Samodzielnie pieczenie chleba w domu wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Chcesz się cieszyć chrupiącym i świeżym pieczywem? Sprawdź, jak upiec chleb.
Zanim zabierzesz się za pieczenie chleba, musisz koniecznie znaleźć sprawdzony przepis. Pieczenie chleba w domu nie jest skomplikowanym zadaniem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu było ono praktykowane w niemalże w każdym domu. Dziś wolimy iść do piekarni czy marketu i tam kupić pieczywo.
Musisz jednak mieć świadomość, że chleb w piekarni może być przygotowany z głęboko mrożonego ciasta. Znacznie zdrowsze i smaczniejsze będzie pieczywo przygotowane w domu. Jak upiec chleb dla całej rodziny?
Podstawą będzie mąka żytnia lub pszenna. Jeśli stawiasz na zdrowe żywienie, powinieneś wybrać mąkę razową, która zawiera znacznie więcej wartościowych mikroelementów niż powszechnie stosowana do wypieków mąka oczyszczona. Ważne jest, aby kupić mąkę wysokiego typu, czyli 1800 lub 2000.
Najlepszym rozwiązaniem będzie pieczene chleba na zakwasie, choć znajdziesz również przepisy bez zakwasu. Można upiec pieczywo m.in. z dodatkiem drożdży. Niemniej chleb na zakwasie smakuje doskonale i ma zupełnie inny charakter od innego rodzaju pieczywa. Najlepiej przygotować go wcześniej, nawet na kilka dni przed planowanym wypiekiem.
Jak upiec chleb na zakwasie? Potrzebna jest mąka żytnia razowa, typu 2000, oraz woda.
Zakwas decyduje o tym, czy chleb będzie wyrośnięty. Kiedy już będzie gotowy, należy go trzymać w lodówce i wtedy możesz korzystać z niego wielokrotnie, jeśli co kilka dni dodasz do niego ponownie mąkę i wodę w tej samej proporcji. Jak widzisz, przygotowanie samego zakwasu nie jest trudne, wymaga jedynie trochę czasu.
Pieczenie chleb na zakwasie w domu przebiega dwuetapowo.
Możesz również zastosować gotowe zaczyny i zakwasy albo wybrać przepis bez tych składników. Zamiast piec chleb w piekarniku, stosuje się do tego celu specjalny wypiekacz do chleba. Ranking przygotowany przez naszą redakcję pomoże ci w wyborze takiego urządzenia. Ciasto wyrobi za ciebie właśnie maszyna do pieczenia chleba. Chleb z automatu może smakować tak samo dobrze, jak ten pieczony tradycyjnie w piecu.
Wypiekacze do chleba różnią się między sobą mocą, wyglądem czy liczbą funkcji. Uniwersalna maszyna do pieczenia chleba nie tylko upiecze piękne, rumiane bochenki, lecz także ułatwi wyrobienie ciasta. Można ją wykorzystać do wyrabiania ciasta na chleb, jak również ciasta drożdżowego czy wspominanego ciasta na pierogi i pizzę.
Wypiekacz do chleba powinien zatem być zaopatrzony w mieszadło, które skutecznie wymiesza składniki i wyrobi je na jednolitą masę gotową do pieczenia. Maszyna oszczędza czas i energię, dzięki czemu możesz codziennie zabierać się za pieczenie chleba w domu.
Wypiekacz do chleba z opcją wyrabiania ciasta składa się z pojemnika z mieszadłem oraz grzałki od dołu, która jest elementem kluczowym do pieczenia chleba. Urządzenie zwykle ma sterowanie elektroniczne.
Ważne jest, aby wewnętrzna część automatu pokryta była nieprzywieralną powłoką, na przykład teflonem o dużej grubości, który zlikwiduje ryzyko przywierania ciasta na chleb i nie zacznie się wycierać po kilku miesiącach intensywnej eksploatacji. Czasem producenci dają możliwość zakupu samego pojemnika do pieczenia chleba z automatu, dzięki czemu nie trzeba kupować od razu nowego wypiekacza do chleba.
Zwróć uwagę na to, czy wypiekacze do chleba mają opcję pieczenia chleba w temperaturze powyżej 200 stopni Celsjusza. Większość urządzeń tego typu ze średniej półki cenowej nie osiąga wymaganej do pieczenia chleba na zakwasie temperatury, dlatego chleb trzeba wówczas konieczne jest pieczenie chleba w piekarniku.
Ciekawą opcją jest opóźnienie czasu pieczenia lub wyrabiania ciasta. Można przygotować wszystko wieczorem, a rano wypiekacz zacznie działać, aby jego właściciel po wstaniu z łóżka mógł cieszyć się świeżym chlebem z automatu, bez konieczności zrywania się bladym świtem po to, aby włączyć urządzenie.
Zaawansowane maszyny do wyrabiania ciasta i jednocześnie do pieczenia chleba w domu mają mieszadła, które mieszają składniki. Najlepiej sprawdzają się te zaopatrzone w dwa mieszadła, które szybciej i skuteczniej przygotują ciasto na chleb z automatu. Jeśli chcesz upiec duży chleb dla całej rodziny, potrzebny będzie automat z dużym pojemnikiem.
Istotnym parametrem wyboru wypiekacza do chleba będzie jego moc. Im większa, tym lepiej. Liczba programów jest sprawą drugorzędną, ponieważ w praktyce korzysta się co najwyżej z kilku najbardziej potrzebnych.
Przy pieczeniu chleba w wypiekaczu najlepiej zastosować się do wskazówek podanych w przepisie na ciasto dołączanych przez producenta urządzenia. Każdy może nieco inaczej przedstawiać przepis na to, jak piec chleb w zaciszu własnego domu.
Można także skorzystać z własnych przepisów, pamiętając jednak o tym, że np. chleb na zakwasie wymaga wysokiej temperatury pieczenia, którą nie każda maszyna do pieczenia chleba jest w stanie osiągnąć.
Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo