Data publikacji:

Co podłożyć pod brodzik?

Prysznice królują w polskich łazienkach zarówno ze względu na wygodę i szybkość korzystania, jak i oszczędność powierzchni w małych pomieszczeniach. Montaż kabiny i brodzika wydaje się banalny, jednak w praktyce okazuje się, że wiele zależy od tego, jaki model wybraliśmy. Na co zwrócić uwagę przy instalacji? Zobacz, co podłożyć pod brodzik.

brodzik

Co podłożyć pod brodzik?

Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju montowanego brodzika, który może być wysoki lub niski. Niskie modele instalowane są bezpośrednio na posadzce, która wymaga odpowiedniego podkucia. Umożliwia ono poprowadzenie odpływu i montaż syfonu.

W przypadku wysokich modeli stosowany jest odpowiedni stelaż pod brodzik. Należy go przytwierdzić do ścian i posadzki, a następnie zamontować w nim syfon wraz z rurami odpływowymi. Ich zakrycie umożliwia wykorzystanie specjalnej obudowy zewnętrznej, która może być wykonana z akrylu.

Oczywiście podstawa pod brodzik może zostać również zamurowana i obłożona kafelkami. Dzięki temu jest w pełni dopasowana do wyglądu łazienki. Decydując się na takie rozwiązanie, warto pamiętać o zamontowaniu drzwiczek rewizyjnych, umożliwiających dostęp rur na wypadek awarii.

Zabezpieczenie podłogi i ścian przed wilgocią

Fachowa instalacja brodzika wymaga również odpowiedniego zabezpieczenie ścian i podłogi przed działaniem wilgoci w domu. Zarówno wylewka pod brodzik, jak i ściany wokół niego powinny być odpowiednio zaizolowane. Należy zaznaczyć, że nawet najdroższa glazura czy terakota nie spełnia funkcji izolacyjnej, ponieważ fugi przepuszczają wilgoć.

Co podłożyć pod brodzik, aby zabezpieczyć się przed wilgocią? W tym celu zaleca się użycie specjalnych folii w płynie bądź skorzystanie z wodoszczelnych klejów izolujących. Warto pokryć nimi powierzchnię minimum 30 cm większą niż zasięg kabiny i brodzika. Dodatkowo zalecana jest izolacja całej podłogi w łazience. Nałożenie warstwy izolacyjnej powinno być wykonane z najwyższą starannością, ponieważ każda niedokładność na tym etapie może skutkować przedostawaniem się wilgoci do ścian i posadzki, co w dłuższej perspektywie objawia się powstawaniem grzybów i pleśni.

Jak wypełnić przestrzeń między brodzikiem a posadzką?

Stelaż pod brodzik ma za zadanie utrzymać go w danej pozycji, przy zachowaniu odpowiednich spadków. Montując na nim brodzik, pozostawiamy jednak wolne miejsce pomiędzy nim a posadzką. Oczywiście może ono zostać puste, ale obecnie coraz częściej rezygnuje się z takiego rozwiązania.

Obecnie stelaż coraz częściej zastępowany jest przez specjalny podkład pod brodzik, który będzie go dodatkowo stabilizował. Co najlepiej podłożyć pod brodzik? Zazwyczaj podkład jest wykonany ze styropianu lub PU i pozwala na zabudowanie płytkami bez konieczności montowania dodatkowych konstrukcji nośnych. Styropian pod brodzik dodatkowo go wygłusza oraz ogrzewa. Brodzik z podkładem ze styropianu dużo wolniej się wychładza, co sprawia, że woda w nim wolniej stygnie, a on sam jest przyjemniejszy w dotyku.

Łatwość montażu i walory estetyczne sprawiają, że brodziki na podstawie ze styropianu lub PU odbierają obecnie popularność modelom ze stelażami i nóżkami. Oczywiście styropian czy pianka pod brodzik musi odpowiadać jego wymiarom i kształtowi. Bogata oferta sklepów stacjonarnych i internetowych umożliwia dopasowanie odpowiedniej podstawy do konkretnego modelu.

Fachowy montaż kabiny prysznicowej i brodzika umożliwia wygodne korzystanie z jego pełnej funkcjonalności. Ma również wpływ na zachowanie odpowiedniego poziomu wilgoci w łazience. Dobrze wykonany montaż wpływa także na walory estetyczne pomieszczenia. Zastosowanie odpowiedniej podstawy umożliwia obłożenie brodzika płytkami, które będą komponowały się z całą łazienką.

Autor: Grzegorz Woźniak