Data publikacji:

Jaki olejek do masażu twarzy wybrać?

Masaż twarzy olejami nie tylko odpręża i wprowadza w błogi stan relaksu, lecz również pozytywnie wpływa na stan cery. Efekt końcowy zależy zarówno od techniki, jak i właściwego doboru oleju. Kokosowy, migdałowy, jojoba… Jaki olejek do masażu twarzy wybrać? Sprawdź w artykule!
olejek do twarzy

Jaki olejek do masażu twarzy? Zalety masażu olejami

W ostatnich latach idea self-care polegająca na dbaniu o własne ciało oraz ducha stała się niezwykle modna – i bardzo dobrze! Każda z nas zasługuje na relaks, odpoczynek i małe przyjemności każdego dnia. Jednym z elementów self-care jest odprężający masaż. Masować warto nie tylko plecy i resztę ciała, ale również twarz.

Oprócz oczywistych efektów w postaci rozluźnienia i wyciszenia zabieg ten doskonale wpływa również na stan cery. Warto pamiętać jednak o tym, że nie powinno się masować skóry na sucho. W artykule radzimy, jaki olejek do masażu twarzy sprawdzi się najlepiej. Masaż twarzy olejkami ma mnóstwo zalet – zarówno dla ducha, jak i dla ciała:
  • relaksuje i odpręża,
  • rozluźnia mięśnie twarzy,
  • pobudza krążenie krwi i limfy,
  • ujędrnia skórę,
  • zwiększa elastyczność naskórka,
  • wyrównuje fakturę skóry,
  • wygładza i zmiękcza cerę,
  • poprawia owal twarzy,
  • zmniejsza opuchliznę (np. pod oczami),
  • stymuluje regenerację naskórka.

Jakie olejki do masażu twarzy? Rodzaje olejów

Zastanawiasz się, jakie olejki do masażu twarzy sprawdzą się najlepiej? Zależy to głównie od rodzaju i potrzeb twojej cery. Inne produkty nadają się do pielęgnacji skóry suchej czy dojrzałej, a inne – do tłustej, mieszanej bądź trądzikowej. Wyróżniamy trzy główne grupy olejów kosmetycznych:
  • oleje schnące – świetne do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej, do tej grupy zaliczają się m.in. olej konopny, olej z czarnuszki, olej z pestek winogron, olej lniany, olej z ogórecznika, olej z orzechów włoskich i olej z rokitnika,
  • oleje półschnące – idealne do skóry normalnej i mieszanej, są to np. olej arganowy, olej z awokado, olej słonecznikowy, olej sezamowy, olej rzepakowy,
  • oleje nieschnące – wspaniałe do cery wrażliwej, suchej i dojrzałej, są to m.in. olej kokosowy, olej makadamia, olej z pestek dyni czy też olej palmowy.
Oprócz tego olejki do masażu twarzy możemy podzielić na rafinowane i nierafinowane. Pierwsza grupa to produkty oczyszczone, dzięki czemu pozbawione charakterystycznego zapachu. Są mniej wartościowe, gdyż proces rafinacji usuwa z nich część cennych składników, ale za to tańsze i nie uczulają. Oleje nierafinowane natomiast mają specyficzny zapach i kolor, są zdrowsze i bogatsze w drogocenne substancje, jednak droższe i mogą powodować alergie.
Dodatkowo wyróżniamy oleje komedogenne i niekomedogenne. Pierwsza grupa to ciężkie specyfiki, które mogą zapychać pory. Są to np. oliwa, olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy czy też olej palmowy. Zdecydowanie nie sprawdzą się u posiadaczek cery tłustej i trądzikowej, ale będą świetne dla osób o skórze suchej i atopowej, która potrzebuje solidnego płaszcza ochronnego. Natomiast olejki niekomedogenne to np. olej z czarnuszki, olej konopny czy też olej z ogórecznika. Te produkty nie zapychają porów, są za to lżejsze i nie mają tak silnych właściwości ochronnych.

Jaki olejek do masażu twarzy wybrać? Zwykle do zabiegów tego typu stosuje się nie jeden produkt, ale specjalną mieszankę olejów. Jej podstawę stanowi tzw. olej bazowy. Jest to zwykle naturalny specyfik dostosowany do potrzeb cery, o czym pisaliśmy wyżej. W tej roli świetnie sprawdzą się np. olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy, olej arganowy czy też jojoba w zależności od typu skóry.

Do niego dodać można inny olejek lub olejki o dobroczynnym działaniu, a także odrobinę olejku eterycznego o pięknym zapachu i cennych właściwościach (np. olejek lawendowy, olejek różany, olejek kamforowy). Ważna uwaga – olejków eterycznych nie wolno stosować na skórę w postaci nierozcieńczonej! Są one bardzo silne i mogą nawet spowodować poparzenia. Do mieszanki olejków do masażu twarzy wystarczy dodać jedną kroplę wybranego specyfiku.

Jaki olejek do masażu twarzy? Zasady doboru

Gdy już poznasz rodzaje olejków do twarzy oraz głównych przedstawicieli poszczególnych grup, dobór odpowiedniego produktu nie powinien być dla ciebie problemem. Jeśli masz cerę tłustą, mieszaną lub trądzikową, sięgaj po schnące, niekomedogenne oleje o lekkiej konsystencji. Paniom o skórze suchej i atopowej polecamy ciężkie, nieschnące oleje, które tworzą na twarzy płaszcz ochronny. Jeśli masz cerę dojrzałą, sięgaj po oleje o właściwościach mocno odżywczych i odmładzających. Doskonale sprawdzą się np. olejek arganowy czy też olejek z dzikiej róży. Ponadto zachęcamy do wypróbowywania wielu różnych olejów do masażu twarzy, tak aby metodą prób i błędów znaleźć ideał lub idealną mieszankę!

Jak masować twarz olejkiem?

Wybór odpowiedniego olejku do masażu twarzy to jedno, ale równie ważna jest odpowiednia technika wykonywania zabiegu. Możesz zarówno masować skórę palcami, jak i użyć specjalnego przyrządu, np. wałka jadeitowego czy też kamienia gua sha.
Najpierw zwilż twarz wodą, a następnie zaaplikuj na skórę wybrany olejek lub mieszankę. Oleju nie powinno się nakładać na suchą cerę, gdyż nie ma on właściwości nawadniających, tylko natłuszczające, a to dwie różne sprawy. Aplikuj go więc na mokrą skórę bądź na krem nawilżający.

Jaki olej do masażu gua sha czy też masażu wałkiem jadeitowym wybrać?

Obowiązują te same zasady jak w przypadku samych dłoni. Masaż należy wykonywać od wewnątrz do zewnątrz i od dołu w górę, czyli zgodnie z kierunkiem przepływu limfy, przez kilka minut. Masaż olejkiem możesz wykonywać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Zapal pachnącą świeczkę, przygaś światło i zrelaksuj się. Taki zabieg to prawdziwa chwila relaksu.
Autor: Olga Wacholc