Data modyfikacji:

Jaki fotelik dla 3-latka wybrać?

Fotelik samochodowy dla trzyletniego dziecka powinien zapewniać bezpieczne przewożenie i maksymalną ochronę w trakcie ewentualnej kolizji czy wypadku. Dlatego bardzo ważny jest dobór wygodnego modelu, który spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, a także wypada maksymalnie dobrze w testach zderzeniowych. Jaki fotelik dla 3-latka będzie najlepszy, co na ten temat mówią przepisy? Które marki fotelików warto wybrać, w jakim stopniu wybór powinien być uzależniony od posiadanego samochodu?
fotelik dla dziecka

Jaki fotelik dla 3-latka? Przepisy europejski

Planujecie zakup fotelika dla trzyletniego dziecka? Jaki fotelik samochodowy dla 3-latka? Przepisy nie precyzują typów fotelików w zależności od wieku. Foteliki samochodowe uzależnione są od wagi dziecka, a także jego wzrostu. Zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi, fotelik musi posiadać homologację, przynajmniej ECE R44/04.

Powinien być zgodny z właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ. Dotyczą one urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe. Jedyna sytuacja, w której dziecko od trzeciego roku życia może być przewożone bez fotelika, jest wtedy, gdy na tylnej kanapie samochodu osobowego przewożona jest trójka dzieci, w tym dwójka z boków na fotelikach, a trzecie w środku, przypięte pasem. Może mieć to miejsce tylko wtedy, gdy w miejscu tym nie zmieści się fotelik.

Przepisy nie określają, jaki fotelik dla 3-latka jest odpowiedni. Nie ma zapisów nakazujących przewożenie dzieci w tym wieku tyłem do kierunku jazdy, ale jest to rekomendowane z uwagi na bezpieczeństwo. Wszystkie foteliki – nosidełka dla dzieci o wadze do 10 lub 13 kilogramów są montowane tyłem do kierunku jazdy, jednak te z pewnością będą w większości przypadków za małe.

Dziecko trzyletnie waży średnio około 14-15 kg, ale jego wzrost dochodzi już do 100 cm lub więcej. Dlatego to foteliki z przedziału wagowego 9-18 (sprawdź foteliki 9-18 ranking)lub 9-25 będą optymalne, choć oczywiście można też wybrać bardziej uniwersalny model, na przykład z grupy 9-36 (zobacz nasz ranking fotelików 9-36). Fotelik powinien być dopasowany do sylwetki dziecka, wzrostu, wagi. Z uwagi na istotę dopasowywania fotelików do wzrostu, powstała norma europejska i-Size, pomagająca w dobraniu najlepszych fotelików, uwzględniając wzrost dziecka.

Sprawdź, jaki fotelik samochodowy dla 3-latka będzie najlepszy

Aby porównać różne propozycje, jaki fotelik samochodowy dla 3-latka sprawdzi się najlepiej, warto uwzględnić testy zderzeniowe. Sama homologacja nie jest gwarancją wysokiego poziomu bezpieczeństwa, a jedynie spełniania określonych norm jakościowych. Za warte uznania uważane są testy ADAC, Test Plus dla RWF. Marki takie jak Britax & Romer, Avionaut, Recaro, Maxi-Cosi czy Cybex gwarantują dobrą jakość za rozsądną cenę. Generalnie zasada przy wyborze jest dość prosta. Jeżeli fundusze pozwalają na częstszą zmianę fotelików, najlepiej kupować te z wąskich kategorii wagowych.

Zwykle fotelik 9-18 albo 9-25 będzie lepiej dopasowany niż bardziej uniwersalny 9-36. Dziecko trzyletnie ma jeszcze dość delikatne mięśnie pozwalające na utrzymanie głowy w bezpiecznej pozycji, dlatego w przypadku podróżowania w foteliku przodem do kierunku jazdy i kolizji narażone jest w sposób szczególny na przeciążenia. Bezpieczeństwo fotelika powinno być zawsze najważniejsze. Gwarantują je także dodatkowe osłony boczne, zabezpieczenia w strefie głowy. Solidna baza do montowania Isofix, z możliwością zamiany kierunku jazdy w foteliku na RWF często nawet do 25 kilogramów wagi dziecka sprawdza się w modelach dających wysoki stopień bezpieczeństwa.

Estetyka i funkcjonalność też się liczą – jaki fotelik dla 3-latka kupić?

Przy wyborze fotelika, zastanawianiu się, jaki fotelik samochodowy dla 3 -latka nabyć, nie powinno kierować się jedynie wyglądem. Barwne nadruki czy kolor pasujący do tapicerki samochodu nie decydują o bezpieczeństwie dziecka, a to właśnie jest głównym celem stosowania samochodowego fotelika. Niemniej estetyka wykonania czy praktyczna funkcjonalność może zaważyć o ostatecznej decyzji, jeżeli rozważane modele są zbliżone pod kątem bezpieczeństwa.

Warto zwrócić uwagę na sposób montażu, możliwości regulacji, ściągania i prania pokrowca. Ważne również, aby fotelik pasował do samochodu – pochylenia fotela samochodowego lub kanapy, jej szerokości. To szczególnie istotne w sytuacji, gdy autem w fotelikach ma podróżować więcej niż jedno dziecko. Fotelik powinien być zgodny z systemem Isofix w pojeździe, a w przypadku fotelików montowanych pasami do aut bez Isofix – długość pasów pojazdu musi być odpowiednia do bezpiecznego montażu.

Akcesoria przydatne w podróży samochodem z trzylatkiem

Zastanawiając się, jaki fotelik dla 3-latka wybrać, warto rozważyć przy okazji zakup akcesoriów ułatwiających podróż z dzieckiem. Do fotelika sprawdza się osłona foteli przed brudem z butów, a także dedykowane lusterko do obserwacji dziecka.

Przydatne okazują się także organizery na fotele, uchwyty na bidony czy kolorowe nakładki na pasy uatrakcyjniające podróż. Dzieci śpiące w fotelikach mogą skorzystać ze specjalnych profilowanych poduszek podtrzymujących głowę. Maluchy wolące spędzać aktywnie czas, mogą być zadowolone z bezpiecznego stoliczka samochodowego albo uchwytu na tablet dla dzieci.

Fotelik samochodowy dla trzylatka powinien spełniać wygórowane normy bezpieczeństwa. Ważny jest wybór modelu pasującego do wagi i wzrostu dziecka, ale także mocowanego w optymalny sposób do samochodu. Pamiętaj, że wygląd lub dodatkowe funkcje fotelika powinny mieć drugorzędne znaczenie. W podróży z dzieckiem nie zapomnij także o praktycznych i bezpiecznych akcesoriach samochodowych, które ułatwią wspólne przejażdżki.
Autor: Aleks Fachman