Data publikacji:

Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej?

Brama, poza funkcją strażnika naszej prywatności i bezpieczeństwa, stanowi nader często wizytówkę gustu i preferencji estetycznych użytkownika. Bogate zdobnictwo, ornamenty i trwałe materiały w znaczący sposób wpływają na wagę i wymiary nowoczesnych bram. Niestety odbija się to dość negatywnie na łatwości i szybkości ich otwierania, a tym samym także na bezpieczeństwie właściciela posesji oraz użytkowników prowadzącej do niej drogi. Na szczęście istnieje rozwiązanie problemu – wysokiej klasy napędy do bramy dwuskrzydłowej poradzą sobie nawet z najbardziej okazałymi i masywnymi modelami. W artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze napędy tego typu.
jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej
Automatyczne napędy do bramy swoje działanie opierają na względnie prostym mechanizmie hydraulicznym, który napędzany jest za pomocą silnika elektrycznego. Mechanizm działa prawie właściwie bezszelestnie i można połączyć go z czujnikiem ruchu, automatycznie uruchamiając go, gdy do posesji zbliża się auto. Instalację systemu od podstaw najlepiej pozostawić specjalistom, bowiem wymaga poprowadzenia instalacji elektrycznej oraz drobnych prac budowlanych. Z wymianą starego napędu na nowy może jednak poradzić sobie każdy doświadczony majsterkowicz.

Wpływ parametrów bramy na wybór odpowiedniego napędu

Napędy do bramy skrzydłowej muszą być indywidualnie dopasowane do parametrów obu skrzydeł. Pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę, jest ich długość. Jak wiemy, może się ona bardzo różnić, w zależności od specyfiki drogi dojazdowej i wielkości działki.
Jaki napęd do bramy garażowej wybrać? Podczas zakupów zwracamy więc uwagę na maksymalną długość bramy, jaką może obsłużyć dany napęd. Jeżeli przekracza ona jego możliwości, będzie miał poważne problemy z jej zamknięciem i otwarciem. Producenci oferują urządzenia dostępne najczęściej w trzech różnych wariantach, różniących się obsługiwaną długością skrzydła.
To, który napęd będzie odpowiedni, jest również determinowane przez sposób otwierania bramy. Napęd do bramy skrzydłowej niekoniecznie będzie tożsamy z tym, jaki napęd do bramy przesuwnej wybierzemy. Bierzemy pod uwagę szerokość słupków i odległość, na jakiej znajduje się zawias od ich brzegu. W instrukcji i dokumentacji technicznej bramy wymiar ten opisywany jest literą „c”. Dla przykładu, do bramy, w której zawias znajduje się 70 mm od krawędzi słupka, wybieramy napęd z maksymalną wartością „c” wynoszącą 100 mm, bowiem model z c = 50 mm nie będzie tutaj pasował.
Dla zapewnienia poprawnego montażu musimy też znać maksymalny obrót uchylny każdego skrzydła. Uchroni to nas przed niespodziankami podczas instalacji urządzeń. Informacje na ten temat znajdziemy w instrukcji urządzenia.
Na wybór napędu wpływ ma też ciężar bramy. Zależy on wprost od wypełnienia skrzydeł oraz materiałów, z jakich zostały wykonane. Im większa masa, tym mocniejszy musi być układ hydrauliczny i silnik. Na podstawie ciężaru skrzydła jesteśmy w stanie określić moc siłowników.
Ze względu na ciężar skrzydła bramy klasyfikujemy na:
  • lekkie – skrzydło 150 kg,
  • średnie – skrzydło 200 kg,
  • ciężkie – skrzydło 300 kg.
Znając przybliżony ciężar, jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią moc siłownika wyrażoną w niutonometrach (Nm), zgodnie z poniższymi przybliżonymi wskazaniami:
  • skrzydło 150 kilogramów – zalecana moc siłownika: 600 Nm,
  • skrzydło 200 kilogramów – zalecana moc siłownika: 800 Nm,
  • skrzydło 300 kilogramów – zalecana moc siłownika: 1000 Nm.
Uwaga! Niezwykle ważne jest, by nie dobierać napędów, polegając na ich mocy maksymalnej. Urządzenia posłużą nam znacznie dłużej, jeśli zastosujemy dwudziestoprocentowy margines mocy. Weźmiemy w ten sposób pod uwagę powolne zużywanie się komponentów napędu.
Na rodzaj wybieranego napędu wpływa również częstotliwość otwierania bramy. Inne urządzenia instalujemy na publicznych parkingach lub w dużych obiektach użytkowych, a inne na prywatnej działce. Producenci podają więc wspieraną przez urządzenie liczbę dziennych cykli pracy. Pojedynczy cykl to cała sekwencji otwierania i zamykania bramy. Do intensywnej pracy przygotowane są napędy, które wytrzymują codziennie co najmniej 50 cykli; w zadaniu tym wspiera je silnik o wyższym napięciu, a także wzmocniona konstrukcja.

Rodzaje napędów do bram

Ogromna różnorodność modeli nie ułatwia dokonania ostatecznego wyboru. Jaki napęd do bramy kupić? Wyróżniamy następujące rozwiązania mechaniczne:
  • napęd śrubowy – występuje w przypadku, kiedy element napędowy pracuje wzdłuż korpusu;
  • ramię łamane – są to przegubowo połączone dwa kątowniki, rury lub taśmy metalu o odpowiedniej grubości;
  • siłownik podziemny – służy ukryciu mechanizmów w celu podkreślenia walorów estetycznych lub w przypadku, kiedy słupki nie są w stanie wytrzymać naprężeń wynikających z pracy napędu.
Korpusy napędów wykonane są ze stali nierdzewnej, ewentualnie aluminium. Procesy technologiczne, jakim materiały są poddawane, zapewniają im trwałość na przeciążenia i odporność na wilgoć. Sterowniki umieszczane są zwykle w skrzynkach PVC, szczelnych i wytrzymałych na uszkodzenia.

Jaki napęd do bramy? Kwestie bezpieczeństwa

Nabywając napęd do bramy, nie wolno zapominać o tym, że jest to urządzenie mechaniczne, dysponujące pokaźną mocą. W każdej chwili pomiędzy zamykającymi się skrzydłami może znaleźć się dziecko lub osoba dorosła.
Niesygnalizowane, nagłe otwarcie skrzydeł bramy na zewnątrz może doprowadzić do kolizji drogowej z przejeżdżającym obok autem. Wszystko to naraża właściciela na poważne konsekwencje prawne i finansowe oraz ludzkie w postaci wyrzutów sumienia. Dlatego kupując siłownik, warto sprawdzić, czy w wyposażeniu znajdują się mechanizmy zabezpieczające oraz sygnalizatory świetlne i dźwiękowe. Ta sama zasada powinna obowiązywać w trakcie zakupu napędu do bramy garażowej.

Jaką bramę garażową kupić?

Zanim zapadnie ostateczna decyzja, jaki napęd do bramy garażowej zastosować, należy bezwzględnie dokonać wyboru odpowiednich skrzydeł. Podobnie jak poprzednio, istotne są parametry techniczne wyposażenia, i w podobny sposób dokonujemy oceny. W przypadku wyboru bramy garażowej dwuskrzydłowej można z powodzeniem zastosować Faac Genius G-Bat 300 Zestaw do bramy dwuskrzydłowej do 6 m.
Pośród ogólnej otaczającej nas szarości możemy dać upust naszym aspiracjom aranżacyjnym, instalując bramę wyróżniającą naszą posiadłość z otoczenia. Napędy mają za zadanie ułatwić domownikom dostęp do wnętrza, jednak dodają także nowoczesnego szyku całej posesji. No i wygoda, do której najłatwiej się przyzwyczaić. Podczas zamieci czy ulewnej burzy bardzo szybko docenimy walory napędu, a inwestycja wyda nam się ze wszech miar słuszna.
Zdjęcie: Envato Elements