Łazienka jest miejscem, w którym szczególnie zależy nam na czystości i higienie. Jest to też miejsce, w którym ze względu na temperaturę i wilgotność powietrza, są doskonałe warunki dla rozwoju bakterii, pleśni i grzybów. Ciemny nalot na spoinach wokół brodzika nie tylko nieestetycznie wygląda, ale świadczy o tym, że spoinę skolonizowały jakieś mikroorganizmy. Uszczelnienie brodzika przy pomocy silikonu nie jest trudne, ale jaki silikon do brodzika emaliowanego, a jaki silikon do brodzika akrylowego użyć?
Polecamy: Co podłożyć pod brodzik?
Położenie silikonowej fugi wokół brodzika nie jest trudne i każdy to może zrobić sam, bez konieczności zatrudniania fachowców. W internecie dostępnych jest wiele filmów instruktażowych, z których możemy się dowiedzieć, jak prawidłowo wyczyścić spoiny i nałożyć silikon.
Woda ma znakomite właściwości wypłukiwania, wnikania w drobne szczeliny i gromadzenia się w najdrobniejszych zagłębieniach. Tam, gdzie gromadzi się woda, nawet mała jej kropla, rozwija się życie biologiczne. Dotyczy to w szczególności łazienki. Fugi nie tylko zapobiegają przeciekaniu wody przez kabinę prysznicową i szczeliny pomiędzy płytkami ceramicznymi, ale zapobiegają gromadzeniu się wody. Uszczelnienie wokół brodzika jest niezbędne po to, żeby woda nie wydostawała się szczelinami po bokach i nie gromadziła pod brodzikiem, a właściwe wyprofilowanie fug zapobiega powstawaniu na nich zastoisk wody, w których mogą się rozwijać pleśnie i inne mikroorganizmy.
Stare fugi z czasem żółkną, mogą pojawiać się w nich ubytki, a w miejscach, z których woda nie chce spływać, widać ciemny nalot pleśni. Taki widok nie jest przyjemny i nie świadczy o czystości, o którą przecież dbamy. Można co prawda kupić preparaty do odświeżania fug, ale są to środki doraźne. Problem nie zniknie, a jedynie zostanie nieco odsunięty w czasie. Fugi nie można załatać, więc jedynym wyjściem jest usunięcie starej fugi i uszczelnienie brodzika od nowa. W tym celu trzeba kupić silikon, ale jaki?
Silikon stał się tak uniwersalnym środkiem uszczelniającym, że w sprzedaży są silikony na różne okazje. Skoro uszczelnienie ma dotyczyć urządzenia sanitarnego, to spośród wszystkich dostępnych silikonów musimy wybrać silikon sanitarny. Ten rodzaj silikonu jest nie tylko odporny na działanie wilgoci i wysokie temperatury, ale zawiera też środki grzybobójcze i bakteriobójcze. Silikon sanitarny wytrzymuje działanie detergentów i chloru, który jest stosowany w wielu środkach do czyszczenia łazienek.
Do uszczelnienia brodzika prysznicowego niezbędny jest silikon sanitarny, ale występuje on w dwóch wersjach i o tym, jaki silikon do brodzika będzie właściwy, decyduje materiał, z którego wykonano brodzik.
Silikony sanitarne dzielimy ze względu na sposób ich utwardzania na:
Silikony z octanowym systemem utwardzania, o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu octu, są częściej stosowane. Mają wysoką odporność na wilgoć i temperaturą, wyjątkowo dobrą przyczepność do gładkich powierzchni, takich jak szkło, szkliwiona ceramika, emalia, i doskonałe właściwości uszczelniające, ale ze względu na kwaśny odczyn utrzymujący się do czasu utwardzenia, mogą reagować z elementami wykonanymi z miedzi, mosiądzu lub aluminium, narażając je na korozję, oraz z betonem, który ma odczyn zasadowy. Silikon octowy słabo przywiera do niektórych tworzyw sztucznych, na przykład do brodzików i wanien akrylowych lub wykonanych z konglomeratu. Nieodpowiednio dobrany silikon będzie się odspajał, pękał, przebarwiał i szybko porastał pleśnią.
Silikony neutralne nie mają zapachu octu, bo podczas ich utwardzania nie uwalnia się kwas octowy. Są bardzo elastyczne i dobrze przylegają do tworzyw sztucznych i metali, nie narażając na ryzyko korozji. Obojętny odczyn sprawia, że są mniej skuteczne w zwalczaniu grzybów i pleśni, które źle znoszą kwaśne środowisko. Silikon neutralny jest odporny na promieniowanie UV, wodę i wiele czynników chemicznych.
Dzięki krótkiej charakterystyce poszczególnych silikonów sanitarnych, wiemy już, że np. do uszczelnienia brodzika akrylowego lub do brodzika z konglomeratu marmurowego trzeba użyć silikonu neutralnego, natomiast silikon octowy będzie korzystniejszy w przypadku brodzika z blachy emaliowanej. Ważna jest jeszcze estetyka. Silikon sanitarny najczęściej występuje w kolorze białym, ale do elementów srebrnych bardziej pasuje silikon bezbarwny.
To są najczęściej spotykane wersje kolorystyczne. Ze względu na kolorystykę łazienki możemy zdecydować się na silikon w innym kolorze, ale trzeba się liczyć z tym, że może on być dostępny w punkcie sprzedaży na zamówienie lub w sprzedaży internetowej. Silikonu się nie maluje.
Jakość uszczelnienia zależy od prawidłowego nałożenia silikonu. Miejsce aplikacji silikonu musi być czyste, odtłuszczone i suche. Stary silikon trzeba ostrożnie zeskrobać ostrym nożykiem, tak żeby nie zarysować brodzika lub płytek, a jednocześnie usunąć wszystkie pozostałości starej fugi. Do usuwania starego silikonu służą specjalne preparaty. Po usunięciu resztek starego silikonu dokładnie przemywamy szczelinę płynem do naczyń lub innym odtłuszczającym detergentem i osuszamy. Do nałożenia nowej spoiny uszczelniającej używamy wyciskacza do mas uszczelniających. Przystępujemy do dzieła.
Z używaniem brodzika musimy się wstrzymać do czasu pełnego utwardzenia silikonu. Informację o tym znajdziemy na tubie z silikonem.