Żeby obraz (ruchomy lub stały) mógł być wyświetlony za pomocą projektora, trzeba go wcześniej przesłać przez komputer lub inny sprzęt zdolny do uruchamiania plików wideo i audio.
Projektory 4K potrafią przekazywać obraz w rozdzielczości Ultra HD, czyli 3840 x 2160. Oczywiście, żeby w pełni wykorzystać potencjał takich rzutników, potrzebne są materiały o odpowiedniej jakości.
Czy warto kupić projektor 4K?
Oglądanie filmów i seriali w jakości UHD jest dla kinomaniaków priorytetem. Jeżeli uwielbiacie chodzić do kina ze względu na wysokiej jakości obraz, to kupno projektora 4K będzie jak najbardziej wskazane.
Musicie jednak liczyć się z tym, że mówimy o drogim sprzęcie. Solidne rzutniki potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, dlatego w takich przypadkach zdecydowanie lepiej jest zainwestować w
telewizor 4K.
Trzeba natomiast pamiętać, że w przypadku projektorów, to od was zależy, jak duży ekran sobie ustawicie. Umieszczenie w niewielkim mieszkaniu stu calowego telewizora nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Rzutniki same w sobie zajmują bardzo mało miejsca, a obraz można wyświetlić na każdej gładkiej ścianie.
Jeśli więc stać was na projektor 4K, to zakup powinien być dla was formalnością. W żaden inny sposób nie będziecie w stanie oglądać w domu filmów na tak wysokim poziomie.
Na co zwrócić uwagę, kupując projektor 4K?
Projektor 4K musi wyświetlać obraz w rozdzielczości 3840 x 2160. Jeżeli ta jest mniejsza, to wtedy będziecie mieli do czynienia z Full HD, a nie Ultra HD. Ponadto koniecznie zwracajcie uwagę na takie parametry, jak poziom kontrastu oraz jasność.
Przeczytaj także: Jaki projektor do domu?W przypadku kontrastu istotne jest to, żeby był jak najwyższy. Dzięki temu materiały filmowe nabiorą realizmu i będą o wiele lepiej odzwierciedlały zamierzenia twórców.
Jasność także jest bardzo istotna do prawidłowego wyświetlania obrazu. Im wyższa wartość, tym lepiej. Kupując rzutnik 4K celujcie w jasność co najmniej na poziomie 1500 – 2000 lumenów.
Projektory 4K dzieli się na trzy rodzaje – DLP, LCOS (DiLA) oraz LED. Chodzi o sposób generowania obrazu. LED-y zazwyczaj są trochę tańsze (choć nie zawsze), ale jeżeli zależy wam na jak najlepszym obrazie, to powinniście interesować się głównie DLP.
Za sprawą systemu bazującego na lustrach i filtrach, obraz jest o wiele bardziej nasycony i oferuje głębszą czerń. Technologia DiLA plasuje się pomiędzy DLP oraz LED.
Ranking projektorów 4K – jaki wybrać?
Optoma UHD60
- technologia wyświetlania: DLP,
- jasność: 3000 lumenów,
- kontrast: 1000000:1,
- poziom szumu: 24 dB.