Data modyfikacji:

Jaki laptop na studia wybrać?

Laptop to urządzenie, bez którego mało kto może sobie wyobrazić efektywną pracę lub naukę w dzisiejszych czasach. Dlatego więc wraz z nadejściem pierwszych dni studiów, każdy żak powinien wybrać się po nowy laptop, który spełni wszelkie oczekiwania co do jakości oraz innych parametrów. Jaki laptop na studia wybrać? Jakimi czynnikami powinniśmy się sugerować przy zakupie nowego sprzętu?
laptop na studia

Parametry techniczne laptopa na studia

Parametry techniczne to jeden z najistotniejszych elementów, które należy bezwzględnie sprawdzić przy okazji zakupu nowego, studenckiego laptopa. To właśnie parametry techniczne odpowiadają za to, że laptop działa szybko, efektywnie i jest w stanie rozpocząć wiele wątków bez jakichkolwiek problemów technicznych. Jakie parametry techniczne powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim? Procesor, pamięć laptopa, pamięć operacyjna oraz karta graficzna.

Procesor zapewnia nam wydajność pracy oraz możliwość maksymalizowania osiągów laptopa, który wyposażony jest w wysokiej klasy kartę graficzną. Procesory obecnie oferowane są w różnych wariantach, zróżnicowanych przede wszystkim ze względu na ilość rdzeni. Procesory wyposażone w cztery rdzenie to urządzenia, które gwarantują nam spokój pod kątem aktualności podzespołów na co najmniej 3, 4 lata.

Pamięć operacyjna, czyli ilość RAM to pamięć odpowiadająca za to, ile procesów aktualnych może być zagnieżdżonych w jednym czasie w pamięci komputera. Odpowiednia, dająca nam komfort wartość to 8 GB, choć warto mieć świadomość, że kości RAM możemy z powodzeniem rozbudowywać. Pamięć masowa to przestrzeń na składowanie wszelkiego rodzaju plików, dokumentów, gier czy innych niezbędnych na studiach programów.

Dobrej jakości laptopy zaczynają się od 1 TB pamięci, choć pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach możemy zakupić zewnętrzny dysk SSD, który będzie spełniać dokładnie tę samą funkcję. Dobra karta graficzna z kolei pozwoli nam na efektywne wyświetlanie gier i filmów w najwyższej możliwej jakości, co również stanowi dodatkowy atut laptopa studenckiego.

Cena laptopa dla studenta

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że czas studiów to okres, w którym nieczęsto dysponujemy nadwyżkami finansowymi. Dlatego podstawowym kryterium wyboru laptopa studenckiego zazwyczaj jest cena. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, by relacja ceny laptopa do jego jakości była na jak najwyższym poziomie.

W dzisiejszych czasach bez problemu znajdziemy sprzęt wart mniej niż 2000 złotych, który z powodzeniem posłuży nam jako źródło wiedzy, miejsce do zapisywania notatek, poszukiwania materiałów na zajęcia i wielu innych zajęć, które pozwolą nam zaliczyć semestr.

Jeśli jednak zależy nam na urządzeniu uniwersalnym pod kątem możliwości grania w najnowsze gry lub uruchamiania zaawansowanych programów, będziemy musieli wydać trochę więcej. Pamiętajmy jednak, że istnieje też całkiem szeroki zakres sprzętu w kategorii budżetowej, czyli za mniej niż 1500 złotych.

Czas pracy baterii

Czas pracy baterii to oprócz parametrów technicznych kolejny niezwykle istotny czynnik, który powinien warunkować zakup jednego bądź drugiego urządzenia. Laptop na studia nie przyda nam się jedynie w domu, przygotowując prezentację czy materiały na ćwiczenie, ale też na sali wykładowej, gdzie posłuży nam za wirtualny notatnik.

I choć wiele uczelni wyższych zainwestowało w infrastrukturę pozwalającą studentom podłączenie się do źródła zasilania, warto zapewnić sobie komfort poprzez wybór urządzenia o długim czasie pracy. Optymalny czas pracy baterii laptopa studenckiego to od 5 do 8 godzin bez potrzeby ładowania, choć pamiętajmy, że poszukując idealnego modelu laptopa, nieczęsto zdarza się, że deklaracje producenta nieco różnią się od rzeczywistości.

Jeśli mamy w tym względzie wątpliwości, poszukajmy testów i recenzji tego właśnie sprzętu, by upewnić się, że obiecane przez wytwórcę 8 godzin pracy na jednej baterii faktycznie ma przełożenie w rzeczywistości.

Waga laptopa na studia

Jak wcześniej wspomniano, laptop służy nam do wycieczek na uczelnie, dlatego waga sprzętu również powinna mieć dla nas znaczenie. Przecież nikt z nas nie zamierza brać ze sobą kilkukilogramowego sprzętu, który będzie stanowił jedynie obciążenie. Wysokiej jakości laptopy studenckie, które zostały zaprojektowane z myślą właśnie o osobach często podróżujących, mogą z powodzeniem znaleźć sprzęt, który swoją wagą nie przekroczy 2 kilogramów. I to właśnie na takich urządzeniach powinniśmy skupić swoją uwagę.

Ilość złączy i portów

W zależności od naszych potrzeb, ale też liczby innych, dodatkowych akcesoriów, z jakich przyjdzie nam korzystać, powinniśmy dobrać takie urządzenie, które charakteryzuje się odpowiednią liczbą złączy i portów. Oczywiście, port HDMI to podstawa. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy nasz laptop nie potrzebowałby złącza USB typu A oraz USB typu B. Taki zestaw portów umożliwia nam łatwe podpięcie praktycznie każdego urządzenia, a także swobodne ładowanie samego laptopa czy innych urządzeń.

Jakie modele są obecnie popularne?

Jakie modele laptopów spełnią nasze oczekiwania względem potrzeb studenckich? Zacznijmy od tych z wyższej półki. Apple MacBook Air 13,3 to urządzenie, które stanowi szczyt technologicznych możliwości laptopów. Ten ultralekki, potężny pod względem technicznym laptop zaspokoi każdą naszą potrzebę bez względu na to, czy jesteśmy studentami grafiki, informatyki czy nauk humanistycznych.

Jeśli szukamy tańszego sprzętu, który charakteryzuje się świetną relacją ceny do jakości, postawmy na Huawei MateBook w wersji D14 lub D15, które szczycą się doskonałą jakością obrazu oraz niesamowitym komfortem pracy.
Warto również zwrócić uwagę na ofertę Lenovo Ideapad – laptopów z niższej półki cenowej, które jednak w żadnym wypadku nie zmniejszą naszej efektywności studiów. Za pomocą tych laptopów z powodzeniem zainstalujemy każdy program, z pakietem biurowym łącznie, i będziemy w stanie pracować na nim przez całe nasze studenckie życie.
Autor: Norbert Rukowski