Data publikacji:

Jaki detektor gazu dla instalatora wybrać?

Śmiertelnie groźny czad to prosty związek chemiczny o nazwie tlenek węgla (II). Nie ma on zapachu ani koloru, nie jest drażniący, dlatego jest niezwykle ciężki do wykrycia. Tylko detektory i czujniki gazu mogą nas powiadomić, że coś bardzo niebezpiecznego dzieje się w naszym domu. Trujący czad jest lżejszy od zwykłego powietrza. Jego ulatnianie się najczęściej kojarzone jest z nieszczelnymi piecami, które zasilane są właśnie przez gaz lub węgiel. Zabójczy gaz zabija co roku nawet 100 osób. Ustrzeż się przed nim i zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz domowników.

detektor gazu

Niebezpieczne objawy zatrucia czadem

Śmiertelnie niebezpieczny tlenek węgla, zwany potocznie czadem, może zabić dorosłą osobę w bardzo krótkim czasie. Zadbaj o zdrowie swoich bliskich i czuj się bezpiecznie w swoim własnym domu. Niestety, trujący gaz jest bardzo ciężki do samodzielnego wykrycia. Możesz to zrobić jedynie za pomocą specjalnego detektora lub czujnika.

Sam tlenek węgla jest bezwonny. Nie ma smaku, koloru. Nie podrażnia również oczu i śluzówek, tak że niezwykle ciężko ustrzec się przed takim cichym zabójcą. Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się niezwykle szybko. Nie są jednak charakterystyczne, dlatego tak często są bagatelizowane. Jeżeli kiedykolwiek pojawią się u większej liczby osób w tym samym czasie, należy niezwłocznie pootwierać wszystkie okna, zadbać o dostęp świeżego powietrza, a najlepiej całkowicie opuścić gospodarstwo domowe.

Ból i zawroty głowy, poczucie senności i nagłe osłabienie, wymioty i nudności to oznaki, które mogą świadczyć o zatruciu bardzo niebezpiecznym gazem. Gdy zauważysz je u siebie lub któregoś z domowników, niezwłocznie wezwij pomoc. Przy dalszym wystawieniu na mocno stężony tlenek węgla, może dojść do kołatania serca, zaburzenia wzroku i świadomości.

Można tego uniknąć, wykazując się rozwagą i dojrzałością. Czujniki gazu i detektory czadu to podstawowy sprzęt, który powinien znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. To właśnie on może uratować życie twoje i twoich najbliższych.

Takie urządzenia nie kosztują fortuny, a realnie mogą zniwelować zagrożenie czyhające na bezbronne osoby. Śmierć następuje już po paru minutach od wystawiania człowieka na działanie tlenku węgla. To naprawdę krótka chwila, a samemu nigdy nie wykryje się źródła, ulatniającego się czadu.

Dlaczego tlenek węgla się ulatnia?

Szczególnie w okresie grzewczym słyszymy o tragicznych zatruciach gazem. Jedną z licznych przyczyn zatrucia czadem są nieszczelne piece węglowe oraz gazowe. Właśnie to sprawia, że w zimie występuje najwięcej zatruć śmiertelnie niebezpiecznym tlenkiem węgla.

Kolejną przyczyną są pożary, gdzie ofiary nie giną w płomieniach, ale właśnie od wdychania trującego gazu. Pomieszczenie, w którym występuje stężenie na poziomie większym niż 35 ppm, staje się niebezpieczną pułapką dla przebywających w nim osób.

Zadbaj o najlepszej jakości detektory dymu i czujniki czadu, aby mieć pewność, że nic nie grozi twojej rodzinie. Bardzo ważne jest również dokonywanie regularnych przeglądów instalacji grzewczych, które mogą stać się źródłem ujścia zabójczego tlenku węgla.

Zadbaj o czyste powietrze, które będzie mogło swobodnie wpływać do kotłowni. Kiedy twój piecyk ma już swoje lata, jego wiek nie służy twojemu bezpieczeństwu. Wymiana i zakup nowego sprzętu, w takim wypadku będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jaki detektor gazu dla instalatora wybrać i jak on działa?

Czujnik gazu jest szczególnie potrzebny w miejscach, które mogą być narażone na jego ulatnianie się. Takimi pomieszczeniami są przede wszystkim kotłownie oraz łazienki. Dobrym pomysłem będzie inwestycja w więcej niż jeden taki czujnik, który samodzielnie możemy zainstalować w osobnych pomieszczeniach, niezależnie od siebie. To naprawdę niewielki wydatek, który w przyszłości może uratować życie twoje i bliskich osób.

Gdy zamontujesz detektor gazu, możesz spać spokojnie. Uruchomi się głośny alarm, kiedy stężenie czadu w pomieszczeniu będzie na poziomie 35 ppm. To optymalna ilość, która pozwoli na szybką i sprawną ewakuację wszystkich domowników w krótkim czasie, w bezpieczne miejsce. Czujniki tlenku węgla włączają się, kiedy stężenie tlenku węgla w powietrzu będzie wynosić dany poziom przez określony czas, więc im więcej będzie czadu w pomieszczeniu, tym szybciej urządzenie zareaguje.

Jaki detektor gazu wybrać dla instalatora? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy czujnik tlenku węgla różni się odrobinę, dzięki temu możemy dopasować idealny produkt, który pozwoli nam na zwrócenie uwagi na czynniki, na których nam najbardziej zależy.

Profesjonalne detektory gazu działają na zasadzie półprzewodników. Dzięki niemu następuje reakcja na gaz, a przez emitowany prąd natychmiastowo zabrzmi dźwięk alarmu ostrzegającego.

Jaki detektor gazu będzie najlepszy? Z pewnością musi to być produkt w pełni profesjonalny. Nie warto na nim oszczędzać, ale świetne modele w przystępnej cenie możesz znaleźć w wielu miejscach.

Podczas dokładnej analizy wszystkich dostępnych na rynku urządzeń, zwróć uwagę na pewne najważniejsze cechy. Jest to przede wszystkim typ czujnika. To właśnie nimi różnią się zazwyczaj modele. Wybierz odpowiedni typ czujnika, który zapewni bezpieczeństwo osób przebywających w twoim otoczeniu.

Bardzo często można spotkać się z urządzeniami, które reagują nie tylko na tlenek węgla. Częstą praktyką jest tworzenie detektorów gazu w formie 3 w 1 lub 2 w 1. Takie detektory są wyczulone na obecność tak samo dymu oraz gazu. Dzięki nim jeszcze dokładniej możesz zadbać o swoją rodzinę.

Jaki detektor gazu dla instalatora powinien zwrócić uwagę kupującego? Taki, którego parametry najbardziej nam odpowiadają. To właśnie dzięki ich częstotliwości, szybko i skutecznie można zlokalizować groźny, ulatniający się gaz.

Zwróć uwagę również na opinię o sprzęcie innych klientów. To po nich bardzo możesz rozpoznać warty swojej ceny produkt. Wybierz jednak taki, którego gwarancja sięga nawet 10 lat pełnej sprawności. Dzięki temu możesz być pewny, że twój nowy detektor gazu będzie odpowiedni.