Alergicy nierzadko mają problem z doborem dla siebie odpowiednich kosmetyków. Większość z tych dostępnych na rynku może wywoływać reakcję alergiczną, a w efekcie problemy skórne. W poniższym wpisie zastanowimy się więc, jakie kosmetyki dla alergików będą najbezpieczniejsze. Podpowiemy, jak je wybierać i na co zwracać uwagę podczas zakupów. Zapraszamy do lektury!
Jeśli jesteś alergikiem, to podczas kupowania kosmetyków musisz koniecznie zwracać uwagę na skład produktu. Istnieje lista składników niepożądanych, których kosmetyki dla alergików nie powinny mieć. O jakich mowa? Poniżej omawiamy je dokładniej.
Mowa o kwasach AHA i BHA. Kwasy AHA to m.in. kwas migdałowy, mlekowy, cytrynowy, jabłkowy czy glikolowy. Ta grupa kwasów wykazuje największe działanie złuszczające, a więc będzie zbyt mocno drażniąca dla skóry alergicznej. Nieco delikatniejsze są kwasy BHA. To kwasy, które według niektórych kosmetologów mogą być używane nawet przez osoby ze skórą bardzo wrażliwą.
Niemniej jednak, jeśli masz skórę alergiczną, to pod żadnym pozorem nie kupuj tak podrażniających kosmetyków na własną rękę. Jeśli chcesz zacząć używać kwasów BHA, to rób to pod okiem specjalisty, czyli kosmetologa lub dermatologa.
Należą do nich olej parafinowy, wazelinowy, lanolina, a także czysta wazelina czy parafina.
Czyli wszystkie te dodane tylko po to, aby kosmetyk atrakcyjnie się prezentował. Jak oznaczone są barwniki na etykiecie? Barwniki mają oznaczenie CI i potem ciąg cyfr.
To, że coś zostało pozyskane naturalnie, nie znaczy, że nie może uczulać. Przykładem są produkty pszczele, które często uczulają. Zaliczyć do nich możemy miód, wosk, a także pyłek pszczeli, propolis i mleczko pszczele.
Istnieją substancje zapachowe, których potencjał uczuleniowy oznacza się na około 80%. Oznacza to tyle, że te substancje są przyczyną 80% wszystkich uczuleń wywołanych przez kosmetyki. Co to za substancje? Przede wszystkim aldehyd cynamonowy, alkohol cynamonowy, eugenol, izoeugenol, hydroksycytonellal, aldehyd a-amylocynamonowy, geraniol.
Kolejne naturalne substancje, które bardzo często uczulają.
Jak ich unikać? Czytać składy kosmetyków. Popularnymi konserwantami są m.in. parabeny. Parabenami są z kolei takie substancje jak methylparaben, ethylparaben, propylparaben czy butyloparaben. Unikaj ich w kosmetykach, jeśli jesteś alergikiem.
Zwłaszcza SLS, SLES i ich pochodne. Znajdziesz je w szamponach, mydłach czy żelach do mycia ciała, a także płynach do kąpieli.
Substancja występująca w wielu kosmetykach do twarzy – zwłaszcza w kremach czy serach. Retinol na twarz znany jest ze swoich dobroczynnych właściwości, ale może też wywoływać uczulenie i podrażnienie, czego efektem będzie łuszcząca się skóra.
Alkohol jest często dodawany do kosmetyków – i to nie tylko perfum, ale nawet odżywek do włosów czy balsamów do ciała! Jeśli więc jesteś alergikiem, to unikaj kosmetyków z alkoholem.
Nawet jeśli dokładnie przeanalizujesz skład danego kosmetyku, to i tak przed jego zastosowaniem przeprowadź próbę uczuleniową. Jak się okazuje, możesz zrobić to w zaciszu swojego domu. Jak prawidłowo przeprowadzić próbę uczuleniową?
Przede wszystkim wybierz odpowiednie miejsce na ciele. Najczęściej są to plecy, okolice za uchem, a także górna część przedramienia. Jeśli sprawdzacie kosmetyki do pielęgnacji ciała, to próbę wykonajcie na przedramieniu i plecach. Kosmetyki kolorowe, a także te do pielęgnacji twarzy i włosów sprawdzajcie za uchem i w okolicach żuchwy. Teraz na wybrany obszar skóry nałóżcie niewielką ilość produktu. Ważne, aby skóra była sucha i czysta. Nie myjcie tego obszaru przez kolejne 48 h. W tym czasie sprawdzajcie, czy na ciele nie pojawia się reakcja alergiczna.
O reakcji alergicznej świadczyć będą:
Pamiętajcie, że żadna próba uczuleniowa przeprowadzona w domu nie daje 100% gwarancji, że dany kosmetyk będzie dla was bezpieczny. Jeśli więc nie odczuliście podczas niej niepokojących objawów, ale zauważyliście pieczenie, ściągnięcie i suchość skóry, to powinna zapalić się wam czerwona lampka. Te objawy świadczą o podrażnieniu, co również może oznaczać, że dany kosmetyk jest dla was zbyt silny.
Jeśli chcesz wybrać odpowiedni kosmetyk dla swojej wrażliwej i podatnej na alergie skóry, to przyjrzyj się bliżej kosmetykom hipoalergicznym. Kosmetyki hipoalergiczne nie mają w swoim składzie najczęściej uczulających substancji, np. sztucznych barwników, dodatków zapachowych czy konserwantów. Pamiętaj jednak, że nawet kosmetyk hipoalergiczny może uczulać. Oczywiście szanse na to są znacznie mniejsze, dlatego wiele osób podatnych na alergie sięga właśnie po produkty hipoalergiczne.
A teraz zobacz nasz przegląd kosmetyków dla alergików, które NIE POWINNY uczulać.
Szampon dla alergików nie powinien mieć SLS lub SLES, dodatkowych substancji zapachowych, kwasu cytrynowego (citric acid – substancja, które reguluje pH), a także sztucznych barwników i parabenów. Poniżej znajdziesz szampony hipoalergiczne idealne dla wrażliwców.
W odżywkach i maskach unikaj alkoholu, lanoliny, euceryny, formaliny, glicerolu, substancji zapachowych i sztucznych barwników. Najlepsza odżywka do włosów to ta z dopiskiem „hipoalergiczne”.
Czy henna będzie bezpieczna dla alergików? Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie stosuj henny syntetycznej, która w swoim składzie ma PPD, czyli parafenylodwuaminę. To bardzo silny alergen.
A co z henną naturalną? Henna naturalna jest co prawda zaliczana do alergenów, ale reakcje uczuleniowe po jej użyciu pojawiają się niezwykle rzadko. Zatem, jeśli chcecie użyć henny do farbowania włosów, rzęs czy brwi, to najpierw wykonajcie próbę uczuleniową. I pamiętajcie, że najlepsza henna do brwi czy rzęs jest w 100% naturalna – ta ma zawsze sproszkowaną postać.
O tym, jakich składników unikać, jeśli jesteście alergikami, pisaliśmy już wyżej. Poniżej znajdziecie więc przegląd hipoalergicznych produktów do pielęgnacji twarzy.
Możesz sięgnąć po dobry żel do mycia twarzy czy hipoalergiczne pianki.
Znajdziesz wśród nich dedykowane kosmetyki nawilżające czy przeciwzmarszczkowe.
Przeczytaj także: Krem nawilżający do twarzy. Ranking polecanych kosmetyków
Mocno nawilżający balsam do skóry ze skłonnością do alergii powinien się znaleźć w każdej kosmetyczce.
Najlepszy podkład dla skóry alergicznej to taki, który ma jak najprostszy skład. Polecamy więc sypkie podkłady mineralne. Ich prosty skład sprawia, że rzadko uczulają i świetnie sprawdzają się nawet dla wrażliwych skór. Poniżej przegląd polecanych kosmetyków.
Czy wiesz, że około 17% wszystkich reakcji uczuleniowych wywołują substancje zawarte w lakierach do paznokci? Mowa o formaldehydzie i jego pochodnych, żywicach poliestrowych, nitrocelulozie, a także metaakrylanach. Czy istnieją więc lakiery do paznokci bezpieczne dla alergików? Ba! Czy istnieją lakiery hybrydowe, które mogą być śmiało stosowane przez osoby podatne na alergie skórne?
Najlepiej szukać hipoalergicznych lakierów do paznokci. Niektóre firmy mogą pochwalić się takimi produktami. Niemniej jednak nawet przed użyciem najlepszych lakierów hybrydowych ZAWSZE wykonajcie próbę uczuleniową.