Data publikacji:

Jaki powerbank wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Powerbank to bardzo przydatne akcesorium, które potrafi uratować z opresji w niejednej trudnej sytuacji. Dodatkowe źródło zasilania różnych gadżetów, smartfonów i innych podręcznych urządzeń bywa niezwykle przydatne w podróży i w sytuacjach, gdy różne sprzęty ulegną rozładowaniu lub gdy w danym pomieszczeniu nie ma dostępu do prądu, aby podpiąć ładowarkę. W sprzedaży można znaleźć bardzo dużo różnych powerbanków w ogromnej rozpiętości cenowej. Ma to związek z pojemnością urządzenia, posiadanymi funkcjami czy złączami, jakie posiada dany model. Jaki powerbank wybrać, by posłużył niezawodnie przez długi czas i na co zwrócić uwagę, dokonując zakupu takiego przedmiotu? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami, jakie warto wiedzieć o powerbankach i wybierz najlepszy model dla siebie.
Jaki powerbank

Czym jest powerbank?

Od kiedy powerbanki pojawiły się na rynku urządzeń elektronicznych, ich popularność stale wzrasta. To niezwykle przydatne i poręczne akcesoria, których wielkość zazwyczaj nie przekracza wymiarów smartfona. Zadaniem powerbanka jest magazynowanie energii, co odbywa się dzięki obecnym wewnątrz urządzenia ogniwom litowo-jonowym lub litowo-polimerowym, których napięcie to zazwyczaj 3,6 lub 3,7 V.
Odpowiedź na pytanie, jaki powerbank wybrać, zależy przede wszystkim od zapotrzebowania danego użytkownika, dostępnego budżetu oraz tego, jakie urządzenia chcemy ładować za pomocą takiej przenośnej ładowarki. Im powerbank będzie miał większą pojemność i tym samym możliwość naładowania większej ilości urządzeń, tym jego wielkość i masa też będzie większa ze względu na konieczność zawarcia w akcesorium dodatkowych ogniw.
Przykładowo, aby naładować w zupełności jednego smartfona, wystarczy zazwyczaj 5000-6000 mAh. Żeby jednak wykorzystać go również do innych celów, potrzebny będzie większy powerbank. Jaki będzie więc dobrą opcją, stosunkowo poręczną i niezbyt drogą? Power bank 10000 mAh będzie tu wyborem trafionym.

Powerbank – jaki model wybrać pod względem pojemności?

Istnieje wiele różnych pojemności, jakie może mieć powerbank. Jaki wybrać, aby sprawdzał się w przypadku wypadu z rodziną? Co prawda powerbank 10000 mAh jest już bardzo praktycznym produktem, ale w sprzedaży dostępne są też opcje o znacznie większej pojemności. Na potrzeby rodziny czy niewielkiej grupy znajomych podczas wypadu za miasto, czy w góry, bardzo dobrym wyborem będzie powerbank 20000 mAh.
Często pojawiającym się pytaniem w kwestii przenośnych ładowarek jest, jaki powerbank wybrać do samolotu. Należy tu zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz. Powerbank powinien być przewożony w bagażu podręcznym. W walizce rejestrowanej mógłby ulec uszkodzeniu. Ponadto maksymalna pojemność powerbanka, jaką można wnieść na pokład samolotu to 27000 mAh, dlatego bardzo dużo dostępnych w sprzedaży modeli to powerbanki 26800 mAh.

Praktyczny i dobry powerbank – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Drugim najważniejszym aspektem zaraz po określeniu pojemności powerbanka jest ilość jego złączy. Ważne jest też, jakie są to złącza. Pod tym względem dostępne modele bardzo się różnią, dlatego przed zakupem dobrze jest dokładnie sprawdzić, jakie końcówki przewodów ładujących będą nam potrzebne.
Modele podstawowe powerbanków zazwyczaj wyposażone są w tradycyjne złącze USB-A, a także microUSB, z którego korzystamy już coraz rzadziej. Należy pamiętać, że za jego pomocą możliwe jest ładowanie jedynie z mocą 10 W i tylko jednego urządzenia naraz, przez co na naładowanie danego sprzętu będziemy czekać dość długo i jednocześnie niemożliwe będzie skorzystanie z powerbanka dla innego urządzenia.
Bardzo dobrym wyborem będzie powerbank z funkcją Pass-Through, czyli możliwością ładowania kilku urządzeń naraz. To doskonałe udogodnienie, dzięki któremu można naładować smartfona, aparat, szczoteczkę czy golarkę naraz. Większość powerbanków wśród różnych złączy posiada też USB-C, które posłuży nie tylko do naładowania smartfona lub innego urządzenia, ale będzie też działało w drugą stronę. Standardową ładowarką będzie można też naładować sam powerbank.
A jaki powerbank wybrać, aby proces ładowania odbywał się szybko? Wśród dostępnych w sprzedaży powerbanków znajdują się urządzenia działające na zasadzie podobnej do nowoczesnych ładowarek do smartfonów. Podobnie jak one, posiadają funkcję Quick Charge lub USB Power Delivery.
Aby powerbank ładował różne urządzenia sprawnie, warto wybrać model o minimalnej mocy ładowania min. 18 W. Zastanawiając się, jaki power bank do iPhone wybrać, warto kupić urządzenie właśnie o takiej mocy. Parametr ten będzie istotny w sytuacji, gdy będziemy chcieli z powerbanka zasilić też większe urządzenie. Laptop jednak będzie wymagał mocy min. 30 W.

Jaki powerbank wybrać – przewodowy czy bezprzewodowy?

Powerbanki przewodowe to nadal najczęściej wybierane modele przenośnych ładowarek. Jednak przy takim wariancie należy pamiętać, że aby naładować dane urządzenie, trzeba mieć przewód z odpowiednimi złączami. Co więcej, w przypadku powerbanków o większych mocach bardzo ważna jest też jakość danego kabla. Wyposażając się więc w porządny powerbank, który posłuży na długi czas, warto wziąć pod uwagę również zakup solidnych przewodów.
Problem kabli natomiast można pominąć w sytuacji, gdy powerbank jest urządzeniem wyposażonym w technologię ładowania indukcyjnego QI. Taka opcja będzie nieoceniona w sytuacji, gdy okaże się, że nie mamy właściwego przewodu lub uległ on zniszczeniu.
Warto jednak wiedzieć, że możliwość indukcyjnego ładowania działa w obie strony. Aby więc takie ładowanie było możliwe, funkcję tą musi posiadać zarówno powerbank, jak i ładowane urządzenie. Niestety obecnie bezprzewodowe ładowanie powerbanka odbywa się zazwyczaj na poziomie mocy 10 W, co oznacza, że pełne naładowanie smartfona tą metodą może potrwać nawet kilkanaście godzin.

Co jeszcze bywa przydatne w urządzeniu typu powerbank – jaki wybrać?

Niezbyt ciężkie powerbanki o dużej pojemności i mocy o wielu różnych złączach z powodzeniem można kupić we wszystkich sklepach elektronicznych. Jednak mając do wyboru kilkanaście urządzeń w podobnych cenach, dobrze jest zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych kwestii. Bardzo przydatnym dodatkiem do powerbanka będzie wskaźnik zużycia energii, dzięki czemu będzie wiadomo, czy trzeba ładować urządzenie.
Korzystnym udogodnieniem w urządzeniach typu powerbank są też wbudowane krótkie przewody z odpowiednimi złączami, dzięki którym nie trzeba pamiętać o skompletowaniu i zabraniu wraz z powerbankiem odpowiednich przewodów.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!