Data publikacji:

Jaki plecak do szkoły dla dziewczynki?

Plecak czy tornister? Miękki czy usztywniany? Tradycyjny czy na kółkach? Jak mądrze wybrać najlepszy plecak dla dziewczynki? Zebraliśmy informacje na temat kluczowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup plecaka szkolnego.

plecak dla dziewczynki

Jaki plecak dla dziewczynki?

Jak wybrać plecak do szkoły dla dziewczynki? Jeśli chodzi o twarde, techniczne parametry, to należy kierować się szerokością ramion dziecka i jego wzrostem. Kupując plecak przez Internet, trzeba dobrać rozmiar odpowiednio do wieku pociechy.

Zgodnie z zaleceniami ortopedów waga plecaka szkolnego dla dziecka do lat 13. nie powinna przekraczać 10 proc. masy jego ciała. W praktyce jednak dzieci noszą na plecach dużo większe ciężary, niż powinny, i nie pomaga im zostawianie książek i przyborów w szafkach, które mają do dyspozycji w szkołach. Dzieciaki zabierają też do domu książki, które będą im potrzebne do odrabiania prac domowych, a to dodatkowo obciąża plecak.

Warto wiedzieć, że by plecak dla chłopca lub dziewczynki dobrze leżał na plecach, cięższe i grubsze książki trzeba ułożyć w kieszonce bliżej pleców, a te lżejsze po zewnętrznej stronie plecaka. Szukając odpowiedniego modelu, sprawdzaj także wagę pustego plecaka – im lżejszy, tym oczywiście lepiej.

Plecak dla dziewczynki musi być modny, wygodny i... pojemny

Wybór plecaka dla dziewczynki to nie lada wyzwanie, bo liczą się jeszcze względy modowe. Każda uczennica ma swoje preferencje – ulubione wzory, kolory i motywy. Dlatego plecak to przede wszystkim wybór dziecka, które będzie go na co dzień używać.

Modne obecnie wzory plecaków do szkolnych dla dziewczynek to piórka, pandy, buldogi oraz tropikalne flamingi, arbuzy i ananasy. Dziewczynki lubią też plecaki Top Model (Depesche), które słyną z solidności i trwałości. Starszym spodobają się plecaki marki CoolPack, która proponuje bardzo młodzieżowe wzory – deskorolki, nawiązania do gier komputerowych, gwiazdy i soczyste liście palm.

Jaki jeszcze powinien być plecak szkolny? Przede wszystkim wygodny, z plecami wzmocnionymi gąbką w oddychającej tkaninie w bardziej obciążonych miejscach, np. na ramionach oraz w dolnej części pleców, a także wzdłuż bocznych mięśni kręgosłupa.

Na początku roku nie wiemy dokładnie, jak dużo książek i zeszytów trzeba będzie nosić, a plan lekcji dziecka może zostać rozszerzony o zajęcia dodatkowe – wtedy do plecaka trzeba będzie jeszcze zmieścić strój na tańce lub trening judo, basen lub balet. Oprócz modnego wzoru ważna jest też pojemność.

Ważne parametry plecaków dla dziewczynki do szkoły

  • Szwy – czy są mocne i wykonane grubą, solidną nicią.
  • Materiał – solidny plecak powinien być oczywiście nieprzemakalny.
  • Odblaski – każdy dobry plecak jest w nie wyposażony.
  • Przegródka na śniadanie – powinna być zapinana na suwak i znajdować się w oddzielnej komorze po to, by nie pobrudzić książek, w razie gdyby drugie śniadanie wypadło ze szczelnej śniadaniówki.
  • Kieszonki na bidon – najwygodniejsze będą te usytuowane z boku plecaka.

Plecak na kółkach dla dziewczynki

Jeśli wybór padnie na plecak na kółkach, to warto zdecydować się na niezbyt duży model, który nie będzie przypominał torby podróżnej – dwukomorowy lub trzykomorowy powinien w zupełności wystarczyć.

Bardzo dobre plecaki ma polska marka St. Majewski. Lubiana przez dziewczynki jest zwłaszcza ich seria St. Right. Są to solidnie wykonane plecaki szkolne, które mają funkcjonalnie zaprojektowane wnętrze – wiele wygodnych przegródek, kieszonkę na dokumenty, a także organizer z zawieszką na kluczyk do szafki, a nawet kieszeń na tablet lub laptop.

A najważniejszy jest fakt, że modele te są przyjazne wobec jeszcze kształtującej się sylwetki dziecka – bo plecaki na kółkach można też zakładać na plecy tak jak modele tradycyjne. Wystarczy schować rączkę, a w niektórych plecakach istnieje możliwość ukrycia również kółeczek.

Zwolennicy plecaków na kółeczkach twierdzą, że odciążają one kręgosłup. To prawda, należy jednak wziąć pod uwagę drogę, jaką dziecko pokonuje do szkoły – jeśli jeździ autobusem lub idzie piechotą, plecak na kółkach będzie dobrym rozwiązaniem. Dziecko zazwyczaj ciągnie plecak tą samą ręką, co powoduje, że po pewnym czasie ta strona ciała będzie nadwyrężona, co nie jest bez znaczenia dla kręgosłupa i mięśni. Dlatego na dłuższą metę polecane są plecaki, które równomiernie rozkładają ciężar ciała na ramiona.

Ważne parametry plecaka na kółkach dla dziewczynki

  • Stelaż – przede wszystkim powinien być wbudowany w plecy tornistra tak, by nie uciskał i był niewyczuwalny, w razie gdy dziecko zechce założyć plecak na plecy. W nowoczesnych modelach stelaż można zdemontować.
  • Rączka – najlepsza będzie teleskopowa, czyli rozsuwana i z możliwością ustawienia odpowiedniej długości, dopasowanej do potrzeb dziecka.
  • Dolne partie plecaka muszą być wzmocnione – właśnie tam najczęściej plecak przeciera się na skutek kontaktu z podłożem, chodnikiem, piaskiem i błotem.
  • Kółka – najlepsze są kauczukowe. Unikaj kółek plastikowych, które są nietrwałe.

Herlitz – plecaki dla dziewczynek z młodszych klas

Doskonałej jakości plecaki dla dziewczynek ma niemiecka marka Herlitz. Są to plecaki, które, m.in. ze względu na przemyślaną i solidną budowę, sprawdzają się zwłaszcza wśród dziewczynek z pierwszej i drugiej klasy. Mają ergonomiczny stelaż i regulowane szelki w kształcie litery S, dzięki czemu dopasowują się do ramion, wyposażono je też w odblaskowe paski.

Wielkim plusem tych plecaków jest usztywniony spód – niektóre modele mają cały dół wzmocniony twardym plastikiem, inne wyposażono w dodatkowe nóżki, dzięki czemu zewnętrzna strona dna plecaka nie brudzi się tak szybko, gdy dziecko stawia go na ziemi.

Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.