Data modyfikacji:

Pokój dla chłopca: Pomysły na aranżację pokoju dla chłopca

Pokój chłopca to kraina pełna przygód. Dobrze zaprojektowane pomieszczenie pobudza wyobraźnię, daje poczucie bezpieczeństwa i wręcz zachęca do beztroskich zabaw. Jak urządzić pokój dla chłopca? Prezentujemy kilka pomysłów oraz zasad.
chłopiec bawiący się w pokoju

Jak pomalować pokój dla chłopca?

Kolor ścian w pokoju chłopca nie musi odzwierciedlać typowych schematów. Choć niebieski wciąż jest najpopularniejszym chłopięcym kolorem, warto eksperymentować z innymi barwami.

Pięknie prezentują się fuzje szarości z intensywnym żółtym, barwy ziemi przełamane intensywną zielenią czy pastele ze wstawkami w kolorze naturalnego drewna. Bez względu na wiek chłopca, nie trzeba decydować się na infantylną stylistykę, która szybko się zdezaktualizuje.

Równie ważny co kolor, jest sam rodzaj farby do dziecięcego pokoju. Farba nie może zawierać szkodliwych dla zdrowia substancji, np. acetonu, węglowodorów aromatycznych, węglowodorów alifatycznych czy 4-fenylocykloheksenu.

Związki te utleniają się z czasem i mogą powodować alergie oraz podrażnienia. Bezpieczne farby do chłopięcego pokoju mają certyfikat Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Wybierając farbę do dziecięcego pokoju, nie można zapomnieć o jej wytrzymałości. Przetarcia, zachlapania, obicia piłką – z tym wszystkim musi poradzić sobie dobra farba. Najlepszym wyborem jest farba zmywalna, np. lateksowa.

Równie dobrze sprawdzą się winylowe tapety do chłopięcego pokoju. Aby zaspokoić artystyczny głód chłopca i wyeliminować problem pomazanych ścian, warto poświęcić choć skrawek ściany na farbę tablicową. Legalne pisanie po ścianach to doskonała frajda!

Dobrym pomysłem na ściany jest także fototapeta. Pokój dziecięcy dzięki fototapecie może być dostosowany do upodobań twojego dziecka.

Fototapeta do pokoju chłopca

Jeśli twoje dziecko jest miłośnikiem gier, bajek lub komiksów, z pewnością zechce uzewnętrznić swoje upodobania. Miłym akcentem w dziecięcym pokoju są fototapety z ulubionymi bohaterami lub samochodami.

Naklejenie fototapety jest bardzo łatwe, więc nie musisz zamawiać ekipy remontowej. Jeśli wolisz jednak coś mniej rzucającego się w oczy i łatwiejszego w demontażu, wybierz naklejki do pokoju chłopięcego.

Meble do pokoju chłopca

Meble do chłopięcego pokoju to spory wydatek, dlatego warto wybrać je z myślą o przyszłości. Szafy, regały czy komody wybierz w stonowanej stylistyce, której nie powstydziłby się chłopiec w żadnym wieku.

Jeśli twoje dziecko jest w wieku przedszkolnym, nawet się nie zorientujesz, gdy stanie się zbuntowanym nastolatkiem. Znacznie lepiej wymienić małe elementy, np. krzesełka, stoliki dziecięce czy półki niż kupować nowe, dojrzalsze meble.

Jednym z najważniejszych elementów dziecięcego pokoju jest biurko. Wybierz stosunkowo duży model, który ułatwi naukę oraz prace techniczne. Nie zapomnij o ergonomicznym krześle obrotowym, bo niewłaściwa pozycja przy biurku to pierwszy krok do skrzywienia kręgosłupa.

Biurko ustaw przy oknie, aby dziecko miało w czasie nauki dostęp do naturalnego światła słonecznego. Kup również dobrą lampkę, dbającą o wzrok pociechy po zmroku.

Uwaga! Wszystkie meble koniecznie przykręć na stałe do ściany. Dzieciaki to mali odkrywcy i często wspinają się po regałach czy komodach. Niezabezpieczony mebel może się na nie przewrócić.

Łóżko w pokoju chłopca

O ile w przypadku mebli zalecaliśmy uniwersalność, łóżko niech będzie spełnieniem marzeń twojej pociechy. W internecie znajdziesz łóżka chłopięce w kształcie bolidu, wywrotki czy amerykańskiego klasyka.

Jeśli twój syn nie jest miłośnikiem motoryzacji, możesz wybrać łóżko w kształcie pirackiego statku lub domku z zadaszeniem.

Wszystkie te pomysły pozytywnie wpłyną na kreatywność małego człowieka i staną się miejscem wielu wciągających zabaw. Wybierając łóżeczko sprawdź, czy ma zabezpieczenia przed spadnięciem i uwzględnij wysokość materaca.

Żyrandol do pokoju chłopca

Żyrandole do dziecięcego pokoju to temat, który może cię pochłonąć. Mnogość wzorów sprawi, że z pewnością dobierzesz idealny żyrandol do tematyki chłopięcego pokoju. Do dyspozycji masz m.in. żyrandole z piłkami, zwierzętami, samochodami, kredkami czy abstrakcyjnymi kształtami w kolorowych barwach.

Ciekawy efekt dadzą żyrandole z otworami np. w kształcie gwiazdek, które stworzą piękną iluminację na ścianach. Jeśli obawiasz się, że jedna lampa to za mało, dobierz dodatkowe plafony i kinkiety montowane na ścianach.

Dywan do pokoju chłopca

Wybór podłogi do dziecięcego pokoju to ważny punkt aranżacji pomieszczenia. Dzieciaki uwielbiają się bawić na podłodze, dlatego powinna być ona antyalergiczna, pozbawiona szkodliwych substancji i miękka.

Dobrym wyborem są m.in. podłogi drewniane, regulujące wilgotność w pomieszczeniu i nie elektryzujące się.

Podłoga musi być także odporna na upuszczenie ciężkich przedmiotów, zalanie sokiem czy wielokrotne przesuwanie krzesełek czy zabawek. Przy okazji nie może być śliska i zbyt twarda, jak np. podłoga z płytek ceramicznych.

Jeśli dziecko nie jest alergikiem, dobrym pomysłem jest wykorzystanie wykładziny podłogowej lub dywanu. Miękka podłoga chroni przed upadkiem, a także szkodliwymi mikrowstrząśnieniami mózgu, jakich doznaje małe dziecko biegające i skaczące po twardej nawierzchni.

Warto bowiem wiedzieć, że nawet tak niepozorny element jak podłoga, może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka. Trzeba jednak pamiętać o regularnym odkurzaniu takiej podłogi, a bez dobrego odkurzacza ani rusz.

Ozdoby do pokoju dziecięcego

Motywy z gier, bajek i książek mogą stać się doskonałym elementem ozdobnym pokoju dziecięcego. Świetnie zaprezentują się też obrazki na ścianach, kolorowe lampki i figurki na półkach. Co do samych półek, te też nie muszą mieć zwykłego kształtu.

Na rynku dostępne są kolorowe, bajkowe i radosne półki, które same w sobie mogą być ozdobą ściany. Ich zaletą jest to, że łatwo je wymienić w momencie, gdy dziecko podrośnie i zdecyduje się na „poważniejsze” dekoracje w pokoju.

Elementem każdego chłopięcego pokoju jest baza. O ile prowizoryczną kryjówkę można przygotować z materacy lub koców, warto zapewnić dziecku stałe miejsce zabaw w ukryciu.

Doskonale sprawdzają się w tej roli niewielkie namioty lub indiańskie tipi. Tego rodzaju kryjówki możesz przygotować własnoręcznie i potraktować jako kreatywną zabawę z synem.

Mały pokój dla chłopca – jak zaplanować przestrzeń?

Sporym wyzwaniem może być aranżacja niewielkiego pokoju. Jak zmieścić wszystkie potrzebne meble dziecięce na niewielkiej powierzchni? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może być łóżko piętrowe.

Pod nim znajdzie się pełnoprawne biurko z krzesłem, które posłuży do nauki. Zamiast całej meblościanki, która zajmuje sporo miejsca, postaw na mniejsze szafki i półki, które rozmieścisz po całym pokoju.

Postaraj się także wykorzystać wnęki, w których możesz ukryć płytkie regały lub szafę na ubrania.

W przypadku pokoju na poddaszu, warto mądrze wykorzystać przestrzeń pod skosami. W tym miejscu możesz ukryć skrzynie z rzadko używanymi zabawkami, niski namiot tipi lub zabudować przestrzeń meblami na wymiar.

Jeśli planujesz wstawić tam łóżko, to tylko pod warunkiem, że głowa dziecka znajdzie się po wyższej stronie. Dobrze zaprojektowany pokój dla chłopca to taki, który będzie rósł wraz z nim.

Wybierając podstawowe elementy i dodatki, podziel je na te, które łatwo i trudno zmienić. Jeśli stworzysz neutralna bazę i dobierzesz tematyczne ozdoby, będziesz w stanie zmienić charakter pokoju w ciągu jednego dnia. A warto, bo dziecięce upodobania zmieniają się równie szybko.

Autor: Szymon Sonik