Data publikacji:

Jaki filtr do opalania wybrać?


Dobry filtr do opalania chroni naszą skórę przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Skuteczna ochrona przed słońcem oraz ładna, zdrowo wyglądająca, lekko brązowa skóra nie wykluczają się nawzajem. Olejki, balsamy oraz kremy do opalania nie powinny blokować procesu produkcji witaminy D. Filtr do opalania powinien być odpowiednio dobrany pod względem fototypu naszej skóry oraz warunków panujących na zewnątrz lub w solarium. Jaki filtr do opalania wybrać, aby przyniósł on pożądane efekty?
klapki

Kto powinien wybrać kosmetyki do opalania z filtrem 10, 20, 30, 40, 50, 50+?


Kosmetyki do opalania z filtrem znajdziemy m.in. w sklepie internetowym Ceneo.pl. Są oznaczone cyframi 10, 20, 30, 40, 50, 50+. Wbrew pozorom cyfry te nie oznaczają wieku osób, które powinny je stosować, jak np. w przypadku kremów do twarzy. Te cyferki to tzw. SPF (Sun Protection Factor). Co oznacza SPF? Jest to czynnik ochrony przed słońcem. Im wyższy jest SPF danego kosmetyku do opalania, tym skuteczniej będzie on chronił nas przed słońcem.

Przeczytaj także: Krem z filtrem 50 do twarzy. Ranking najlepszych produktów

Mogłoby się wydawać, że najbezpieczniej byłoby sięgnąć po kosmetyki do opalania z SPF 50+. Aczkolwiek są osoby (fototyp skóry I), które powinny stosować olejki, balsamy oraz kremy do opalania z możliwie najmocniejszym filtrem przeciwsłonecznym, nie są one wskazane dla wszystkich. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki z SPF 50? Są to przede wszystkim osoby, które są szczególnie narażone na negatywne działanie promieni słonecznych. Należą do nich:

• niemowlęta oraz dzieci;
• kobiety w ciąży;
• osoby starsze;
• osoby z fototypem I oraz II – czyli z jasną lub bardzo jasną karnacją skóry, z piegami, z kolorem włosów jasny blond oraz rudy;
• osoby uczulone na promienie słoneczne lub z innymi chorobami skóry; • osoby zażywające suplementy diety, takie jak dziurawiec;
• osoby zażywające niektóre lekarstwa, np. antybiotyki;
• osoby po niektórych zabiegach kosmetycznych, takich jak lifting.

Wyżej wymienione osoby wymagają szczególnej ochrony przed słońcem i powinny sięgnąć po kosmetyki z SPF 50 lub 50+. Pomimo stosowania osłony przed słońcem nie powinny one przebywać zbyt długo na słońcu.

Wszyscy pozostali mogą sięgnąć po kosmetyki z mniejszym filtrem przeciwsłonecznym, np. 20 lub 30 – w zależności od fototypu. Który filtr przeciwsłoneczny jest lepszy? Nie ma lepszego czy gorszego filtru do opalania. SPF powinien być dobrany odpowiednio do naszego fototypu skóry. Osoby z bardzo ciemną karnacją skóry, brązowym lub czarnym kolorem włosów (fototyp IV) mogą sięgnąć po olejek, balsam lub mleczko do opalania z SPF 20. Osoby z jasną (fototyp II) oraz ciemną karnacją (fototyp III) powinny zdecydować się odpowiednio na kosmetyki z SPF 30 lub 40.

Po kąpieli słonecznej warto sięgnąć po kosmetyki po opalaniu, które możemy znaleźć w sklepie internetowym Ceneo.pl.
Nie tylko nasz fototyp skóry ma znaczenie przy wyborze filtru do opalania. Niezwykle istotne jest także to, gdzie oraz kiedy stosujemy dane balsamy oraz kremy przeciwsłoneczne.

Zobacz także nasz ranking przyspieszaczy do opalania

Nie tylko nasz fototyp skóry ma znaczenie przy wyborze filtru do opalania. Niezwykle istotne jest także to, gdzie oraz kiedy stosujemy dane balsamy oraz kremy przeciwsłoneczne.

Gdzie stosować kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym?


To, jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać, zależy także od tego, gdzie się wybieramy oraz na jak długo. Inny balsam oraz krem z filtrem UV wybierzemy idąc w upalny dzień na plażę, a inny wybierając się na godzinkę do kawiarenki lub ogrodu piwnego. 

Jaki filtr do opalania wybrać na plażę?


Idąc na plażę, najczęściej zamierzamy spędzić tam dużo czasu. Podczas pobytu na plaży wystawiamy niemal 100% naszego ciała na działanie promieni słonecznych UVA oraz UVB. Będąc nad wodą, w związku z dużą wilgotnością powietrza oraz przyjemnym wiaterkiem, zazwyczaj nie odczuwamy wysokiej temperatury. Ryzyko oparzenia słonecznego jest bardzo wysokie. Dlatego warto sięgnąć po olejek lub balsam z wysokim filtrem przeciwsłonecznym – SPF 30 lub więcej. To, jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać, zależy także od pogody.

Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać, wyjeżdżając na urlop do Turcji, Egiptu, Grecji, Hiszpanii czy też do Chorwacji?


Czy wyjeżdżając na urlop do Turcji, Egiptu, Grecji, Hiszpanii czy też Chorwacji powinniśmy wybrać inny filtr przeciwsłoneczny niż ten, którego używamy w Polsce? Letnie dni w Polsce są coraz cieplejsze. Daleko nam jednak do wyżej wymienionych krajów. Wysoka temperatura powietrza oraz mocne słońce są tam standardem niemal przez całe lato. Warto więc zaopatrzyć się w kosmetyki (olejki, balsamy oraz kremy przeciwsłoneczne) z SPF 40, 50 lub 50+. Konieczne są także kapelusz oraz lekkie ubranie, które będą chroniły nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Jaki filtr do opalania wybrać, korzystając z solarium?


Czy korzystając z solarium, możemy korzystać z identycznych kosmetyków z filtrem do opalania, jak podczas przebywania na zewnątrz? Decydując się na opalanie w solarium, należy zaopatrzyć się w balsam do opalania w solarium z faktorem 30 lub więcej. Zalecane są kosmetyki do opalania z SPF 30, 40, 50 oraz 50+. Balsam z filtrem do opalania w solarium powinien wspomagać produkcję kolagenu oraz elastyny. W przeciwnym razie nasza skóra już po kilku wizytach w solarium straci jędrność oraz elastyczność i będzie wyglądała staro.

Kiedy stosować kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym?


Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym powinniśmy stosować przez cały rok. W lecie powinniśmy sięgać po kosmetyki z mocnym filtrem do opalania – powyżej 20-30 SPF. Jesienią oraz w ziemie wystarczy, gdy będziemy używać balsamów oraz kremów do twarzy z SPF 10. Dobre kremy do twarzy z filtrem UV znajdziemy na stronie Ceneo.pl.
Ochrona przed słońcem jest ważna także w pochmurne dni. Ma to nie tylko znaczenie dla młodego oraz zdrowego wyglądu naszej skóry, ale także dla naszego zdrowia. Plamki starcze powstałe na skutek braku odpowiedniej ochrony przed słońcem to najmniejszy problem, z jakim możemy się spotkać, wystawiając naszą skórę bez właściwej ochrony na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Wybór odpowiedniego filtru przeciwsłonecznego jest niezwykle ważny. Jeśli nie wiemy, jaki filtr do opalania wybrać, warto poradzić się specjalisty. Lekarz dermatolog lub dobra kosmetyczka powinni służyć nam pomocą w wyborze SPF odpowiedniego do fototypu naszej skóry.
Autor: Barbara Bereżańska