Data publikacji:

Jaki kompresor kupić?

W wielu pracach potrzebne jest sprężone powietrze. Tutaj niezbędnym sprzętem jest odpowiedni kompresor. Ten poradnik na temat wyboru kompresora do domu pomoże ci podjąć właściwą decyzję, co do zakupu konkretnego modelu. Na co zwracać uwagę przy jego wyborze, a także jakie modele są polecane do warsztatu czy domu? Te kwestie postaramy się przybliżyć. Sprawdź, jaki kompresor kupić.

Jaki kompresor wybrać do domu?

Jaki kompresor wybrać do domu?

Wbrew pozorom kompresory są przydatnymi urządzeniami nie tylko w przemyśle, ale i gospodarstwie domowym. Przy wyborze warto zastanowić się, do jakich prac będzie się wykorzystywać to urządzenie. Jeżeli zamierzacie użytkować kompresor tylko np. podczas zmiany kół w samochodzie, czy też do przedmuchania stołu roboczego, czy komputera, to nie musicie wybierać bardzo drogich urządzeń.

Podejmując decyzję o zakupie, należy kierować się wydajnością. Jednak owa wydajność ma znaczenie przede wszystkim, jeżeli sprzęt ma napędzać narzędzia. W zaciszu domowym można zastosować słabsze urządzenie, np. o mocy 8 barów. Powinien być to mały i cichy kompresor, oczywiście bezolejowy, choć nie zaszkodzi dodatkowo zaopatrzyć się w dedykowany filtr powietrza. Dzięki temu nie będzie emitować żadnych zanieczyszczeń.

Nie bez znaczenia jest też wybór zbiornika. Na jaki kompresor postawić? Na użytek domowy wystarczy taki o pojemności 50 litrów. Jeżeli natomiast macie więcej miejsca na przechowywanie urządzenia, to możecie wybrać 100-litrowy.

Jaki kompresor dwutłokowy najlepiej wybrać do warsztatu?

Wiele osób lubi majsterkować, a coraz więcej preferuje wykonywanie wielu napraw, w tym samochodowych, samodzielnie. Dlatego należy znaleźć odpowiedni sprzęt do warsztatu domowego, taki jak kompresor, który nie tylko pomoże napompować koła, ale też zasili elektronarzędzia czy nawet pomoże napompować dmuchany zamek do ogrodu.

Możecie wybrać kompresor tłokowy, który często określany jest mianem wyporowego. Jego cechą charakterystyczną jest cylinder, w którym ulokowany jest tłok. Wyróżniamy dwa rodzaje kompresorów tłokowych: dwutłokowy i śrubowy.

Ten pierwszy zwany jest też dwucylindrowym. Poprzez to, że wymusza podwyższenie ciśnienia gazu, zapewnia bezproblemowy przepływ. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że takie urządzenie jest dość solidnych rozmiarów, jednak sprawdzi się do naprawdę wymagających prac, w których konieczne jest wykorzystanie napędu paskiem klinowym.

Dostępne są także kompresory śrubowe, które można zaliczyć do sprzętu wyporowego. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że poprzez zasysanie zwiększają ciśnienie. Mają też niestety jedną solidną wadę, a mianowicie są dosyć drogie. Dlatego najczęściej wykorzystuje się je na użytek przemysłowy.

Jaki kompresor: olejowy czy bezolejowy?

Jaki model wybrać: kompresor olejowy czy bezolejowy. Warto wiedzieć, że oba typy pracują na podobnej zasadzie, a więc tłok wtłacza powietrze do zbiornika i jest ono następnie pobierane np. przez elektronarzędzie.

Niemniej w kompresorach olejowych tłok musi być smarowany, gdyż tylko w ten sposób dochodzi do zredukowania tarcia. Należy też zauważyć, że tego typu urządzenia nie nagrzewają się zbyt szybko, a więc nadają się nawet do długiej pracy, o różnym stopniu intensywności.

Pamiętajcie jednak, że decydując się na taki kompresor, musicie zadbać o regularną konserwację. Według rad specjalistów należy wymieniać olej co około 100 godzin pracy. Na dodatek sprzęt trzeba jeszcze regularnie czyścić i przeglądać, a przy tym usuwać zabrudzenia po każdym użyciu.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku kompresora bezolejowego. Ten rodzaj został wyposażony w tłoki z plastikowym pierścieniem bądź też specjalną membranę, więc nie ma konieczności smarowania go olejem.

Dedykowany jest do prac uznawanych za czyste, a więc takich, gdzie nie dochodzi do skażenia olejem. Wykorzystuje się go nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, ale także chemicznym.

Kolejną zaletą jest fakt, że takie modele są łatwe w obsłudze i można je wykorzystać nawet w warsztacie lakierniczym. Nadają się nawet dla osób lubiących majsterkowanie. Co także ważne, nie emitują żadnych szkodliwych substancji. Są więc przyjazne środowisku.

Jaki kompresor? Wielkości zbiornika

Warto wiedzieć, że kompresory mogą mieć różną wielkość zbiorników. Modele o zbiornikach od 25 do 100 litrów są przeznaczone do użytku domowego. Sprawdzą się także do zastosowań hobbystycznych, natomiast takie o zbiornikach od 150 do 500 litrów dedykowane są profesjonalistom. Jeszcze większe, a więc te o pojemności ponad 500 litrów – mają zastosowanie w firmach przemysłowych.

Ranking kompresorów – jaki kompresor wybrać do domu, a jaki do warsztatu?

Metabo Basic 250-50 W 601534000

Do użytku domowego i podstawowych prac warsztatowych, a więc także dla miłośników majsterkowania, doskonale sprawdzi się Metabo Basic 250-50 W 601534000. Wykonany jest on z najlepszej jakości materiałów, co zapewnia maksymalną żywotność.

Do zalet można zaliczyć fakt, że jest zasilany prądem przemiennym i jednofazowym, a także to, że posiada zawór odciążający. Dzięki temu można go szybko uruchomić na zimno. Dodatkowo zabezpieczenie termiczne chroni silnik przed przeciążeniem.

Tagred Kompresor olejowy 50 l

Wśród polecanych modeli o pojemności 50 litrów warto wskazać także Tagred Kompresor olejowy 50 l. To kompresor, który posiada świetną wydajność, a także stopień sprężania powietrza wynoszący 9 barów. Dzięki powiększonym gniazdom zaworowym przepływ powietrza jest szybszy.

Dodatkowo zachwyca swoją ergonomią. Posiada reduktor ciśnienia wyposażony w mechanizm regulacji, który można uznać za innowacyjny. Funkcjonalne koła zapewniają szybkie przemieszczanie tego sprzętu. Niewątpliwie jest to zaawansowane technologicznie urządzenie, które sprawdzi się także do domowego warsztatu.

Kraft&Dele Kompresor 100 L KD1472

W rankingu kompresorów wysoką pozycję, jeśli chodzi o zainteresowanie i ocenę, zajmują także kompresory 100-litrowe, np. Kraft&Dele Kompresor 100 L KD1472. Jest to mocne urządzenie, które polecane jest nawet dla profesjonalistów.

Posiada dwa mocne tłoki. Dzięki temu sprawdzi się nawet podczas długotrwałej i intensywnej pracy. Wyposażony jest w separator oleju z reduktorem ciśnienia, dlatego zatrzymuje w wydmuchiwanym powietrzu wodę i olej. Szybko się chłodzi, a także pobiera niedużą ilość energii, przy zachowaniu wysokich parametrów użytkowych.

Wybór kompresora do domu lub warsztatu jest ważny. Warto tutaj kierować się funkcjonalnością, ale też parametrami technicznymi, takimi jak chociażby wielkość zbiornika.

Autor: Justyna Kol