Data modyfikacji:

Domowy oczyszczacz do twarzy. Jak działa? Jak wybrać najlepszy?

Niedoskonałości to prawdziwa zmora osób posiadających cery problematyczne. Zaskórniki otwarte i zamknięte znacząco pogarszają wygląd skóry i niejednokrotnie przyczyniają się do obniżenia samooceny. W ostatnim czasie internet podbija elektryczny oczyszczacz do twarzy, przez niektórych nazywany również odkurzaczem do wągrów. Czy warto go wypróbować? A jeśli tak, to jak wybrać ten najlepszy? Podpowiadamy!

oczyszczacz twarzy

Wągry – problem skóry tłustej

Skóra tłusta i trądzikowa wykazuje wzmożoną produkcję sebum oraz skłonność do zapychania ujść gruczołów łojowych. Gromadzące się w nich sebum i martwe komórki naskórka mogą spowodować stan zapalny, czego efektem jest pojawienie się czerwonej, bolesnej krostki. Tak powstają zaskórniki zamknięte.

Drugim kłopotem, z którym borykają się cery problematyczne, są wągry, nazywane zaskórnikami otwartymi. W tym wypadku treść wypełniająca pory jest dobrze widoczna gołym okiem. Poprzez kontakt z tlenem, sebum zmienia kolor na ciemniejszy, co objawia się obecnością nieestetycznych czarnych kropek. Wągrom rzadko towarzyszy stan zapalny. Najczęściej pojawiają się na brodzie oraz nosie.

Sprawdź także dermokosmetyki w żelu do mycia twarzy.

Jak poradzić sobie z wągrami?

Z krostkami i pryszczami warto walczyć przede wszystkim za pomocą dobrze dobranej pielęgnacji. Jakie będą skuteczne kosmetyki na zaskórniki? Należy wybierać kosmetyki na bazie składników złuszczających, które zapobiegają zapychaniu porów. Należą do nich m.in. kwasy kosmetyczne. Do cennych komponentów zaliczamy również substancje o działaniu antyseptycznym, takie jak cynk czy siarka. Dzięki nim stan zapalny zostaje złagodzony, a krostka stopniowo zanika.

Skuteczna walka z zaskórnikami otwartymi wygląda nieco inaczej. Jako że rzadko zachodzi w nich stan zapalny, nie reagują one na substancje przeciwbakteryjne. Jedynym sposobem na pozbycie się wągrów jest ich chemiczne lub mechaniczne usunięcie.

Z pewnością nieraz słyszałeś, że wyciskanie zmian trądzikowych to najgorsze rozwiązanie. Jest w tym wiele prawdy: to prosty sposób na nabawienie się blizn i przebarwień, a także infekcję skóry. Niektóre substancje, takie jak kwasy kosmetyczne czy retinol, mogą przyspieszyć ich usuwanie, co jednak wymaga odrobiny czasu. W takim razie, jak szybko usunąć wągry? Jednym ze sposobów jest oczyszczacz do twarzy, który pozwala na manualne, ale delikatniejsze oczyszczenie porów.

Co to jest oczyszczacz do twarzy?

Oczyszczacz twarzy, zwany potocznie odkurzaczem do twarzy, to małe urządzenie działające na zasadzie podciśnienia. Po przyłożeniu głowicy do skóry urządzenie dosłownie wysysa zawartość porów. W ten sposób wągry usuwane są dokładnie, ale także delikatnie, bez szkodliwego ucisku.

Oczyszczacze skóry wyposażone są w różne końcówki, które można stosować w rozmaitych partiach twarzy. Urządzenia cechują się kilkustopniową regulacją mocy.

Jak wybrać dobry oczyszczacz twarzy?

Oczyszczacze do twarzy to proste urządzenia, które różnią się pomiędzy sobą tylko nieznacznie. Wybierając oczyszczacz dla siebie, zwróć uwagę przede wszystkim na następujące kwestie:

  • możliwość regulacji mocy – wbrew pozorom nie chodzi o to, by była ona jak najwyższa. Oczyszczacz powinien oferować również niskie i średnie moce działania, aby nie podrażniać skóry;
  • ilość końcówek w zestawie – końcówki różniące się rozmiarem i kształtem pozwolą oczyścić twarz nawet w trudno dostępnych miejscach, takich jak skrzydełka nosa;
  • rodzaj zasilania – najwygodniejszą opcją będzie oczyszczacz twarzy zasilany bateryjnie, który możesz zabrać ze sobą w każdą podróż.

Jak prawidłowo używać oczyszczacza do twarzy?

Oczyszczacze twarzy mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci drudzy podkreślają, że urządzenie może pozostawiać siniaki i podrażniać cerę. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy oczyszczacz jest stosowany nieprawidłowo. Przed jego pierwszym użyciem dowiedz się, jak to robić!

  1. Przed oczyszczaniem twarzy umyj ją delikatnym żelem lub pianką oraz przetrzyj tonikiem wyrównującym poziom pH. 
  2. Oczyszczaną okolicę możesz przetrzeć płatkiem kosmetycznym zwilżonym wodą. Dzięki temu końcówka oczyszczacza będzie przesuwać się po skórze łatwiej. 
  3. Dobierz odpowiednią końcówkę i zamontuj ją w urządzeniu. Zdecyduj o poziomie mocy (najlepiej zacząć od najniższego). 
  4. Przyłóż głowicę oczyszczacza do wybranego miejsca i bardzo powoli ją przesuwaj. Nie trzymaj końcówki oczyszczacza w jednym miejscu dłużej niż dwie sekundy – to może skutkować pojawieniem się siniaków! 
  5. Po oczyszczeniu twarzy możesz umyć ją ponownie lub przetrzeć delikatnym preparatem dezynfekującym, na przykład spirytusem kosmetycznym. Następnie nanieś na skórę krem o działaniu łagodzącym. 
  6. Wyjmij końcówkę z oczyszczacza, starannie oczyść ją i wysusz.
Po zakończonym zabiegu z pewnością dostrzeżesz, że nie wszystkie wągry zostały usunięte. Należy pamiętać, że oczyszczacz do twarzy nie poradzi sobie z mocno zakorzenionymi zaskórnikami. Urządzenie dobrze działa na niewielkie i powierzchowne zmiany.

Czy każdy może używać oczyszczacza twarzy?

Niestety, oczyszczacz do twarzy nie sprawdzi się u każdej osoby. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy posiadają cery tłuste, trądzikowe, lecz niepodatne na podrażnienia. Jeśli twoja cera jest sucha, alergiczna, wrażliwa lub naczyniowa, zrezygnuj ze stosowania oczyszczacza twarzy.

Warto podkreślić, że oczyszczacz do twarzy nie powinien być stosowany codziennie. Nawet jeśli twoja cera reaguje na niego dobrze, ogranicz się do jednego zabiegu tygodniowo. Zbyt częste oczyszczanie mechaniczne może zaburzyć naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry.

Oczyszczacz do twarzy: podsumowanie

Oczyszczacz twarzy to ciekawe urządzenie, które pozwala pozbyć się części kłopotliwych zaskórników otwartych. Wiele osób sądzi, że regularne zabiegi pozwalają cieszyć się czystą i jednolitą cerą. Należy jednak pamiętać, że oczyszczacz do twarzy przyniesie pozytywne rezultaty wyłącznie skórze, która nie jest nadwrażliwa.

Zdjęcie: Nestea06/Envato Elements