Data publikacji:

Wybieramy plecak dla chłopca. Najlepsze modele dla pierwszaków

Wybór pierwszego plecaka dla dziecka nie jest wcale prosty. Pierwszoklasista zwróci uwagę przede wszystkim na jego wygląd. Jego rodzice powinni skupić się przede wszystkim na jakości i odpowiednim dopasowaniu do sylwetki dziecka. Podpowiadamy, jak wybrać idealny plecak dla chłopca rozpoczynającego naukę w szkole.

plecak dla chłopca

Plecak pierwszoklasisty – pierwsze wrażenie się liczy

Podczas nauki w przedszkolu twój brzdąc skupiał się głównie na zabawie – duża ilość książek, zeszytów i przyborów nie była mu potrzebna. Wraz z rozpoczęciem nauki w pierwszej klasie życie dziecka ulegnie dużej zmianie. Metamorfozie powinien zostać poddany zarówno pokój dla chłopca, jak i również jego codzienne wyposażenie. Na liście niezbędnych przedmiotów nie może zabraknąć oczywiście plecaka dla pierwszoklasisty.

Wielu rodzicom może wydawać się, że wybór plecaka nie jest wcale trudny. To jasne, że powinien być pojemny i podobać się jego właścicielowi. Okazuje się jednak, że te cechy nie wystarczą, aby plecak pierwszoklasisty mógł być nazywany dobrym.

Pamiętaj, że twoje dziecko będzie nosić go na plecach niemal codziennie. Dobrze dopasowany, lekki plecak wpłynie pozytywnie na samopoczucie malucha, a tym samym z pewnością na jego stosunek do nauki. Poświęć więc zakupowi plecaka szkolnego odpowiednią uwagę – twoje dziecko będzie ci wdzięczne.

Modne plecaki szkolne dla chłopców

Producenci dziecięcych akcesoriów proponują coraz to ciekawsze wzory plecaków. Dziś kupno fantazyjnego plecaka dla chłopca nie stanowi większego problemu. Na maluchów czekają modele z superbohaterami, logami drużyn piłkarskich, piosenkarzami czy samochodami.

Zanim przejdziesz do poszukiwań plecaka szkolnego, który będzie łaskawy dla pleców twojej pociechy, dowiedz się, o jakim modelu marzy. Plecak z ciekawym nadrukiem bez wątpienia uprzyjemni mu chwile spędzone w szkolnych murach.

Plecak pierwszoklasisty a tornister. Co wybrać?

Zanim przejdziemy do wytypowania najważniejszych cech plecaka idealnego, warto przyjrzeć się różnicy między zwykłym plecakiem a tornistrem. Ten drugi posiada usztywnioną ramę, która pomaga dziecku w utrzymaniu odpowiedniej postawy. Jego wadą może być odrobinę większa waga. Najnowocześniejsze tornistry posiadają jednak ramy z lekkich tworzyw sztucznych, które nie wpływają znacząco na ich ciężar.

Jeśli wahasz się pomiędzy tornistrem a plecakiem szkolnym, najlepiej wybierz ten pierwszy. Układ kostny 6-latka jest bardzo delikatny i wciąż się rozwija, dlatego plecak, którego będzie używał na co dzień, nie powinien stanowić dla niego obciążenia.

We wczesnych latach nauki dobrze dopasowany tornister może zapobiec wykształceniu się poważnych wad postawy takich jak np. skolioza. Ponadto usztywniona forma tornistra chroni jego zawartość lepiej, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego plecaka.

Plecak dla chłopca do 1. klasy. Na co zwrócić uwagę?

Istnieje kilka kryteriów, którymi należy kierować się podczas zakupu każdego plecaka, który będzie wykorzystywany codziennie. Plecak dla pierwszaka musi je spełniać, aby dziecku było w nim po prostu wygodnie. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup tornistra czy plecaka o klasycznym kroju, pamiętaj o następujących cechach.

Wyprofilowane plecy

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku każdego pierwszaka najlepszym wyborem zawsze okaże się tornister. Usztywnienie na plecach uniemożliwi dziecku garbienie się. Jeśli twoja pociecha upiera się przy bardziej „dorosłym” modelu plecaka, koniecznie wybierz model z usztywnioną częścią tylną.

Regulowane ramiączka

Pierwszy plecak dla chłopca powinien rosnąć wraz z nim. Dzięki temu jeden plecak posłuży mu dłużej niż przez jeden rok szkolny. Obowiązkowym jego elementem są szerokie ramiączka z możliwością regulacji. Plecak powinien stabilnie trzymać się pleców i kończyć się przed odcinkiem lędźwiowym.

Pasy biodrowe i piersiowe

Obecność pasków biodrowych i piersiowych sprawi, że plecak jeszcze lepiej będzie trzymał się sylwetki dziecka. Dodatkowo skutecznie odciążą one kręgosłup malucha.

Gruby, nieprzemakalny materiał

Zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonane są plecaki pierwszoklasisty. Powinien być solidny, odporny na rozdarcia, a także na zamoczenie. Do niektórych plecaków dla dzieci producenci dołączają specjalne, ochronne pelerynki, które zabezpieczają zawartość tornistra w trakcie deszczu.

Usztywnione dno plecaka

Można się tylko domyślać, że plecak pierwszoklasisty jest codziennie narażony na różne uszkodzenia. Mali chłopcy nieraz obchodzą się z tornistrami po prostu niedelikatnie. Aby plecak mógł znieść naprawdę wiele, powinien posiadać usztywnione dno.

Odpowiednia liczba przegródek

Im więcej kieszonek, tym lepiej. Dobry tornister powinien posiadać przegródki na książki i zeszyty, małą kieszonkę na drobiazgi oraz miejsce na śniadaniówkę oraz napój.

Waga plecaka dla pierwszaka

Uczniowie wciąż muszą nosić na plecach całkiem spory ciężar. Plecak nie powinien stanowić dodatkowego obciążenia dla kręgosłupa, dlatego podczas zakupu zwracaj uwagę na wagę. Na szczęście dziś standardem są bardzo lekkie plecaki dla dzieci, których waga nie przekracza 1 kg.

Odblaskowe elementy

Bardzo przydatnym dodatkiem do plecaka dziecięcego okażą się elementy odblaskowe, które zwiększą widoczność twojej pociechy po zmroku, zimą i jesienią. Jeśli plecak nie posiada odblasków, zawsze możesz je dokupić.

Plecaki szkolne dla chłopców – wygodne modele na kółkach

W pierwszych latach nauki szkolnej doskonałym rozwiązaniem okaże się tornister lub plecak na kółkach. Można nosić go tak jak zwykły plecak, a gdy okaże się zbyt ciężki – po prostu wyciągnąć rączkę i prowadzić jak walizkę. Taki model plecaka sprawdzi się znakomicie nie tylko podczas codziennych wizyt w szkole, ale również na wycieczkach.

Najmodniejsze plecaki chłopięce w 2024 roku

Nie ulega wątpliwościom, że każdemu pierwszoklasiście zależy przede wszystkim na wyglądzie plecaka. Musi być wyjątkowy i oddawać zainteresowania małego ucznia.

Na szczęście wybór modelu bezpiecznego dla zdrowia pleców, funkcjonalnego, a zarazem ładnego nie będzie żadnym problemem. Sprawdź oferty plecaków dla chłopców z postaciami z filmów i bajek, zabawnymi printami czy zespołami muzycznymi. Jest z czego wybierać.

Plecak pierwszoklasisty – wybierz go z głową

Kupno pierwszego plecaka dla twojego dziecka powinno być przemyślaną decyzją. Pamiętaj, że złej jakości, niedopasowany plecak może poważnie zaszkodzić zdrowiu kręgosłupa pierwszaka. Wybierz model, który zachwyci świeżo upieczonego ucznia i jego kolegów, a jednocześnie pozwoli mu cieszyć się komfortem.

Zdjęcie: Envato Elements