Data modyfikacji:

Jaki piec elektryczny do CO?

Ogrzewanie elektryczne nie należy w Polsce do najpopularniejszych, ale w niektórych przypadkach to jedyne możliwe rozwiązanie. Ma sporo zalet, a odpowiednio używane wcale nie musi być bardzo drogie. Sercem instalacji może być oszczędny i ekologiczny piec elektryczny do CO, który pozwoli zaoszczędzić sporo gotówki. Sprawdzamy, jaki piec elektryczny do CO wybrać.

jaki piec do CO

Kiedy warto zdecydować się na piec elektryczny do CO?

Jeszcze kilkanaście lat temu zastosowanie elektrycznego ogrzewania domowego było na tyle nieekonomiczne, że rzadko było rozważane przez inwestorów. Choć w dalszym ciągu dominuje ogrzewanie węglowe oraz gazowe, elektryczne źródła ciepła stają się coraz ciekawszą alternatywą. Powodem jest nie tylko rosnąca świadomość na temat zmian klimatycznych czy chęć wyeliminowania smogu, które sprawiają, że coraz częściej zastanawiamy się, czy i jaki piec elektryczny do CO zamontować..

Najważniejsze zmiany poczynione w ostatnich latach to dynamiczny rozwój energooszczędnych domów. Dobrej jakości materiały izolacyjne, nowoczesna stolarka okienna czy systemy rekuperacji pozwalają zaoszczędzić zużycie energii służącej do ogrzania domu. W połączeniu z coraz bardziej dostępnymi panelami fotowoltaicznymi, systemy te pozwalają coraz śmielej spoglądać w stronę elektrycznych instalacji grzewczych.

Szlaki przecierają rosnące w siłę pompy ciepła, jednak popularyzacja elektrycznych kotłów centralnego ogrzewania to tylko kwestia czasu. Energooszczędny dom wręcz zachęca do użycia inteligentnych, nowoczesnych systemów grzewczych.

Kocioł elektryczny sprawdzi się m.in. w:

  • nowoczesnych domach energooszczędnych,
  • domkach letniskowych,
  • domach szeregowych,
  • małych domach bez piwnicy i kotłowni,
  • jako dodatkowe źródło ciepła (gdy nie opłaca się uruchamiać dużego kotła węglowego).

Zalety elektrycznego kotła do centralnego ogrzewania

Przekonanie o wysokiej cenie i nieopłacalności elektrycznego ogrzewania jest tak silne, że w dyskusji często pomija się jego ogromne zalety. Piec elektryczny do CO nie wymaga podciągania instalacji gazowej, więc już na początku inwestycji pozwala zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy.

Warto dodać, że nie wszędzie jest możliwe doprowadzenie przyłącza gazowego. W takich przypadkach wielu inwestorów decyduje się na ogrzewanie paliwem stałym: węglem, drewnem czy pelletem. Tutaj piec elektryczny do CO jeszcze mocniej ukazuje swoje zalety. Nie generuje bowiem smogu oraz nieprzyjemnych zapachów, jak ma to miejsce w przypadku spalanych paliw. Piwnica, kotłownia czy pomieszczenie gospodarcze są więc czyste, pozbawione osadów z dymu. Przy okazji warto wspomnieć o bezpieczeństwie – w przypadku pieca elektrycznego nie ma ryzyka zatrucia tlenkiem węgla.

Porównując kotły węglowe oraz elektryczne, nie można zapomnieć o obsłudze. Urządzenia na paliwa stałe wymagają regularnych dostaw opału, uzupełniania w podajniku, oczyszczania z popiołu czy wreszcie miejsca na składowanie paliwa.

Kocioł elektryczny jest bezobsługowy, łatwy do zaprogramowania, a minimalna ilość części ruchomych zapewnia dodatkowo dużą trwałość. Nie wymaga budowy osobnej kotłowni ani nawet komina.

Jaki piec elektryczny do CO wybrać?

Budowa kotła elektrycznego jest wyjątkowo prosta, dlatego ceny urządzeń nie należą do najwyższych. Jest to urządzenie ogrzewające wodę w wężownicach za pomocą grzałek i na pierwszy rzut oka może przypominać gazowe kotły grzewcze. O utrzymanie właściwego ciśnienia w instalacji oraz zapewnienie bezpieczeństwa dba naczynie wzbiorcze.

Kotły elektryczne mogą współpracować ze zbiornikami buforowymi cyrkulującymi ciepłą wodę oraz z zasobnikiem c.w.u. Niewielkie piece elektryczne do CO mogą być wieszane na ścianie, natomiast duże i mocne kotły stojące montuje się zazwyczaj w miejsce kotła węglowego. Są to zazwyczaj kotły dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową.

Ważne parametry kotła elektrycznego

Jaki piec elektryczny do CO kupić? Poniżej opisujemy najważniejsze parametry.

  • Moc maksymalna – należy ją dobrać do zapotrzebowania energetycznego budynku. Jeśli kocioł ma służyć dodatkowo do ogrzewania wody użytkowej, warto wybrać model o większej mocy.
  • Liczba grzałek – im więcej grzałek, tym szybciej uda się uzyskać optymalną temperaturę w instalacji. Pod tym względem nagrzanie domu jest znacznie szybsze niż w przypadku kotła węglowego czy nawet gazowego.
  • Rodzaj zasilania – mniejsze piece elektryczne CO mogą współpracować z klasycznym zasilaniem o napięciu 230 V. Większe kotły wymagają podłączenia do tzw. siły, czyli gniazda trójfazowego o napięciu 380 V.
  • Podgrzewanie wody użytkowej – kocioł elektryczny może mieć wewnętrzny zasobnik na ciepłą wodę. Jaki kocioł elektryczny do CO wybrać? Jeśli w domu mieszka wiele osób i zapotrzebowanie na wodę jest większe, warto postawić na zewnętrzny zasobnik.
  • Sterowanie – możliwość podłączenia sterownika pogodowego oraz pokojowego pomoże zaoszczędzić pieniądze. Ustawienia będą dobrane w taki sposób, aby jak najskuteczniej utrzymać komfort termiczny w domu. Piece elektryczne mają bardzo wysoką sprawność w szerokim zakresie temperatur, więc mogą współgrać z wymiennikami niskotemperaturowymi (np. ogrzewaniem podłogowym), jak i wysokotemperaturowymi (np. grzejniki konwekcyjne). Dużym ułatwieniem jest możliwość sterowania kotłem za pomocą smartfona. Połączenie z telefonem ułatwi też kontrolę parametrów oraz zużycia prądu.
  • Oszczędność – aby zaoszczędzić na ogrzewaniu elektrycznym, korzystaj z tańszych taryf nocnych oraz weekendowych (G12 i G12w). Z taryfy G12 skorzystasz nie tylko w nocy (22:00 – 6:00), ale i po południu (13:00 – 15:00). Pomocny będzie akumulacyjny bufor ciepła, który umożliwi odzyskanie energii za dnia. Kocioł elektryczny do CO może współpracować także z panelami fotowoltaicznymi, dzięki którym jeszcze bardziej obniżysz koszt ogrzewania.
  • Bezpieczeństwo – kocioł musi być wyposażony w niezbędne manometry, zawory bezpieczeństwa, systemy informowania o awarii itd.
Autor: Szymon Sonik