Data publikacji:

Jaki napęd do bramy garażowej wybrać?

Napęd do bramy garażowej to podstawa. Pozwala zaoszczędzić ogrom czasu i nie wymaga wysiadania z samochodu, by zamknąć oraz otworzyć drzwi. Jest montowany w coraz większej ilości domów oraz wspólnych garaży, znajdujących się przy blokach w większych miastach. Dowiedz się, jaki napęd do bramy garażowej wybrać, niezależnie od posiadanego rodzaju i mechanizmu zamknięcia. W dzisiejszym artykule poruszymy kwestie doboru odpowiedniego napędu, dopasowania do konstrukcji bramy czy potrzebnej mocy. Zapraszamy do lektury!
jaki napęd do bramy garażowej

Zalety posiadania napędu w bramie garażowej

Automatyzacja bramy garażowej to świetne rozwiązanie dla każdego. Nie wymaga wysiadania z samochodu po to, by otworzyć oraz zamknąć bramę. Dzięki temu nie mokniemy, nie marzniemy ani nie musimy przerywać rozmowy z osobą towarzyszącą. To bardzo wygodna opcja, niewymagająca wykorzystywania siły mięśni. Bramę można otwierać przy pomocy smartfonu, dedykowanego pilota, kodu czy innego rozwiązania.
O automatyzacji bramy najlepiej pomyśleć jeszcze na etapie budowy domu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonać modernizacji już istniejącej bramy. Często napędy posiadają dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa.

Jaki napęd do bramy garażowej wybrać?

Jaki napęd do bramy garażowej kupić? Do wyboru mamy zazwyczaj dwa podstawowe rodzaje napędów – łańcuchowy oraz zębaty. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak obecnie częściej wykonuje się bramy z napędem na pasek zębaty. Wynika to głównie z tego, że pasek może dać odpowiednio wysoką moc oraz pracuje stosunkowo cicho. Jest także praktycznie bezobsługowy. W przypadku łańcucha konieczne jest smarowanie go co określony czas, a napęd pracuje odrobinę głośniej niż w przypadku wyboru wcześniej omówionej alternatywy.

Na co zwracać uwagę, wybierając napęd do bramy garażowej?

Wybierając napęd do bramy garażowej, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów:
  • moc napędu bramy garażowej – czyli absolutna podstawa do jej poprawnego działania. Moc trzeba dostosować do ciężaru oraz wymiarów bramy, najlepiej z niewielkim zapasem. W specyfikacji każdego dostępnego na rynku napędu podane są wartości graniczne bram. Znaleźć można napędy o mocy od 400 do 1200 N;
  • prędkość przesuwu – czyli czas potrzebny do otwarcia lub zamknięcia bramy. Około 15 sekund na cały proces powinno być wystarczające. Warto jednak pamiętać o tym, że im szybszy będzie posuw, tym większe mogą być rachunki za prąd;
  • możliwość dostosowania parametrów napędu – czyli regulacja prędkości przesuwu, wykorzystywanej mocy lub ograniczania siły działania podczas końcowych centymetrów podnoszenia i opuszczania bramy.

Funkcje dodatkowe napędu do bramy garażowej – które mogą się przydać?

Dobrym pomysłem będzie również zainteresowanie się funkcjami dodatkowymi, które może mieć brama i napęd. Wśród nich można wymienić przykładowo fotokomórkę blokującą bramę w razie nieprawidłowego zaparkowania czy znalezienia się przedmiotów lub ludzi przy torze jej zamykania. Jest to jedna z kluczowych funkcji dodatkowych, w jakie warto zainwestować. Pozostałe są raczej kwestią wygody, nie bezpieczeństwa, jak np. połączenie z systemem SmartHome lub moduł GSM, umożliwiający otwieranie jej za pomocą smartfonu. Przydatne mogą być także:
  • funkcje otwierania awaryjnego – które okażą się pomocne w chwili, gdy zgubimy pilot do bramy, zapomnimy lub uszkodzimy nośnik, przy pomocy którego brama była zwykle otwierana. Zawsze dobrze mieć alternatywę w postaci kodu, kluczyka lub karty, które pomogą w sytuacjach awaryjnych;
  • funkcje otwierania ręcznego – które będą przydatne w sytuacji, gdy zabraknie prądu, a będziemy chcieli dostać się do garażu lub z niego wyjść;
  • funkcje zabezpieczenia przed opadnięciem bramy – często mylone z fotokomórką, jednak nie jest to ta sama funkcja. Zabezpieczenie przed opadnięciem bramy częściej dotyczy usterek napędu niż przedmiotów znajdujących się pod nim. Mechanizm zadziała, jeśli sprężyna lub linka w bramie zostanie zerwana. Dzięki temu unikniemy ogromnych zniszczeń i zapewnimy sobie bezpieczeństwo. Naprawa bramy będzie wówczas tania i szybka, ponieważ wystarczy wymienić tylko jeden element, a nie cały mechanizm.
Jaki napęd do bramy garażowej wybrać, uwzględniając rodzaj bramy? Wśród tych najpopularniejszych rodzajów bram wyróżnić można segmentowe oraz uchylne. Bramy rozwierane są obecnie coraz mniej popularne.

Jaki napęd do bramy garażowej segmentowej będzie najlepszy?

Jaki napęd do bramy segmentowej? Bramy segmentowe dostępne na rynku występują w dwóch wariantach – bocznym oraz górnym. Pozytywną informacją dla wszystkich posiadaczy tego rodzaju bramy jest to, że można zamontować przy niej każdy rodzaj napędu. Potrzebna jest jedynie odpowiednia ilość miejsca w garażu pozwalająca na zamontowanie go. W przypadku bram bocznych potrzebna będzie nieco większa moc. Bramy o szerokości pozwalającej na wjazd dwóch samochodów muszą mieć siłę na poziomie co najmniej 1000 N. Zobacz także, jak wygląda montaż bramy segmentowej.

Jaki napęd do bramy garażowej uchylnej wybrać?

Do bram garażowych uchylnych, podobnie jak w poprzednim przypadku, zamontować można większość dostępnych na rynku urządzeń. Warto jednak zainteresować się również napędami dedykowanymi tego rodzaju bramom. Konieczne jest jedynie odpowiednie dobranie mocy, które jest wyjątkowo proste. Dokonujemy go dzięki instrukcjom producentów dotyczących konkretnych urządzeń i wagi bramy. Problemy pojawiają się jedynie w przypadku bram garażowych rozwieranych, do których montować trzeba konstrukcję ze specjalnymi ramionami.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!