaki drewniane oraz wiklinowe. Zapewniają optymalną cyrkulację powietrza, dzięki której przechowywane pieczywo dłużej zachowuje świeżość. Dodatkowo świetnie pasują do tradycyjnych i rustykalnych kuchni. Do nowoczesnych wnętrz można również wybrać chlebaki wykonane ze stali. Są łatwe w czyszczeniu, ale w ich przypadku należy szczególnie dokładnie sprawdzić otwory dopuszczające przepływ powietrza.

Autorka: Ewa Malinowska