Data modyfikacji:

Jaki nawóz do oleandra wybrać?

Oleander zyskuje coraz więcej zwolenników. Ta mało wymagająca roślina śródziemnomorska, która jest w Polsce uprawiana w doniczkach i wystawiana latem na tarasy lub do ogrodów, cieszy oko swoimi efektownymi kwiatami. Oleander nie wymaga od hodowców wielkiej uwagi i pracochłonnych zabiegów, ale warto wiedzieć, jak pielęgnować i czym nawozić oleandra.

Polecamy: Kwiat lipy. Właściwości i zastosowanie

nawóz do oleandra

Oleander pospolity (Nerium oleander L.) jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym w całej strefie podzwrotnikowej – od portugalskiego i marokańskiego wybrzeża Atlantyku po wschodnie krańce Azji. Ma zimozielone, lancetowate, ciemnozielone, skórzaste liście i duże kwiaty, przypominające kwiaty róży. Kwiaty tworzą się na wierzchołkach pędów, mają pastelowe barwy (białe, żółte, różowe i czerwone) i miły zapach. W warunkach naturalnych oleander lubi stanowiska słoneczne, ale wilgotne, na podłożu wapiennym, chętnie rośnie wzdłuż rzek i strumieni.

Najlepsze stanowisko dla oleandra

Oleander pochodzi z klimatu, w którym latem jest ciepło, słonecznie i niewiele pada. W warunkach domowych dobrze jest starać się skopiować mu warunki naturalne. Gdy tylko na wiosnę zrobi się cieplej, najlepiej wystawić doniczkę z oleandrem do słońca, na taras, balkon, werandę albo gdzieś przy południowej lub południowo-zachodniej ścianie budynku, tak aby nie był narażony na silne podmuchy wiatru. Oleandry lubią wilgotne podłoże, ale nie lubią bezpośrednio padającego deszczu. Są wrażliwe na spadki temperatur poniżej zera, ale dobrze znoszą zanieczyszczone powietrze i dlatego w krajach śródziemnomorskich często sadzi się oleandry wzdłuż ruchliwych dróg i autostrad. 

Podlewanie oleandra

Oleandry dobrze się czują w suchym powietrzu, ale lubią mieć wilgotne podłoże. Wielkość i częstotliwość podlewania zależy od pory roku. Latem, w pełni wegetacji, oleander potrzebuje obfitego podlewania, co najmniej raz dziennie. W odróżnieniu od wielu innych roślin oleander lubi, gdy na podstawce jest woda i chętnie ją stamtąd pobiera. Do podlewania używamy wody twardej, ale letniej, o temperaturze zbliżonej do temperatury otoczenia.

Oleandra nie należy podlewać deszczówką, gdyż miękka woda zakwasza podłoże i wypłukuje z niego niezbędne dla oleandra składniki mineralne. Zimą, gdy spada temperatura i roślina ma mniejszy dostęp do światła, podlewanie należy ograniczyć. Oleander sygnalizuje niedobór wody lub składników mineralnych żółknięciem oraz zrzucaniem liści i kwiatów.

Nawożenie oleandra

Oleander wymaga żyznej gleby o odczynie pH zasadowym lub obojętnym, bo w naturze często rośnie na podłożu próchniczym, bogatym w wapń.

Kiedy nawozić oleandry?

Nawożenie oleandrów zaczynamy na wiosnę. Młode mocne, intensywnie zabarwione liście będą najlepszym potwierdzeniem skutecznego nawożenia. W okresie wzrostu i kwitnienia trzeba roślinę zasilać regularnie, co tydzień lub co dwa tygodnie, aż do wczesnej jesieni. Potem stopniowo zmniejszamy częstotliwość nawożenia, żeby oleander przygotował się do zimowania.

Nadmiar nawozu mógłby opóźnić proces drewnienia pędów, skrócić okres spoczynku i utrudnić rozwój na wiosnę bez względu na to, jaki nawóz do oleandra wybierzemy. W czasie zimowania oleandra się nie nawozi. Zbyt częste nawożenie lub stosowanie zbyt dużych dawek może powodować nekrozę liści, które zaczynają brązowieć na brzegach. Można wtedy nadmiar nawozu wypłukać z doniczki i wstrzymać się z nawożeniem do czasu, gdy roślina nie wróci do normy.

Jaki nawóz do oleandra jest najlepszy?

Optymalny byłby nawóz do oleandra, ale trudno, żeby producenci tego typu preparatów skupiali się na jednej roślinie. Możemy za to wykorzystać dostępny w handlu nawóz do oleandrów i oliwek, który oprócz zapewnienia podstawowych składników (azot, potas, fosfor) w optymalnych proporcjach, zawiera też mikroelementy w postaci chelatów, czyli łatwo przyswajalnych związków łączących kation metalu z pierścieniem związku organicznego.

W sklepach ogrodniczych można też kupić specjalny nawóz do roślin śródziemnomorskich o podobnym składzie. Najprostszą metodą nawożenia oleandra jest ta popularnym płynnym nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących lub biohumusem. Kiedyś do nawożenia oleandrów stosowany płynny obornik, a do doniczki wrzucano pokruszone skorupki jajek, żeby uzupełnić poziom wapnia w glebie. Zanim kupimy preparat do nawożenia, warto zapoznać się z jego składem. Przy nawożeniu oleandrów ważne jest zachowanie prawidłowych proporcji między azotem i potasem, co zapewnia prawidłowy rozwój rośliny i odpowiednie wybarwienie liści i kwiatów.

Pielęgnacja oleandra

Starsze oleandry trzeba odmładzać, a młodym przycinać pędy wierzchołkowe. Zabieg należy przeprowadzać co roku, na wiosnę. Na wiosnę można też przesadzać oleandry do świeżej ziemi, najlepiej o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Do tego celu nadaje się na przykład podłoże do palm. Oleandry nie są zbyt wrażliwe na szkodniki, ale jeśli są niewłaściwie uprawiane, mogą je zaatakować wełnowce lub tarczniki. Niektórzy podlewają oleandry wywarem z liści pokrzywy, skrzypu polnego i wrotyczu. Pokrzywa stymuluje wzrost, skrzyp zapobiega chorobom grzybiczym, a wrotycz skutecznie zwalcza szkodniki.

Zimowanie oleandra

Do prawidłowego rozwoju i obfitego kwitnienia latem oleander wymaga zimowania. Okres spoczynku powinien przebiegać w jasnym i przewiewnym pomieszczeniu z temperaturą około 5-10°C. W tym czasie należy je znacznie rzadziej podlewać, dbając jedynie o to, żeby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej i zaniechać nawożenia. Oleander źle znosi zimowy pobyt w ciepłym pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem. Z zimowaniem nie trzeba się spieszyć, bo oleander wytrzymuje temperaturę -5°C, a nawet -10°C. W razie braku odpowiedniego pomieszczenia można oleandry przezimować w piwnicy, do której jest dostęp rozproszonego światła dziennego.

Ostrożnie z oleandrem

Uprawiając i pielęgnując oleandry, trzeba mieć na uwadze to, że wszystkie części tej rośliny zawierają toksyczne glikozydy, a ich sok powoduje podrażnienia skóry. Przycinanie i przesadzanie oleandra trzeba przeprowadzać w rękawicach ochronnych. Na oleandry muszą uważać rodziny z małymi dziećmi oraz właściciele zwierząt domowych, szczególnie kotów, które z braku dostępu do trawy, mogą skubać liście oleandra, żeby usunąć sierść gromadzącą się w ich przewodzie pokarmowym po lizaniu. Dla większości zwierząt domowych oleander jest śmiertelnie trujący.

Autor: Lech Wójcik