Data publikacji:

Jaki klimatyzator na 100 m2 wybrać?

Klimatyzator na użytek prywatny w domu lub mieszkaniu to rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskało dużą popularność. Coraz więcej osób przy okazji budowy domu lub większego remontu, decyduje się na zakup klimatyzatora. Takie urządzenie znacząco zwiększa komfort życia, przyczyniając się do polepszenia warunków panujących w domu czy mieszkaniu. W miesiącach letnich przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu, szczególnie w tym czasie, gdy słońce świeci bezpośrednio w okno, nie jest łatwe. Podpowiadamy, jaki klimatyzator na 100m2 wybrać.
klimatyzacja

Klimatyzator do mieszkania lub domu 100 m2 – letnie ukojenie

Wysoka temperatura w pomieszczeniu sprawia, że człowiek znacznie szybciej się męczy i jest mniej produktywny. Optymalna temperatura w pomieszczeniu, która ułatwia funkcjonowanie, dla każdego człowieka może nieznacznie się różnić. Szacuje się, że najlepsza temperatura to ta między 18 a 22°C. 

Obecne na rynku klimatyzatory nie tylko chłodzą powietrze do wybranej temperatury, ale także posiadają szereg rozszerzeń zwiększających komfort życia. Dzięki dynamicznie rozwijającej się technologii i nieustannym ulepszeniom, klimatyzatory zyskują szereg innowacyjnych funkcji. Coraz więcej klimatyzatorów posiada możliwość oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń, a także z alergenów, co może być zbawienne dla wrażliwych alergików. Kolejną przydatną opcją jest możliwość nawilżania powietrza.

Klimatyzator a zużycie energii

Istotna zmiana w użytkowaniu klimatyzatora daje się odczuć w kwestii zużycia energii. Klimatyzator jeszcze niedawno utożsamiany był z pożeraczem energii, dziś na rynku dostępny jest szereg egzemplarzy energooszczędnych oraz tych, które określić można mianem smart. Inteligentne urządzenia można zaprogramować w taki sposób, aby działały tylko wtedy, gdy wyczują w pomieszczeniu obecność człowieka, analogicznie wyłączą się, jeśli w pomieszczeniu nie będzie nikogo. 

Coraz bardziej powszechne jest również sterowanie klimatyzatorem za pośrednictwem swojego prywatnego telefonu komórkowego. Wszystko po to, byś czuł się jak najbardziej komfortowo we własnym domu.

Jaki rodzaj klimatyzatora na 100 m2 wybrać?

Dostępne na rynku rodzaje klimatyzatorów stałych można podzielić na dwa podstawowe typy:

Klimatyzator split

Wewnętrzna część tego typu urządzenia montowana jest na odpowiedniej ścianie domu lub mieszkania. Wybór ściany warto skonsultować ze specjalistą, który na podstawie rozkładu pomieszczeń znajdzie odpowiednie miejsce na montaż. Klimatyzator typu split potrzebuje wyprowadzenia do części zewnętrznej, więc aby działał zgodnie z zaleceniami, musi mieć swobodny dostęp do optymalnego miejsca na zewnątrz. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się przy klimatyzowaniu jednego pomieszczenia.

Klimatyzator multi-split 

Rozwiązanie zapewniające klimatyzację więcej niż jednego pomieszczenia. Jedna jednostka umieszczona na zewnątrz budynku gwarantuje klimatyzację kilku pomieszczeń.

Typy klimatyzatorów na 100 m2

Ze względu na różnice montażu klimatyzatorów wyróżnia się dwa podstawowe typy: naścienny i kasetonowy:

  • Klimatyzator naścienny — polecany szczególnie do użytku w domach i mieszkaniach. Jest przytwierdzany do ściany podczas łatwego montażu, czemu zawdzięcza swoją popularność.
  • Klimatyzator kasetonowy — szczególnie sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych. Montowany na suficie. Sam montaż jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku klimatyzatora naściennego. Do zamontowania klimatyzatora kasetonowego wymagana jest specjalna instalacja w suficie podwieszanym. Jego niekwestionowaną zaletą jest rozprowadzenie powietrza równomiernie na cztery strony.

Jak w prawidłowy sposób użytkować klimatyzator?

Odpowiedź na to pytanie warto rozpocząć od mocy klimatyzatora. Odpowiednia moc urządzenia powinna być optymalna dla pomieszczenia — nie za mała, ale też nie przesadnie duża. Zbyt mała moc zmusza klimatyzator do nieustannej pracy, co użytkownicy odczują, spoglądając na rachunek za energię elektryczną. Z kolei za duża moc klimatyzatora doprowadzi do tego, że ruchy powietrza w pomieszczeniach będą gwałtowne, a co za tym idzie — pomieszczenia ulegną zbyt dużemu wychłodzeniu.

Odpowiednia temperatura to klucz do sukcesu

Temperatura już po schłodzeniu przez klimatyzator nie powinna być niższa o więcej niż 8 stopni Celsjusza od temperatury panującej na zewnątrz. To niezwykle istotne, ponieważ niższa temperatura może znacznie wpływać na osłabienie odporności i w konsekwencji nieprzyjemne schorzenia. 

Z uwagi na zdrowie domowników warto także zadbać o odpowiednie czyszczenie i konserwację urządzenia — często zaniedbane i nieczyszczone klimatyzatory mogą stać się siedliskiem bakterii i szkodliwych patogenów.

Jaki klimatyzator do 100 m2 będzie najlepszy?

Stojąc przed wyborem odpowiedniego klimatyzatora na użytek domowy, należy skupić się na najważniejszych kwestiach:

  • odpowiednia moc klimatyzatora;
  • wybór urządzenia ze względu na ilość pomieszczeń, w których chcemy klimatyzację;
  • rodzaj urządzenia ze względu na montaż;
  • opcje sterowania urządzeniem.

Odpowiednia moc klimatyzatora

Optymalna moc klimatyzatora dla domu szacuje się jako 0,1 KW na m2 pomieszczenia. Wedle tego schematu łatwo obliczyć, jaki klimatyzator na 100 m2 wybrać.

Wybór urządzenia ze względu na liczbę pomieszczeń

Tu wybór rozkłada się na klimatyzatory przenośne, klimatyzatory split i multi-split. Klimatyzator przenośny konkuruje z tymi stacjonarnymi głównie przystępną ceną, łatwością montażu i mobilnością. Nie jest na stałe przytwierdzony do żadnego pomieszczenia, dlatego chętnie korzystają z nich ci, którzy potrzebują klimatyzatora tylko okazjonalnie.

Popularnym modelem klimatyzatora przenośnego jest Whirlpool PACW29COL. Klimatyzator split to obecnie najczęściej wybierany typ urządzenia. Cechuje się wydajnością i cichym działaniem. Decydując się na tego typu urządzenie, warto zwrócić uwagę na model marki Mitsubishi MSZ-HR35VF/MUZ-HR35VF. Klimatyzator multi-split to wygodne rozwiązanie, które zapewnia schłodzenie powietrza w więcej niż jednym pomieszczeniu przy użyciu tylko jednego urządzenia.

Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!