Data publikacji:

Irygator do zębów – jak używać? czy warto?

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – to porzekadło idealnie odnosi się do zębów. Choć podstawą codziennej higieny jest mycie zębów szczoteczką, łatwo zapomnieć o miejscach, które są dla niej niedostępne. Tam, gdzie nie dotrze włosie szczoteczki, całą pracę wykona irygator do zębów. Czym jest irygator do zębów i jak działa?
irygator do zębów jak używać

Irygator do zębów – co to?

Irygator to urządzenie, z którego w gabinetach stomatologicznych korzysta się od lat. Jego nazwa może wydawać się skomplikowana, ale w gruncie rzeczy działanie irygatora jest bardzo proste.

To niewielka myjka ciśnieniowa do zębów, wyrzucająca silny strumień wody. Woda pod ciśnieniem ma za zadanie domyć obszary niedostępne dla zwykłej szczoteczki do zębów, tj. przestrzenie międzyzębowe, kieszonki dziąsłowe oraz linię dziąseł.
Irygator do zębów wypłukuje z zębów resztki pokarmu, usuwa płytkę nazębną i zapobiega próchnicy, dlatego polecany jest jako dodatkowa forma ochrony zębów. Spełnia podobną rolę co nici dentystyczne oraz wykałaczki, jednak jest wygodniejszy w użyciu, bezpieczniejszy i bardziej ekonomiczny.

Do zbiorniczka irygatora wystarczy nalać zwykłą, letnią wodę, więc nie wymaga on specjalistycznych płynów lub środków stomatologicznych. Można co prawda użyć płynu do płukania jamy ustnej, jednak jego zużycie byłoby bardzo duże i nieopłacalne.

Przeczytaj także: Frezarka do pięt - ranking najlepszych produktów

Warto podkreślić, że irygator jest świetnym dopełnieniem ochrony zębów, ale nie zastąpi szczoteczki do zębów. Niektóre osady nazębne można usunąć jedynie szczotkując zęby. Poza tym, pełne mycie zębów za pomocą irygatora byłoby bardzo czasochłonne.

Irygator do zębów – jak używać?

Głównym zadaniem irygatora do zębów jest wypłukanie zanieczyszczeń spomiędzy zębów oraz redukcja płytki nazębnej. Jeżeli używasz go pierwszy raz, użyj możliwie najmniejszego ciśnienia.

Dzięki temu twoje dziąsła przyzwyczają się do siły strumienia i nie przysporzysz sobie bólu oraz skaleczeń. Czyszcząc zęby kieruj strumień pod kątem 90 stopni i skup się w szczególności na szczelinach pomiędzy zębami oraz miejscu styku zębów z dziąsłami (kieszonki dziąsłowe).

Irygator do zębów można też wykorzystać do masażu samych dziąseł. Dzięki temu wzmocnisz dziąsła i ochronisz je przed mechanicznymi uszkodzeniami (np. poprzez jedzenie lub szczoteczkę do zębów).
Mycie zębów irygatorem wodnym zacznij od najdalej wysuniętych zębów i kieruj się ku przodowi. Najlepiej skupić się na każdym z osobna, poświęcając mu kilka, kilkanaście sekund. Strumień wody działa punktowo, więc czasem konieczne może być dłuższe przytrzymanie irygatora w jednym miejscu.. Do dobrych irygatorów dołączane są dodatkowe końcówki z różnymi dyszami, które ułatwiają doczyszczanie m.in. implantów, aparatów ortodontycznych czy głęboko osadzonych zębów.

Irygator do zębów – jaki wybrać?

Irygatory do zębów dzielą się na przenośne i stacjonarne. Przenośne irygatory do zębów przypominają budową elektryczną szczoteczkę do zębów. Mają zbiornik na wodę wbudowany w rękojeść, dlatego zazwyczaj są dość duże, jednak można je łatwo spakować do kosmetyczki i zabrać w podróż.

Dzięki wbudowanemu akumulatorowi irygator nie musi być przechowywany na wierzchu, w pobliżu umywalki. To bardzo poręczne rozwiązanie.

Przeczytaj także: Soniczne szczoteczki do twarzy
Irygatory stacjonarne są znacznie większe, ale dysponują pojemniejszym zbiornikiem na wodę wbudowanym w stację. Pozwala to rzadziej uzupełniać wodę i umożliwia zastosowanie mocniejszej pompy wody. Stacjonarne irygatory do zębów osiągają ciśnienie dochodzące do 7 barów. Rękojeść stacjonarnego irygatora do zębów znajduje się na przewodzie doprowadzającym wodę, jednak nie wpływa to bardzo negatywnie na wygodę użytkowania. Początkowo może być nieintuicyjnie, ale szybko się do tego przyzwyczaisz. Docenisz natomiast lekkość końcówki.

Irygator do zębów — dla kogo?

Ze względu na delikatność irygatora i możliwość dostosowanie siły strumienia wody, może z niego skorzystać niemal każdy. Świetnie nadaje się do codziennej pielęgnacji i w zupełności zastępuje wykałaczki, nici dentystyczne oraz szczoteczki międzyzębowe. Jest od nich bardziej delikatny, a ryzyko skaleczenia dziąseł — znikome.
Irygator do zębów polecany jest jednak w szczególności osobom z aparatem ortodontycznym, mostami, protezami oraz koronkami. Ryzyko uszkodzenia zębów mechanicznymi czyścikami jest duże, dlatego woda o niedużym ciśnieniu może sprawdzić się w codziennej pielęgnacji znacznie lepiej.

Dodatkowo dokładne czyszczenie aparatów ortodontycznych szczoteczką do zębów jest niemal niemożliwe, dlatego irygator jest w tym przypadku bardzo pomocny. Przyda się też do doczyszczania aparatów retencyjnych (tzw. retainerów).

Wiele modeli irygatorów do zębów jest wyposażonych w dodatkowe końcówki, dla pozostałych domowników. Najczęściej są to irygatory stacjonarne zasilane sieciowo, co przy kilku użytkownikach jest lepszym rozwiązaniem. Irygator stacjonarny mógłby nie wytrzymywać na pełnym ładowaniu zbyt długo.

Sprawdź, czy irygator ma zamykaną kasetkę na oznaczone kolorem końcówki. To wygodny i higieniczny sposób ich przechowywania.

Irygator do zębów – czy warto?

Mimo że irygator nie jest jeszcze tak popularny, jak szczoteczka elektryczna, zdecydowanie warto go kupić. Pomaga w czyszczeniu zębów, chroni je przed próchnicą i paradontozą oraz wzmacnia dziąsła.

Skuteczniej wypłukuje też resztki pokarmu, więc nie trzeba sięgać po nici lub wykałaczki. Irygator stomatologiczny to stosunkowo duży wydatek, dlatego upewnij się, że wybrany przez ciebie model jest polecany przez użytkowników. Wiarygodne opinie klientów znajdziesz w serwisie Ceneo.pl.