Nieraz zapewne spotkaliśmy się z sytuacją, że zakupione pieczywo już na drugi dzień było niezjadliwe. Najczęściej złą jakość bochenków czy bułek zrzucamy na składniki, z jakich zostały wykonane. Z rozrzewnieniem wspominamy także wypieki naszych babć - one nawet po kilku dniach smakowały wybornie. Coraz więcej osób zaczyna szukać, jak upiec chleb w domu, aby dłużej cieszyć się pysznym pieczywem. Nim jednak przeklniemy współczesny przemysł piekarski, zastanówmy się, czy wina nie leży przypadkiem po naszej stronie.
Mało kto zastanawia się, jak przechowywać chleb i jest to poważny błąd! Istotną rolę odgrywa nie tylko miejsce w naszym domu, lecz również woreczek, w którym umieścimy świeży, pachnący bochenek.
Na co najczęściej się uskarżamy? Niewłaściwe przechowywanie chleba prowadzi do jego pleśnienia lub też wysychania. Warto pamiętać również, że znacznie szybciej zepsują się wypieki drożdżowe. Jeśli ich smak doceniamy najmocniej, powinniśmy kupować mniej pieczywa - tak aby zjadać je maksymalnie w przeciągu dwóch dni.
Bochenki przygotowane na bazie zakwasu są bardziej wytrzymałe. Ich świeżością możemy cieszyć się nawet po siedmiu dniach od daty wypieku! To, jak smakować będzie wybrane przez pieczywo, zależy od nas samych. Nie pozostawiajmy go pośpiesznie w plastikowej torebce ani nie pozwólmy, by chrupiące bułki leżały zbyt długo na kuchennym blacie. Wygospodarujmy nieco miejsca na praktyczny metalowy, ceramiczny lub drewniany chlebak. Jeśli nasza kuchnia jest zbyt ciasna, spieszymy także z innymi podpowiedziami, w czym przechowywać chleb.
Jeśli chcemy cieszyć się doskonałym smakiem pieczywa, przywodzącym na myśl czasy dzieciństwa, wybierajmy jakościowe bochenki. Mąka żytnia i naturalny zakwas to dwa najważniejsze składniki chleba. Jeśli sięgamy po wypieki z mrożonek, musimy liczyć się z tym, że ich świeżość nie będzie długotrwała. Najważniejsze jest jednak to, co zrobimy z naszym pieczywem w domu (chyba że zjemy je od razu!).
Największą popularnością cieszą się pojemniki do przechowywania chleba, czyli po prostu chlebaki. Warto wybrać akcesoria wykonane z drewna lub z materiału, takiego jak bambus - zapewnią one odpowiednią cyrkulację powietrza. Stylowe ceramiczne lub metalowe chlebaki także mogą spełniać swoje zadanie. Zwróćmy jednak uwagę, czy posiadają specjalne otwory, dzięki którym nasze pieczywo będzie swobodnie „oddychać” podczas leżakowania.
Pamiętajmy również o odpowiedniej higienie pojemnika do przechowywania chleba. Nie dopuśćmy, by pozostawały w nim resztki niezjedzonego pieczywa, które w końcu mogą spleśnieć. Raz w tygodniu zadbajmy też o gruntowne umycie chlebaka - przykładowo wodą z octem. Pomoże ona pozbyć się nawet zalążków pleśni.
Czy jednak samo włożenie pieczywa do chlebaka stanie się gwarantem jego długotrwałej świeżości? Oczywiście, że nie! Bardzo duże znaczenie ma to, w co dokładnie zawiniemy nasze bochenki czy też chrupiące bułeczki. Nie w każdej kuchni jest bowiem miejsce na chlebak. Popularnymi miejscami do przechowywania wypieków stają się także szafki czy koszyki. Jeśli odpowiednio owiniemy nasze glutenowe skarby, zabezpieczymy je przed wysychaniem i pleśnieniem.
Przeczytaj również: Wypiekacz do chleba: ranking najlepszych urządzeń
Nieograniczony dostęp do plastiku sprawia, że to w nim kupujemy większość produktów spożywczych - warzywa, owoce, nabiał czy pieczywo. Nie jest to jednak najlepszy materiał, jeśli chodzi o przechowywanie. Chleb zamknięty w nieoddychającej foliówce znacznie szybciej zacznie pleśnieć oraz straci na swojej chrupkości.
Co wybierać zamiast torebek wykonanych ze sztucznych materiałów? Świeżość pieczywa pomogą zachować lniane woreczki. Naturalny materiał zapewni dobrą cyrkulację powietrza, uchroni przed wilgocią oraz zachowa na dłużej smak zakupionego (lub przygotowanego samodzielnie!) wypieku. Lniane woreczki na chleb możemy kupić lub też uszyć. Jeśli jednak chcemy sięgnąć po szybkie i awaryjne rozwiązanie, przechowujmy chleb w papierowej torebce, która także zabezpieczy go przed pleśnieniem.
Jak przechowywać chleb pieczony w domu lub kupiony w zaprzyjaźnionej piekarni? Zapewnijmy mu odpowiednią cyrkulację powietrza i zabezpieczmy przed wilgocią oraz wysychaniem. Róbmy również rozważne zakupy. Jeśli jednak nie uda nam się uchronić pieczywa przed czerstwością, to także nie kierujmy swoich kroków od razu do śmietnika. Domowe tosty, bułka tarta czy pudding chlebowy uratują sytuację i uchronią nas przed marnowaniem jedzenia.,