Data publikacji:

Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać? Ranking polecanych systemów

Zdecydowałeś się na bramę przesuwną? Dobry wybór! Taki rodzaj bramy sprawdza się, gdy przy wjeździe brakuje miejsca, jest przy tym wygodny i praktyczny. A jeśli dodatkowo zamontujesz napęd, który umożliwi otwieranie bramy automatycznie i bez wysiadania z samochodu, zapewnisz sobie wyjątkowy komfort. Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać? Podpowiadamy, o czym warto wiedzieć i polecamy najpopularniejsze systemy!

jaki napęd do bramy przesuwnej

Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać?

Automatycznie otwierana brama przesuwna ma wiele zalet. Jest wygodna, oszczędza nasz czas, a poza tym gwarantuje większe bezpieczeństwo rodziny, zwłaszcza tej z małymi dziećmi. A jeśli masz instalację spod znaku domu inteligentnego, możesz bez problemu podpiąć do niej także napęd do bramy, dzięki czemu jeszcze bardziej ułatwisz sobie codzienne życie.

Przeczytaj także, jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać

Jaki napęd do bramy przesuwnej będzie najlepszy? Podejmując decyzję o wyborze konkretnego zestawu do automatyki bramy przesuwnej, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych spraw:

  • Waga bramy – każdy producent podaje maksymalne obciążenie urządzenia, ale pamiętaj, aby wybrać napęd do bramy z zapasem mocy, aby nie pracował stale na granicy swoich możliwości.
  • Długość bramy – to kolejny podstawowy parametr, który różni się w zależności od rodzaju napędu. Koniecznie zwróć uwagę, aby wybrany napęd odpowiadał wymiarom bramy.
  • Częstotliwość użytkowania napędu do bramy przesuwnej – oznacza w skrócie, czy brama będzie używana w sposób „domowy”, czyli do 50 cykli na dobę, lub z częstotliwością „przemysłową” – powyżej 50 cykli na dobę. Jeśli wybierzesz zbyt słaby siłownik do stopnia eksploatacji, napęd do bramy może szybko ulec zużyciu.
  • Rodzaj listwy zębatej – ten element napędu jest potrzebny, aby siłownik prawidłowo współpracował z bramą. W napędach do bramy przesuwnej możesz napotkać na listwy z tworzywa sztucznego lub z metalu. Listwy z tworzywa zapewniają cichszą pracę bramy, ale największy możliwy ciężar bramy to 400 kg. Metalowe listwy zębate są nieco głośniejsze w trakcie pracy, ale bardziej wytrzymałe.
  • Możliwość awaryjnego otwarcia bramy w razie braku zasilania – to bardzo przydatna funkcja, która oznacza, że będziesz mógł ręcznie otworzyć bramę, nawet gdy na twojej posesji zabraknie prądu. Służy do tego specjalny kluczyk, wykonany z tworzywa lub metalowy, przy czym ten drugi będzie zdecydowanie dłużej ci służył.

Jaki napęd do bramy przesuwnej? Nice czy FAAC?

Najpopularniejsze w Polsce marki napędów do bram przesuwnych to Nice i FAAC. Nice jest producentem z bardzo rozbudowaną ofertą, który inwestuje w swoje produkty najnowsze technologie. Użytkownicy cenią napędy Nice za niezawodne i mocne siłowniki, przystosowane do pracy nawet w wyjątkowo ciężkich warunkach.

Z kolei FAAC to bardzo popularna marka, od lat wygrywająca w wielu rankingach, a jej napędy charakteryzują się wysoką jakością, a przede wszystkim wytrzymałością. Wybór między napędami do bramy przesuwnej Nice czy FAAC nie będzie prosty i najlepiej podejmij decyzję, porównując konkretne modele i dopasowując je do swoich potrzeb.

Napęd do bramy przesuwnej – co wchodzi w skład zestawu?

Jeśli zdecydujesz się już na to, jaki modelu napędu do bramy przesuwnej kupić, w zestawie, który otrzymasz, znajdą się:

  • siłowniki i sterowniki z odbiornikiem radiowym oraz antena,
  • lampa ostrzegawcza, zderzaki i fotokomórki bezpieczeństwa,
  • pilot i wyłącznik na klucz.

Zwróć też uwagę na dodatkowe akcesoria, które mogą poprawić komfort korzystania z napędu. Wśród najpopularniejszych akcesoriów są awaryjne piloty, dodatkowe zestawy fotokomórek czy lampy ostrzegawcze.

Lepszy samodzielny montaż czy zlecenie profesjonalistom?

Coraz więcej producentów daje możliwość samodzielnego zamontowania napędu do bramy przesuwnej – w ich ofercie znajdziesz specjalne zestawy do samodzielnego montażu, z którymi poradzi sobie nawet początkujący majsterkowicz. Zalecamy jednak, aby do doprowadzenia prądu do ogrodzenia zawsze wynająć profesjonalnych elektryków!

Jeśli wolisz zlecić całą pracę specjalistom, taki montaż będzie cię kosztował od 600 zł w przypadku bramy przesuwnej i od 500 zł w przypadku napędu do bramy garażowej.

Dobry napęd do bramy przesuwnej. Ranking

MOOVO LN432

Ten napęd do bramy przesuwnej z rankingu ma łączną masę do 300 kg i długość do 5 m. Umożliwia samodzielną i bezproblemową instalację oraz łatwy montaż dodatkowych urządzeń. Inne przydatne funkcje: identyfikacja i komunikacja usterek, dopasowanie najlepszych parametrów, automatyczne wykrywanie przeszkody.

FAAC 740 Delta 2

Napęd przeznaczony do automatyzacji bram przesuwnych o masie do 500 kg. Jego najważniejsze zalety to bazowanie na popularnych siłownikach FAAC 740 oraz szybka instalacja dzięki wbudowanej centrali. Inne przydatne funkcje: napęd samoblokujący, możliwość ręcznego otwarcia bramy w razie braku zasilania.

NICE Road 400

Zestaw do automatyzacji bramy przesuwnej o ciężarze do 400 kg. Oparty na siłowniku Road 400, który pozwala na długą i bezawaryjną pracę. Inne przydatne funkcje: automatyczne wykrycie przeszkody, ręczne odblokowanie w przypadku braku zasilania, szybki i prosty montaż.

SOMFY Elixo 500 Standard Pack

Napęd do bramy przesuwnej zamykający ranking jest odpowiedni do bramy o wadze do 300 kg i długości 6 m. Można go dowolnie rozbudowywać o kolejne akcesoria w technologii RTS. Inne przydatne funkcje: automatyczne wykrywanie przeszkód, szybkie otwarcie o 3 m w 15 sekund.

Autorka: Ida Galicka