Data modyfikacji:

Jaki ciśnieniomierz kupić? Wybieramy ciśnieniomierz do domu

Ciśnieniomierz powinien się znajdować nie tylko w każdym gospodarstwie domowym, ale i zakładzie pracy. Urządzenie to do badania ciśnienia tętniczego krwi pozwala wykrywać wiele schorzeń układu krążenia  jeszcze we wczesnej fazie. Produktów tego typu mamy wiele na rynku. W tym artykule pomożemy wam jaki ciśnieniomierz wybrać. ciśnieniomierz

Ciśnieniomierz — jaki wybrać?

Nadciśnienie tętnicze, to jedna z częstszych, chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Do jej rozwoju przyczyniło się wiele czynników takich jak stres czy prowadzenie niezdrowego trybu życia. Jak zatem kontrolować prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi? Jak odpowiednio przeciwdziałać tym groźnym chorobom, które powoduje nieprawidłowe ciśnienie? Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w ciśnieniomierz i regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze we krwi. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy nasz układ krążenia pracuje bez żadnych zakłóceń. By jednak to uczynić, powinniśmy wybrać dobry ciśnieniomierz. 


Jakie są rodzaje dostępnych ciśnieniomierzy?

Na rynku mamy wiele rodzajów ciśnieniomierzy od tradycyjny znanych w przychodniach rtęciowych czy zegarowych, po nowoczesne elektroniczne wielofunkcyjne urządzenia. Choć te pierwsze są bardzo dokładne, to mało praktyczne, gdyż zajmują sporo miejsca, zaś obsługa takiego ciśnieniomierza nie jest łatwa w obsłudze. Stąd wypierają je półautomatyczne i elektroniczne urządzenia


Jaki model sprawdzi się do domowego użytku?

W domowym użytku najlepiej sprawdzają się ciśnieniomierze naramienne półautomatyczne, jednak w ostatnim czasie mocno one są wypierane przez urządzenia w pełni elektroniczne do mierzenia ciśnienia naramienne oraz nadgarstkowe. Stąd powinniśmy się dobrze zastanowić jaki ciśnieniomierz najlepiej kupić. 

Ciśnieniomierz naramienny

By zakupić dobry ciśnieniomierz naramienny, nie powinniśmy się zdecydowanie kierować jego ceną, a przede wszystkim parametrami. Nim to jednak zrobimy, powiedzmy sobie, czym charakteryzują się te urządzenia. Jedną z jego podstawowych cech jest to, że mankiet zapinamy podobnie jak w tradycyjnych ciśnieniomierzach na ramieniu badanego. Po włączeniu zazwyczaj uruchamia się on samoczynnie, po czym rozpoczyna pomiar. 

Ciśnieniomierz nadgarstkowy

Podobnie jak w przypadku ciśnieniomierza naramiennego, by zakupić dobry ciśnieniomierz nadgarstkowy, powinniśmy się przede wszystkim kierować jego dobrymi parametrami. Nim to jednak zrobimy, powiedzmy sobie, czym się charakteryzują te urządzenia. Jedną z podstawowych ich cech jest to, że mankiet zapinamy na nadgarstku badanego. Po włączeniu zazwyczaj uruchamia się on samoczynnie, po czym rozpoczyna pomiar.  

Jakie parametry powinien spełniać najlepszy ciśnieniomierz?

Najlepsze ciśnieniomierze to te, które z dużą dokładnością badają nasze ciśnienie tętnicze we krwi. Gdy już takie urządzenie znajdziemy, powinniśmy zwracać uwagę na takie elementy jak szerokość mankietu czy dodatkowe pomiary, jakie wykonuje to urządzenie jak np. tętno, czy wykrywa arytmię serca. W ostatnim czasie bardzo popularny jest również ciśnieniomierz z pulsoksymetrem. Musimy jednak pamiętać, że urządzenia wykonujące zbyt dużo pomiarów mogą być zawodne. 

Ciśnieniomierz — gdzie kupić?

By ciśnieniomierz dobrze nam mierzył ciśnienie, powinien posiadać różnego rodzaju certyfikaty, świadczące o jego wiarygodności. Stąd jego zakupu należy dokonać w sprawdzonym źródle. Najlepiej sprawdzają się tutaj apteki, sklepy ze sprzętem medycznym oraz tematyczne sklepy internetowe. 


Autor: Beniamin Feliksiak