Data modyfikacji:

Jaki nawóz pod drzewka owocowe na wiosnę wybrać?

Sadzenie drzewek owocowych nie jest zajęciem mocno skomplikowanym. Jest jednak kilka czynników, które decydują o ilości sadzonek, które się przyjmą. Należą do nich między innymi: termin sadzenia, metoda nasadzenia, rodzaj podłoża oraz zastosowanie odpowiedniego nawozu. Bowiem uzyskanie dobrych jakościowo i smacznych owoców jest sztuką zależną nie tylko od zabiegów pielęgnacyjnych, ale przede wszystkim od zastosowanego rodzaju nawozu. Pytanie tylko, jaki rodzaj kompostu jest najwłaściwszy? Czym wyróżnia się dobry nawóz? I zawartość których składników jest najistotniejsza?
Jaki nawóz pod drzewka owocowe na wiosnę wybrać

Dobrej jakości nawóz czynnikiem decydującym o wzroście

Drzewka owocowe, bez względu na termin sadzenia, wymagają do prawidłowego wzrostu i rozwoju przede wszystkim takich makroelementów jak:
  • azot,
  • potas,
  • mangan,
  • wapń,
  • fosfor,
  • siarka,
  • bor
  • miedź.
Większość tych pierwiastków występuje naturalnie w glebie, jednakże z reguły ich ilość jest zbyt niska w stosunku do potrzeb wzrastającego drzewka. Natomiast zbyt mała ilość makroelementów może w konsekwencji doprowadzić do słabego rozwoju rośliny. Ponadto przy doborze nawozu należy się kierować przede wszystkim:
  • rodzajem gleby,
  • wiekiem drzewka,
  • jego ogólną kondycją,
  • porą roku. 

Jaki nawóz pod drzewka owocowe na wiosnę? 

Wiosna jest okresem najbardziej intensywnego tempa wzrostu i rozwoju wszystkich roślin. Jest to okres, który wraz z rodzajem gleby i odpowiednim „dokarmianiem” decyduje o prawidłowym rozwoju i przyszłych plonach. 
Dlatego na glebach piaszczystych warto zastosować nawóz wieloskładnikowy i długo działający. Zaletą tego typu nawozów jest stopniowe i równomierne uwalnianie się do gleby składników pokarmowych, które roślina może pobierać w miarę potrzeb. Są one wprawdzie nieco droższe, ale gwarantują dostarczenie niezbędnych minerałów w wymaganej dawce, przez dłuższy okres. Dostarczają one przede wszystkim najważniejszych pierwiastków, jakimi są azot, potas i fosfor. 
Na glebach o wyższym stopniu żyzności wiosną można zastosować nawozy jednoskładnikowe, zawierające azot. Natomiast nawozy fosforowo-potasowe można podać dopiero jesienią. 
Zobacz także, jak wybrać nawóz pod warzywa oraz czym nawozić jukę

Nawozy azotowe wiosną

Nawozy azotowe podajemy w okresie wiosenno-letnim, w dwóch dawkach. Pierwszą w okresie rozwoju pąków kwiatowych, czyli na przełomie marca i kwietnia. Drugą z kolei dopiero w czerwcu. Dobierając dawkę, należy wziąć pod uwagę:
  • stan i krzepkość drzewka,
  • jego wiek,
  • termin poprzedniego nawożenia,
  • rodzaj i jakość gleby.
Standardowo dawka taka wynosi: w pierwszym i drugim roku życia rośliny – 50 g, z kolei w trzecim i czwartym – 80 g. 
Na glebach mało żyznych dawka musi być odpowiednio wyższa i najlepiej uzupełniona potasem. Można w tym celu zakupić nawóz krystaliczny NP 12-60 azotowo-potasowy, dostępny w opakowaniach o różnej wadze, na portalu Ceneo.pl. Jest to nawóz całkowicie rozpuszczalny, do nawożenia płynnego lub dolistnego. Zawiera w składzie 45% K2O oraz 13,5% N. 

Czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę? 

Nawozy dolistne wiosną są szczególnie wskazane, gdy po okresie zimowym kondycja drzewek pozostawia wiele do życzenia. Opryski z pewnością wspomogą proces regeneracji. Jednakże powinny one stanowić uzupełnienie standardowego nawożenia.
Pierwsze opryski powinny mieć miejsce wraz z wypuszczeniem pierwszych młodych liści. Nawozy dolistne należy stosować co dwa tygodnie, zawsze w dzień pochmurny. Jednym z lepszych nawozów stosowanych do oprysku jest granulat Azotofoska. Dostępny jest w atrakcyjnej cenie na Ceneo.pl. Wzorowo skalkulowany, o wszechstronnym działaniu, jest nawozem wysokiej jakości. Bogaty w mikroelementy, przy niskiej zawartości chlorków. Przeznaczony do nawożenia dolistnego, ale także do podlewania korzeniowego. 

Jaki nawóz pod drzewka owocowe na wiosnę? Ilość nawozu

Oczywiście producenci nawozów podają informacje związane z podawaniem go w odpowiednich dawkach. Są to jednak dawki ogólne. Natomiast przymierzając się do nawożenia, należy najpierw dokładnie ocenić stan drzewek. Ponadto pod uwagę należy wziąć również:
  • wiek drzew,
  • jakość ziemi,
  • ilość zeszłorocznych zbiorów,
  • termin ostatniego „dokarmiania” drzewek.
Dobrze jest też przeprowadzić analizę chemiczną gleby. Przy dużym stopniu niepewności, co do zastosowania odpowiedniej dawki nawozu, najlepiej wykorzystać zasadę, według której lepiej spożytkować mniejszą ilość nawozu niż przenawozić drzewka. Bowiem zbyt duża ilość nawozu może w konsekwencji przynieść odwrotny skutek do oczekiwanego. Oznacza to, że przenawożenie może mocno osłabić proces owocowania i pogorszyć jakość owoców. 
Dlatego najlepszą taktyką nawożenia jest dobranie dawki do wyników badań stanu ziemi i ocenie wizualnej kondycji roślin. Jest to gwarancją wysokich plonów i dobrego stanu zdrowia drzew. 

Nawozy ekologiczne – dobre dla zdrowia i środowiska naturalnego

Osoby preferujące uprawę ekologiczną i ochronę środowiska naturalnego bezsprzecznie powinny rozważyć zastosowanie nawozów ekologicznych. Są one bowiem przyjazne dla otaczającej przyrody i produkowane niechemicznymi metodami. Tylko i wyłącznie o naturalnym składzie, bez jakichkolwiek sztucznych domieszek.
Mogą zawierać między innymi kompost, obornik, odchody ptaków morskich czy mączkę fosforytową. Niekwestionowanym „królem” pośród nawozów ekologicznych jest bezsprzecznie Ziemovit, dostępny na portalu Ceneo.pl. Zawiera on w 50% zmieloną wełnę owczą oraz 50% wysokogatunkowych kwantów roślin motylkowych.
Nawóz wpływa na wzrost pożytecznych mikroorganizmów w glebie, dzięki czemu zwiększa bezpośrednio żyzność ziemi i pośrednio wpływa na podniesienie poziomu odporności drzew na choroby. I co najistotniejsze, jest zupełnie bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Ponadto dodatkową zaletą stosowania tego nawozu jest poprawa samej struktury ziemi i zwiększenie jej zdolności do akumulowania wody. 
Zdjęcie: prostooleh/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo