Data publikacji:

Jaki olej do drewna wybrać?

Olejowanie to metoda impregnacji drewna, która pozwala mu zachować piękny wygląd i jednocześnie zwiększa jego trwałość. Do niedawna zamiast oleju wybierano lakiery, obecnie jednak, gdy trend eko przybiera na sile, oleje wracają do łask. Sprawdź, jaki olej do drewna wybrać.

olej do drewna

Jaki olej do drewna sosnowego, a jaki do dębowego?

Czym malować drewno? Jaki olej do drewna sosnowego, dębowego czy tekowego? Drewno z drzewa liściastego jest zazwyczaj o wiele twardsze niż to z iglastego. Dlatego do jego zabezpieczenia można użyć zarówno olejów powstałych na bazie wody, jak i rozpuszczalników.

Jeśli z kolei interesuje cię to, jaki olej do drewna modrzewiowego (czyli iglastego) będzie najlepszy, to wiedz, że najsłuszniejszym wyborem będzie produkt na bazie rozpuszczalnika. Tylko on zabezpieczy miękkie drewno i uczyni je odpornym na zarysowania czy uderzenia. 

Olej do drewna – jaki wybrać kolor?

Wybierając olej, musisz zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj drewna, ale również na efekt kolorystyczny, który pragniesz osiągnąć.

Zdecydowana większość olejów oferowanych na rynku to oleje bezbarwne. Wbrew pozorom mogą one nieco zmienić odcień drewnianej powierzchni – na szczęście w korzystny sposób. Taki bezbarwny olej wydobędzie głębię koloru i podkreśli słoje. W składzie takich preparatów znajduje się olej spożywczy (niejadalny) albo mieszanka różnych olejów. 

Oleje tego typu chronią drewno przede wszystkim przed wilgocią i promieniami UV, które mogłyby powodować przebarwienia. Jaki olej do drewna dodatkowo zapewni powierzchni ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami? Otóż będzie to taki, który zawiera w składzie żywice. 

Oczywiście przy pomocy oleju można też zmienić zabarwienie powierzchni. Takie barwiące oleje zawierają dodatkowo naturalne, bezpieczne dla człowieka pigmenty.

Uwaga! Warto pamiętać, że barwiący olej do drewna nie zasłoni słojów. Wciąż będą one widoczne, ale ogólny odcień powierzchni zmieni się na ten bardziej pożądany. 

Przeczytaj również, jaki impregnat do drewna

Jaki najlepszy olej do drewna? Twardniejący czy nie?

Kolejnym kryterium, które musisz wziąć pod uwagę, jest twardnienie oleju. Oleje twardniejące to te, które mają w swoim składzie wspomniane już żywice – naturalne lub syntetyczne, oraz rozpuszczalniki (np. terpentynę). Oleje twardniejące cenione są za to, że szybko wysychają. Mają one jednak pewną wadę – ich dość intensywny zapach wyczuwalny jest przez nawet kilkanaście godzin.

W olejach nietwardniejących nie znajdziesz ani przykrych dla nosa rozpuszczalników, ani żywic. Preparaty te mają natomiast sole mineralne (bez nich czas schnięcia byłby niezwykle długi). Chronią przed zmianą koloru drewna oraz jego wysychaniem. Niestety w żaden sposób nie zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jaki olej do drewna będzie najlepszy – twardniejący czy nie? Na to pytanie łatwo sobie odpowiedzieć, biorąc pod uwagę to, jak intensywnie użytkowana będzie powierzchnia. Do zabezpieczenia podłóg czy blatu kuchennego zdecydowanie lepiej użyć olejów twardniejących. Jeśli jednak chcesz zabezpieczyć boazerię w salonie, to śmiało możesz sięgnąć po oleje, które nie ulegają stwardnieniu. 

Surowy albo gotowany – jaki olej do drewna wybrać?

Oleje do drewna dzielą się również na surowe oraz gotowane. Pierwsze z wymienionych są tłoczone na zimno. Ich wielką zaletą jest bardzo głębokie wnikanie w drewno, wadą natomiast – długi czas wysychania (drewno jest całkowicie suche dopiero po upływie doby) i możliwość wypływania na powierzchnię.

Z kolei olej gotowany powstaje przez kilkugodzinne podgrzewanie oleju surowego. Bardzo szybko schnie i nie wypływa, ale wnika do drewna raczej powierzchniowo. Niemniej to właśnie ten ostatni powinien być stosowany do często użytkowanych powierzchni (blaty, stół kuchenny, podłoga). 

Autorka: Robert Wojtaś