Data publikacji:

Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać?

Brama poza funkcją strażnika naszej prywatności i bezpieczeństwa stanowi nader często wizytówkę gustu i preferencji estetycznych użytkownika. Bogate zdobnictwo, ornamenty i trwałe materiały w znaczący sposób wpływają na wagę i wymiary nowoczesnych bram. A przecież sposób ich otwierania powinien być płynny i szybki, głównie z powodów bezpieczeństwa na drodze przylegającej do posesji. Rozwiązaniem mogłoby być zainstalowanie odpowiednio silnego i niezawodnego napędu do bram, lecz jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej będzie najlepszy? O tym będzie mowa w niniejszym artykule.

jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej

Wpływ parametrów bramy na wybór napędu do bramy skrzydłowej

Oczywiście, chodzi o to, by odpowiednio wcześniej ustalić, jaką mocą powinien dysponować napęd oraz jakie są wymogi konstrukcyjne w odniesieniu do mocowań. Dopiero ta wiedza pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej będzie skuteczny i niezawodny.

Istotne parametry:

 • ciężar i długość skrzydeł bramy,
 • szerokość słupków, przekrój poprzeczny,
 • wysokość bramy,
 • częstość otwierania,
 • możliwe sekwencje otwierania.

Na podstawie ciężaru skrzydła jesteśmy w stanie określić moc siłowników będących częścią składową napędu. Dla zapewnienia poprawności montażu należy wcześniej mieć wiedzę dotyczącą kierunku obrotu uchylnego każdego skrzydła. Uchroni to nas przed niespodziankami podczas instalacji urządzeń.

Przeczytaj także, jaka brama garażowa będzie dobrym wyborem

Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej? Klasyfikacja bram

Bramy klasyfikujemy na:

 • lekkie, skrzydło 150 kg,
 • średnie, skrzydło 200 kg,
 • ciężkie, skrzydło 300 kg.

Jaki napęd do bramy wybrać? Ciężar skrzydeł bramy ma oczywisty wpływ na dobór mocy. Parametr masy powinien być załączony w specyfikacji produktu wydanej przez producenta. Niezwykle ważne jest, by nie dobierać napędów, polegając na ich mocy maksymalnej. Urządzenia posłużą nam znacznie dłużej, jeśli zastosujemy dwudziestoprocentowy margines mocy.

Dla ułatwienia można zaproponować następujący przelicznik:

 • 150 kilogramów razy dwa – 600 Nm,
 • 200 kilogramów razy dwa – 800 Nm,
 • 300 kilogramów razy dwa – 1000 Nm.

Za pomocą Niutonometra wyraża się moment obrotowy silnika.

Patrząc na powyższe wyliczenie, można posłużyć się przykładem siłownika Nice Napęd Teleskopowy. Szerokość słupków determinuje sposób montażu siłownika. Może się okazać, że zbyt wąski słupek nie jest w stanie pomieścić zwykłego napędu. W takiej sytuacji należy pomyśleć o innych rozwiązaniach, choćby w postaci siłownika podziemnego.

Częstość otwierania ma wpływ na to, czy napędy do bram skrzydłowych powinny być wyposażony w mechanizm pracy intensywnej, co z kolei wpływa na ogólną wytrzymałość urządzenia.

Długość skrzydeł ma wpływ na rodzaj poszukiwanego siłownika, z uwagi na możliwości konstrukcyjne urządzenia. I tak w przypadku skrzydeł o długości 5 metrów odpowiedni będzie napęd do bramy dwuskrzydłowej otwieranej na zewnątrz Beninca Zestaw Do Bram Skrzydłowych Kbill50. Trzeba pamiętać, że skrzydła w miejscach wzajemnego styku nie posiadają podparć. Z tego powodu duża długość powinna być zrekompensowana odpowiednią mocą i wytrzymałością siłownika.

Sekwencje otwierania polegają na częściowym uchyleniu skrzydła w zależności od potrzeb. Umożliwi to dostęp do posesji pieszego lub rowerzysty, bez potrzeby otwierania całości bramy na oścież.

Rodzaje napędów do bram

Ogromna różnorodność modeli nie ułatwia dokonania ostatecznego wyboru. Jaki napęd do bramy kupić? Wyróżniamy następujące rozwiązania mechaniczne:

 • Napęd śrubowy – występuje w przypadku, kiedy element napędowy pracuje wzdłuż korpusu.
 • Ramię łamane – są to przegubowo połączone dwa kątowniki, rury lub taśmy metalu o odpowiedniej grubości.
 • Siłownik podziemny – służy ukryciu mechanizmów w celu podkreślenia walorów estetycznych lub w przypadku, kiedy słupki nie są w stanie wytrzymać naprężeń wynikających z pracy napędu.

Korpusy napędów wykonane są ze stali nierdzewnej, ewentualnie aluminium. Procesy technologiczne, jakim materiały są poddawane, zapewniają ich trwałość na przeciążenia i odporność na wilgoć. Sterowniki umieszczane są zwykle w skrzynkach PVC, szczelnych i wytrzymałych na uszkodzenia.

Jaki napęd do bramy? Kwestie bezpieczeństwa

Nabywając napęd do bramy, nie wolno zapominać o tym, że jest to urządzenie mechaniczne, dysponujące pokaźną mocą. W każdej chwili pomiędzy zamykającymi się skrzydłami może znaleźć się dziecko lub osoba dorosła.

Niesygnalizowane, nagłe otwarcie skrzydeł bramy na zewnątrz może doprowadzić do kolizji drogowej z przejeżdżającym obok autem. Wszystko to z pewnością narazi właściciela na poważne konsekwencje prawne i finansowe oraz ludzkie w postaci wyrzutów sumienia. Dlatego kupując siłownik, warto sprawdzić, czy w wyposażeniu znajdują się mechanizmy zabezpieczające oraz sygnalizatory świetlne i dźwiękowe. Ta sama zasada powinna obowiązywać w trakcie zakupu napędu do bramy garażowej.

Przeczytaj także: Co na podłogę w garażu

Jaką bramę garażową kupić?

Zanim zapadnie ostateczna decyzja, jaki napęd do bramy garażowej zastosować, należy bezwzględnie dokonać wyboru samej bramy. Podobnie jak poprzednio, istotne są parametry techniczne wyposażenia, i w podobny sposób dokonujemy oceny. W przypadku wyboru bramy garażowej dwuskrzydłowej można z powodzeniem zastosować Faac Genius G-Bat 300 Zestaw do Bramy Dwuskrzydłowej do 6 m.

Pośród ogólnej otaczającej nas szarości możemy dać upust naszym aspiracjom aranżacyjnym, instalując bramę wyróżniającą naszą posiadłość z otoczenia. Napędy mają za zadanie ułatwić domownikom dostęp do wnętrza, jednak dodają także nowoczesnego szyku całej posesji. No i wygoda, do której najłatwiej się przyzwyczaić. Podczas zamieci czy ulewnej burzy bardzo szybko docenimy walory napędu, a inwestycja wyda nam się ze wszech miar słuszna.

Autor: Maciej Mrozowski