Dodatkowo wyróżniamy oleje komedogenne i niekomedogenne. Pierwsza grupa to ciężkie specyfiki, które mogą zapychać pory. Są to np. oliwa, olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy czy też olej palmowy. Zdecydowanie nie sprawdzą się u posiadaczek cery tłustej i trądzikowej, ale będą świetne dla osób o skórze suchej i atopowej, która potrzebuje solidnego płaszcza ochronnego. Natomiast olejki niekomedogenne to np. olej z czarnuszki, olej konopny czy też olej z ogórecznika. Te produkty nie zapychają porów, są za to lżejsze i nie mają tak silnych właściwości ochronnych.
Jaki olejek do masażu twarzy wybrać? Zwykle do zabiegów tego typu stosuje się nie jeden produkt, ale specjalną mieszankę olejów. Jej podstawę stanowi tzw. olej bazowy. Jest to zwykle naturalny specyfik dostosowany do potrzeb cery, o czym pisaliśmy wyżej. W tej roli świetnie sprawdzą się np. olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy, olej arganowy czy też jojoba w zależności od typu skóry.
Do niego dodać można inny olejek lub olejki o dobroczynnym działaniu, a także odrobinę olejku eterycznego o pięknym zapachu i cennych właściwościach (np. olejek lawendowy, olejek różany, olejek kamforowy). Ważna uwaga – olejków eterycznych nie wolno stosować na skórę w postaci nierozcieńczonej! Są one bardzo silne i mogą nawet spowodować poparzenia. Do mieszanki olejków do masażu twarzy wystarczy dodać jedną kroplę wybranego specyfiku.