Data publikacji:

Jaki kolor elewacji wybrać do brązowego dachu?

Budowa domu spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi. Ustalamy wszystkie najdrobniejsze szczegóły, by było nie tylko funkcjonalnie, ale i pięknie. Jednym z większych dylematów jest wybór dachu oraz elewacji. Podpowiadamy, jaki kolor elewacji wybrać do brązowego dachu i w jaki sposób go zaprojektować, by nasz dom zachwycał.

budowa

Dlaczego brązowy dach?

Brązowy dach jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Doskonale pasuje do niewielkich domków na wsiach oraz dużych, nowoczesnych budynków w centrach miast. Możemy zdecydować się na ciepły brąz lub zimne, ciemne odcienie. Właściwie dobrany kolor elewacji oraz okien pozwoli wyodrębnić te elementy, które chcielibyśmy podkreślić. Brąz, przy swojej wyrazistości, wciąż pozostaje neutralny. Nie jest krzykliwy, nie rzuca się w oczy, a jednocześnie zdaje się najlepiej pasować. Podpowiadamy, jak wybrać kolor elewacji do brązowego dachu. Zobacz najmodniejsze kolory elewacji.

Jaki kolor elewacji do brązowego dachu?

Z kolorem elewacji możemy eksperymentować, ale warto zwrócić uwagę na kolor naszych okien oraz odcień dachu. To istotne, ponieważ zupełnie inaczej będą się komponowały beże z ciepłą, jasną barwą brązu, a inaczej z chłodnym, ciemnym brązem wpadającym już w granat.

Kolor elewacji domu do jasnego brązowego dachu

Najpierw zastanówmy się, jaki kolor elewacji wybrać do jasnego, ciepłego brązu dachu. To odcienie neutralne, które wielu osobom kojarzą się z harmonią, bezpieczeństwem, spokojem. Najlepszym rozwiązaniem jest szukanie kolorów, które pochodzą z tej samej rodziny barw. Rozważamy więc odcienie ciepłe, spokojne, stonowane, dające poczucie bezpieczeństwa.

Dach sam w sobie jest już ciemny, warto więc dla równowagi zdecydować się na jasną elewację. Tutaj rewelacyjnie sprawdzą się barwy karmelu, piasku oraz beże. Będą się doskonale komponować z innymi brązowymi elementami, np. oknami, drzwiami wejściowymi, drzwiami do garażu czy balkonami.

Jednocześnie unikamy wszystkich odcieni, które są zbyt intensywne. Ciepły brąz nie komponuje się dobrze z tym, co gorące, przykuwające uwagę. Unikamy tutaj pomarańczy, intensywnej żółci czy jasnej, krzykliwej zieleni.

Jaki kolor elewacji do ciemnego brązowego dachu?

Tym razem rozważmy przypadek ciemnego dachu o zimnej barwie brązu. To przede wszystkim rozwiązanie doskonałe do nowoczesnych budynków, od których oczekujemy elegancji, minimalizmu i spokoju. To stonowana opcja dla nowoczesnych osiedli, gabinetów i domów na przedmieściach.

Chłód ciemnego brązu doskonale łączy się z innymi chłodniejszymi barwami. Tutaj szukamy kontrastu pomiędzy tym, co bardzo ciemne, i tym, co bardzo jasne. Oznacza to, że im ciemniejszy dach, tym lepiej będzie wyglądała jasna elewacja.

Możemy zdecydować się na biel, jasny beż oraz szarość. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie tych odcieni i malowanie jednej ściany na inny od reszty kolor. Innym pomysłem jest jedynie zamalowywanie większych kwadratów czy prostokątów na biało oraz pozostawienie reszty elewacji w beżu lub chłodnej szarości.

Kolor okien

Jeśli planujemy wybrać ostateczny kolor elewacji do brązowego dachu, nie możemy zapominać, że istotne są również okna, drzwi czy balkony. Oczywiście pilnujemy tego, by przy ciemnym dachu nie było jasnobrązowych drzwi. Te barwy nie będą ze sobą współgrać, wciąż przykuwając do siebie uwagę.

Jednak istotne są również okna, które będą się odznaczały na tle elewacji. Jaki kolor elewacji do brązowego dachu i białych czy brązowych okien? Nie dopuszczamy do sytuacji, w której ciepły brąz okien łączy się z chłodną szarością. Uciekamy od łączenia ciepłych i chłodnych barw, ponieważ całość może nie wyglądać zbyt estetycznie.

Brązowe dachy są popularnym rozwiązaniem, dzięki czemu możemy inspirować się wyglądem cudzych elewacji. Pamiętajmy jednak, że to nasz dom malujemy i to my mamy się w nim czuć dobrze. Decydujemy się więc na odcienie, które przede wszystkim nam się podobają i dopiero później łączymy je w sensowną całość.

Autorka: Aleksandra Bartosik