Data modyfikacji:

Jaki laser krzyżowy wybrać?

Laser krzyżowy, będący urządzeniem niezbędnym podczas prac budowlanych, montażowych i remontowych, już od kilku lat skutecznie wypiera tradycyjne poziomice z użycia. I choć zakup lasera krzyżowego jest świetną decyzją, czeka nas spore wyzwanie związane z doborem odpowiedniego produktu. Jaki laser krzyżowy wybrać, by był on dla nas dostatecznie satysfakcjonujący?

laser krzyżowy

Zastosowanie lasera krzyżowego

Laser krzyżowy to urządzenie zaawansowane technologicznie, które stanowi integralne wyposażenie wszystkich profesjonalistów zajmujących się standardowymi czynnościami montażowymi czy remontowymi. Nie oznacza to jednak, że w rękach hobbystycznego majsterkowicza laser krzyżowy będzie bezużyteczny.

Laser krzyżowy generuje wiązki światła, które wyznaczają w bardzo precyzyjny sposób nie tylko pion i poziom, ale również kąt prosty. Dzięki takiej funkcjonalności lasera krzyżowego większość prac w domu stanie się dziecinnie łatwa. W jakich sytuacjach wykorzystanie lasera krzyżowego będzie strzałem w dziesiątkę?

Przede wszystkim podczas prac związanym z glazurnictwem. Równe ułożenie płytek, czy to na podłodze, czy na ścianie, ma fundamentalne znaczenie w procesie wykańczania pomieszczeń. Wykorzystując tradycyjną poziomicę, nie mamy tak dużej swobody ruchów, a także ciężko będzie nam za każdym razem ustawić ją w idealnym pionie lub poziomie. Laser krzyżowy rozwiązuje ten problem nie tylko w przypadku profesjonalnych prac budowlanych, ale również w przypadku tak podstawowych czynności jak równe wieszanie obrazów na ścianie. 

Parametry techniczne lasera krzyżowego

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, przeglądając różne propozycje laserów krzyżowych? Przede wszystkim na działanie mechanizmu samopoziomującego. Laser krzyżowy wprawdzie gwarantuje nam ustawienie równych, poziomych czy pionowych linii, pod warunkiem jednak, że będzie on ustawiony na równej powierzchni. Na szczęście producenci nowoczesnego sprzętu wykończeniowego zadbali o to, by laser zawsze wskazywał idealny pion i poziom. W jaki sposób? Wykorzystując technologię mechanizmu samopoziomującego, który po uruchomieniu narzędzia potrzebuje kilku sekund na odpowiednią kalibrację. Zadbajmy o to, by nasz laser krzyżowy był wyposażony w taką funkcjonalność.

Zwróćmy również uwagę na zasięg lasera krzyżowego. W zależności od naszych potrzeb laser krzyżowy może mieć zasięg od 8 metrów w przypadku najbardziej podstawowych wariantów, do nawet 40 w przypadku laserów profesjonalnych. To, jaki zasięg urządzenia będzie dla nas najlepszy, jest bezpośrednio zależny od tego, na jakich powierzchniach będziemy go używać. Jeśli zależy nam na budżetowym laserze wykorzystywanym do domowych czynności majsterkowych, możemy z powodzeniem zakupić te z mniejszym zasięgiem. 

Warto przed zakupem zapoznać się z parametrami wiązki laserowej, a w szczególności z jej mocą i grubością. Odpowiednia moc wiązki lasera zapewni nam doskonałą widoczność pionu lub poziomu bez względu na warunki atmosferyczne. Grubość również ma duże znaczenie, szczególnie jeśli przychodzi nam wykonywać bardzo precyzyjne prace montażowe. 

Cena lasera krzyżowego

Czy cena powinna być jednym z głównych czynników, które wpłyną na wybór konkretnego lasera krzyżowego? Oczywiście nie jest dla nas tajemnicą, że to właśnie cena często decyduje o tym, czy dany produkt zostanie przez nas zakupiony, czy nie. Podobnie jak w przypadku innych elektronarzędzi, również lasery krzyżowe charakteryzują się różnym poziomem funkcjonalności i jakości wykonania, a co za tym idzie, również ceną.

Jeśli planujemy zakup pierwszego lasera krzyżowego, który będzie wykorzystywany sporadycznie do domowych prac hobbystycznych, możemy z powodzeniem postawić na jeden z budżetowych produktów, zamykając się w cenie 300 złotych za sprzęt. Jeśli jednak laser krzyżowy to urządzenie, które będzie z nami każdego dnia podczas pracy zawodowej, inwestycja w precyzyjny laser będzie koniecznością. 

A może laser 360 stopni?

Nie zapominajmy również o urządzeniu, które może całkowicie zmienić podejście do prac budowlanych i remontowych. Mowa oczywiście o poziomicy laserowej 360 stopni. Takie zaawansowane technologicznie urządzenie tworzy linie poziome i pionowe dookoła całego pomieszczenia. Im lepszy laser, tym więcej wiązek lasera może być wygenerowanych, co z pewnością wpłynie pozytywnie na precyzję wszelkich prac, od układania płytek ściennych, po malowanie czy montaż sufitu podwieszanego. 

Autor: Norbert Rukowski