Data publikacji:

Laktator elektryczny – jaki wybrać?

Opieka nad noworodkiem jest zajęciem jednocześnie wspaniałym i wyczerpującym. Warto jeszcze w okresie ciąży zdecydować o zakupie niezbędnych rzeczy, żeby później móc ze spokojem zajmować się dzieckiem. Bardzo często jednym z niezbędnych akcesoriów okazuje się laktator, który wspiera świeżo upieczoną mamę zarówno na początku karmienia, jak i w okresie, gdy laktacja jest już ustabilizowana. Jaki laktator elektryczny będzie najlepszym wyborem?

laktator elektryczny

Czy laktator jest niezbędny?

W życiu często rzeczywistość znacznie odbiega od oczekiwań, a młodzi rodzice mogą się o tym szybko przekonać. Wiele matek zakłada, że będzie karmić wyłącznie piersią, a laktator będzie dla nich zbędnym sprzętem, jednak niekiedy okazuje się on później bardzo przydatny w różnych sytuacjach. Czasami staje się wręcz niezbędny. Z tego względu warto zawczasu zdecydować, jaki laktator elektryczny lub ręczny będzie nam najbardziej odpowiadał, nawet jeśli zamierzamy dokonać zakupu dopiero, kiedy będzie to konieczne.

W jakich sytuacjach przydaje się laktator?

  • Podczas nawału pokarmu pomaga mamie zmniejszyć napięcie w piersiach, można go też stosować przy zastojach i zapaleniach. ·
  • Przy problemach z rozkręceniem laktacji pobudza piersi do wytwarzania większej ilości mleka.
  • Pozwala przygotować zapas zamrożonego mleka na czas, gdy mama nie może karmić, na przykład z powodu kłopotów zdrowotnych.
  • Umożliwia mamie dłuższe wyjście, podczas którego mleko może podać tata lub inny opiekun.
  • Ułatwia podtrzymanie laktacji w czasie krótkich wyjazdów. ·
  • Pomaga poradzić sobie z sytuacją powrotu do pracy.

Laktator ręczny czy elektryczny?

Ręczny laktator jest stosunkowo tani, dlatego można go kupić na wszelki wypadek, nawet jeśli nie planujemy go stale używać. Jest to świetny sprzęt do okazjonalnego stosowania. Poza ceną jego plusy to cicha praca, możliwość odciągania mleka bez dostępu do prądu, a także niska waga, która pozwala łatwo zabierać go ze sobą do torebki. Ten typ laktatora nie jest jednak doskonały, przy regularnym stosowaniu zdecydowanie lepszym wyborem będzie bardziej zaawansowany model. Bez względu na to, jaki laktator elektryczny ostatecznie trafi do twojego domu, większość modeli jest łatwa w obsłudze i bardzo praktyczna.

Laktatory elektryczne działają szybko i efektywnie. W przeciwieństwie do modeli ręcznych nie wymagają użycia siły i nie są uciążliwe przy intensywnym używaniu. Proces odciągania mleka odbywa się w tym przypadku automatycznie, a w tym czasie mama może zajmować się innymi sprawami. Minusami tych modeli może być wysoka cena i głośna praca. Cena przekłada się na jakość, dlatego decydując, jaki laktator elektryczny kupić, nie warto oszczędzać. Jeśli ma on być używany każdego dnia lub bardzo często, model musi być wytrzymały, szybki i dobrze wykonany.

Jaki powinien być laktator elektryczny?

Chociaż laktator wydaje się dość prostym sprzętem, modele elektryczne mogą oferować ciekawe funkcje, na które warto zwrócić uwagę. Sprzęty te mogą się także różnić sposobem zasilania czy wielkością. Jak wybrać najlepszy laktator elektryczny?

  • Rozmiar. Najczęściej modele elektryczne są większe, w porównaniu z ręcznymi. Producenci oferują jednak również modele kompaktowe, które warto rozważyć, jeśli podróżujemy z laktatorem.
  • Sposób zasilania. Do niedawna można było łatwo zabierać ze sobą jedynie laktatory ręczne. Obecnie kupić można wersje elektryczne zasilane akumulatorami, które są w stanie wytrzymać bez ładowania nawet kilka godzin.
  • Funkcja dwufazowego rytmu zasysania, dzięki której laktator imituje naturalne pobieranie pokarmu przez dziecko. W pierwszej fazie następuje stymulacja brodawki w celu wywołania wypływu mleka, a dopiero w następnej powolne odsysanie.
  • Regulacja siły ssania. Dla wielu wrażliwych kobiet funkcja ta ma duże znaczenie. Niekiedy odciąganie mleka bywa bolesne. Jeśli wiesz, że twój próg bólu jest niski, decydując, jaki laktator elektryczny kupić, wybierz model o dużym zakresie regulacji, dzięki czemu najlepiej dostosujesz siłę ssania do indywidualnych potrzeb.
  • Głośność pracy. Cichy laktator elektryczny to prawdziwy skarb. Na tę cechę powinny zwrócić uwagę kobiety, które odciągają mleko przy śpiącym dziecku lub chcą to robić możliwie najbardziej dyskretnie poza domem. Niektóre osoby są również wrażliwe na dźwięki urządzeń, one również powinny szukać cichego modelu.
  • Części zapasowe. Często używany laktator może z czasem ulec naturalnemu zużyciu. To ważne, by utrzymać wszystkie elementy w dobrym stanie, więc przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy istnieje możliwość dokupienia części zamiennych. ·
  • Możliwość odsysania pokarmu z obu piersi jednocześnie. Ta funkcja jest często bardzo pomocnym dodatkiem.

Najlepszy laktator elektryczny

Trudno powiedzieć z całą pewnością, jaki laktator elektryczny sprawdzi się w domu świeżo upieczonej mamy. Warto czytać dokładnie opis funkcji i zastanowić się, które z nich najlepiej sprawdzą się w konkretnym przypadku. Dla jednej osoby ważny będzie zakup cichego laktator elektrycznego, dla innej możliwość odciągania mleka z dwóch piersi jednocześnie. Jeszcze ktoś inny doceni najbardziej akumulatorowe zasilanie, które pozwoli na łatwe podróżowanie.

Które laktatory są warte uwagi?

Canpol Babies Laktator elektryczny Easystart

Stosunkowo niedrogi sprzęt, który odwzorowuje naturalny sposób pobierania pokarmu przez dziecko, a dodatkowo posiada nakładkę stymulującą wypływ mleka. Mamy docenią również z pewnością możliwość regulacji siły ssania.

Medela Swing Maxi Podwójny laktator elektryczny

Model pozwala na odciąganie pokarmu z dwóch piersi jednocześnie, co znacznie oszczędza czas. Jest wygodny i łatwy w obsłudze. Laktator oferuje dwufazowy sposób odciągania, a siłę ssania można regulować za pomocą dwóch przycisków.

Neno Laktator elektroniczny Bella

Bella oferuje sprzęt, który odsysa pokarm szybko i efektywnie, a jednocześnie jest kompaktowy i łatwy do przewożenia. Zasilany jest akumulatorem, można również podłączyć go do powerbanku. Model ma wszystko, czego może potrzebować młoda mama: dwufazowy system odciągania, regulację siły ssania i możliwość zapamiętania optymalnych ustawień.

Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym