Data publikacji:

Jaki olej hydrauliczny do koparki wybrać?

Olej hydrauliczny to podstawa w przypadku większości maszyn budowlanych. Jest podstawowym medium roboczym, które jednocześnie zabezpiecza elementy maszyn przed nadmiernym tarciem. Oleje wykorzystujemy w najróżniejszych zastosowaniach – w układach pneumatycznych, hamulcowych oraz hydraulicznych. Ponieważ ich wybór jest dość duży, a sposoby wykorzystania różne, dobrze wiedzieć, jaki olej hydrauliczny do koparki wybrać.
jaki olej hydrauliczny do koparki

Jaki olej hydrauliczny do koparki wybrać?

Jaki olej hydrauliczny do minikoparki? Najlepiej dedykowany, ponieważ źle dobrany olej może prowadzić do uszkodzeń i potrzeby przeprowadzania kosztownych napraw. Wybierając olej hydrauliczny do koparki, nie należy oszczędzać i poszukiwać uniwersalnych, tanich środków, które poleca się do wszystkich rodzajów maszyn i układów. Wciąż często można spotkać się z opiniami, że do maszyn budowlanych można stosować oleje przeznaczone w normalnych warunkach do samochodów, np. ciężarówek.
Warto jednak pamiętać o tym, że warunki pracy maszyn budowlanych są zupełnie inne, zatem lepiej wybierać produkty dedykowane. Problemów nastręcza również wybór produktów wielofunkcyjnych – w starszych maszynach często z powodzeniem można zdecydować się na jeden olej do układu silnikowego, hamulcowego i hydraulicznego. W sprzęcie bardziej nowoczesnym przeważnie nie ma przyzwolenia na takie posunięcia.

Jakiego oleju używać do minikoparki?

W instrukcji użytkowania maszyny budowlanej (w tym wypadku koparki lub minikoparki) powinny znaleźć się wytyczne producenta dotyczące:
  • rodzaju oleju, który należy wykorzystywać, oraz o pożądanych parametrach konkretnego produktu;
  • częstotliwości wymiany oleju;
  • możliwości lub zakazu stosowania olejów wielofunkcyjnych.
Jeśli w zaleceniach producenta znajdujących się w instrukcji koparki nie ma informacji na temat oleju, który należy zastosować, trzeba samodzielnie wybrać produkt. Wówczas informacje o częstotliwości wymiany oleju czerpiemy z instrukcji producenta środka do konserwacji maszyny.

Jaki olej hydrauliczny do koparki? Na co zwrócić uwagę?

Kupując olej hydrauliczny do koparki, trzeba zwrócić uwagę na poziom jego lepkości, obecność odpowiednich norm i certyfikatów, a także możliwość pracy w różnych zakresach temperatur. Ma to znaczenie nie tylko w przypadku koparek oraz minikoparek, ale również wszystkich innych maszyn budowlanych, które pracują na zewnątrz. Olej powinien mieć wystarczająco dobre właściwości smarne, które zabezpieczą elementy podlegające naturalnej eksploatacji przed nadmiernym zużyciem.
Dobrym pomysłem w produktach są także dodatki zapobiegające korozji czy pienieniu. Każdorazowo przed użyciem jakiegokolwiek oleju do koparki należy sprawdzić jego specyfikację i porównać z zaleceniami odnośnie użytkowania maszyny, aby uniknąć jej uszkodzenia. Przeważnie producenci deklarują zgodność pomiędzy konkretną maszyną a określonym olejem hydraulicznym.

Klasy olejów hydraulicznych

Oleje hydrauliczne dzielimy na mineralne i syntetyczne. Do dyspozycji są również oleje półsyntetyczne, które łączą cechy obu wspomnianych. Oleje mineralne występują w trzech różnych klasach jakości – HL, HLP oraz HV. Oleje HL są najrzadziej stosowane w odniesieniu do maszyn budowlanych. Częściej wykorzystuje się je w przypadku maszyn przemysłowych, które pracują w stałych warunkach temperaturowych. Ostatnia z klasy olejów (HV) ma najbardziej złożoną strukturę i dobrze sprawdza się w pracy na wolnym powietrzu zarówno w zimie, jak i w lecie.

Olej hydrauliczny do koparki – nasze propozycje

Olej przekładniowo-hydrauliczny Orlen Oil Platinum Multi UTTO

Ma właściwości antykorozyjne, co jest jego dużą zaletą. Dobrze radzi sobie zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Ma wysoki wskaźnik lepkości i pomimo tego, że nie jest to typowy olej hydrauliczny, a przekładniowo-hydrauliczny, świetnie radzi sobie w dość mocno obciążonych układach w maszynach budowlanych oraz rolniczych.

Olej hydrauliczny HydraWay HVXA 46

To olej bez dodatku cynku, dedykowany zastosowaniom na zewnątrz. Cechuje go wysoki wskaźnik lepkości (46) oraz szeroki zakres temperatur, w których może być stosowany. Zapobiega powstawaniu zanieczyszczeń w maszynach oraz został bardzo dokładnie przebadany. Dostępny jest w co najmniej kilku pojemnościach.

Olej hydrauliczny Harmony HVI 46

To półsyntetyczny olej o dobrych właściwościach przeciw zużyciowych. Jego lepkość, według normy ISO, została określona na poziomie 46. Zachowuje ją niezależnie od warunków pracy oraz powszechnie spotykanych temperatur w układach podczas wykorzystywania na zewnątrz. Dostępny w różnych pojemnościach – od 1 litra do 1000 litrów. Zapobiega tworzeniu się osadów w układzie i dba o odpowiednią czystość elementów konstrukcyjnych.

Olej hydrauliczny PetronasArborHydraulic 46 HV

Dedykowany maszynom rolniczym oraz budowlanym. Doskonale chroni przed nadmiernym zużyciem oraz korozją elementów pracujących. Został wzbogacony o składniki zapobiegające utlenianiu się oleju. Wydłuża nie tylko żywotność maszyny – cechuje się również bardzo dobrą wydajnością, a co za tym idzie, rzadszą potrzebą wymiany oleju. Nawet w niskich temperaturach zachowuje odpowiednią płynność. Zmniejsza tarcie i wyróżnia się jasnym odcieniem oraz dobrą przejrzystością.

Olej hydrauliczny Shell Tellus S2 VA 46

To kolejna propozycja odpowiednia do koparek i minikoparek o wysokim współczynniku lepkości. Zapobiega zbyt szybkiemu zużywaniu się elementów układu hydraulicznego. Jest olejem półsyntetycznym, przeznaczonym do pracy w szerokim zakresie temperatur. Wyróżnia go bardzo korzystna cena.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!