Data publikacji:

Jaki będzie najlepszy krem na noc? 

W nocy w naszej skórze zachodzą liczne procesy regeneracyjne. Ważne, aby wybierać kremy, które będą wspierać i pobudzać jeszcze bardziej odnowę skóry. Kremy na noc mogą także wspierać walkę ze zmianami trądzikowymi, przebarwieniami lub starzejącą się skórą. Będą odpowiednie zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Nie wiesz jaki będzie najlepszy krem na noc dla ciebie? Zastanawiasz się na jakie substancje aktywne zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania! 
krem na noc

W ciągu dnia nasza skóra narażona jest na wiele szkodliwych czynników. Może to być na przykład promieniowanie ultrafioletowe, smog, promieniowanie niebieskie emitowane przez sprzęty elektroniczne, stres oksydacyjny i inne. Wszystkie te czynniki stymulują wolne rodniki do uszkodzeń struktur skóry. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nocą, podczas snu, nasza skóra miała odpowiednie warunki do maksymalnej regeneracji. 

Noc jest odpowiednią porą do naprawy uszkodzonej bariery hydrolipidowej. Jej prawidłowe funkcjonowanie sprawia, że skóra jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Gdy bariera hydrolipidowa jest naruszona dużo łatwiej o zmiany trądzikowe, wolniejsze gojenie skóry, ale i szybszą utratę wody ze skóry. Przez to zmarszczki są bardziej widoczne, a skóra przesuszona i podatna na podrażnienia.  

Aby zminimalizować działanie wolnych rodników i oraz przyspieszyć regenerację skóry warto zwracać uwagę, aby w kremie na noc zawarte były antyoksydanty, takie jak: witaminy C, E oraz flawonoidy np. resweratrol. 

Jaki krem na noc do skóry trądzikowej lub tłustej? 

Jeżeli borykamy się ze zmianami o charakterze trądzikowym można do pielęgnacji nocnej włączyć krem z kwasem salicylowym, azelainowym lub migdałowym. Można także zastosować krem z witaminą A, a dokładniej z retinolem lub retinalem. Te składniki aktywne będą regulować pracę gruczołów łojowych oraz powodować mikrozłuszczanie. Natomiast niacynamid w kremie na noc będzie działał przeciwzapalnie i rozjaśniająco na przebarwienia pozapalne. Przebarwienia, będące skutkiem trądziku, można usuwać również za pomocą np. kwasu traneksamowego lub azelainowego. 

Krem na noc do skóry tłustej powinien zawierać np. kwas salicylowy, azelainowy lub retinoidy. Warto podkreślić, że nie można stosować takich kremów co noc, ponieważ będą powodować przesuszenie skóry. Można je stosować co drugi wieczór, a w pozostałe wieczory należy zastosować krem nawilżający lub odżywczy. Dzięki temu będziemy skutecznie walczyć z danym problemem odbudowując jednocześnie barierę hydrolipidową. Konieczne jest również, aby codziennie stosować krem z filtrem. Skóra po zastosowaniu kwasów i retinoidów jest bardziej wrażliwa na negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego. Niezastosowanie produktów z wysokim faktorem SPF w dzień, może spowodować np. powstanie nieestetycznych przebarwień, które później trudno usunąć. 

Jaki nawilżający krem na noc wybrać?  

Nawilżenie skóry jest bardzo ważne, aby mogła ona funkcjonować prawidłowo. Nie wystarczy dostarczać jej wody od wewnątrz. Aby krem skutecznie nawilżał skórę w nocy musi zawierać w składzie INCI takie substancje aktywne, jak: kwas hialuronowy, składniki NMF ( nawilżający czynnik naturalnie występujący w skórze), czyli np. mocznik, sól sodowa kwasu piroglutaminowego. Warto zwrócić uwagę także na kompleksy nawilżających cukrów lub alkoholi cukrowych np. glukoza, ksylitol. 

Krem nawilżający może być jednocześnie kremem odżywczym na noc. Wszystko zależy od składników zawartych w preparacie. Aby skutecznie regenerować barierę hydrolipidową warto zwrócić uwagę także na to, aby krem zawierał ceramidy. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu i odżywieniu skóry nocą, zmarszczki będą mniej widoczne i opóźnione będzie ich powstawanie. Więc jest to element prewencji przeciwstarzeniowej. 

Kremy zawierające w składzie retinol, oprócz działania przeciwtrądzikowego, są także odpowiednie w walce anty-aging. Pochodna witaminy A, retinol, jest najlepiej przebadaną pod kątem przeciwstarzeniowym substancją aktywną. Stymuluje on fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra jest bardziej jędrna i zagęszczona. Jednak stosując retinol (i jego pochodne) w nocnej pielęgnacji warto szczególnie pamiętać o kremie z filtrem w codziennej pielęgnacji. 

Czy krem na noc dla mężczyzn różni się czymś od kremu na noc dla kobiet? Absolutnie nie. Skóra kobiet i mężczyzn potrzebuje takich samych składników aktywnych. Jednak często mężczyznom nie odpowiadają nuty zapachowe zawarte w kosmetykach dla kobiet. W związku z tym producenci wychodzą naprzeciw i tworzą linie dedykowane wyłącznie mężczyznom

Nie należy stosować wielu różnych kremów na noc. Dobrze jest mieć dwa i stosować je zamiennie. Jeden na dany problem, a drugi nawilżająco-odżywczy. Mniej znaczy więcej. Dotyczy to szczególnie pielęgnacji skóry. 

Warto podkreślić, że nie wystarczy kupić najlepszego kremu na noc, aby pozbyć się problemów, z którymi się borykamy. Kluczowe jest rozsądne zaplanowanie całej pielęgnacji, zarówno nocnej, jak i dziennej. Jeżeli będziemy sumiennie stosować odpowiednio dobrane kosmetyki i uzbroimy się w cierpliwość, wówczas skóra odwdzięczy się pięknym, młodym, pełnym blasku wyglądem.