Data publikacji:

Jaki soundbar do 2000 złotych wybrać?

Jeżeli zależy nam na dobrym dźwięku podczas oglądania telewizji lub zabawy na konsoli, zazwyczaj stawiamy na przestrzenne zestawy kina domowego. Z różnych przyczyn ustawienie wielu głośników nie zawsze jest jednak możliwe. Radzimy więc, jaki soundbar do 2000 złotych wybrać.

soundbar do 2000 zł

Czym jest soundbar?

Zanim się zastanowimy, jaki soundbar do 2000 wybrać, sprawdźmy, dlaczego w ogóle warto inwestować w taki sprzęt. Ogromna konkurencja na rynku RTV oraz spadające ceny urządzeń sprawiły, że na dobry telewizor o przekątnych nawet ponad 60 cali może pozwolić sobie większość z nas przy odrobinie wyrzeczeń. Nowoczesne panele LCD zawodzą jednak w wypadku jakości dźwięku. Padły one bowiem ofiarą wysiłków inżynierów prowadzących do tego, by konstrukcja ekranów była jak najbardziej minimalistyczna i smukła, co przełożyło się na wielkość wbudowanych w nie głośników.

Dla fanów mocniejszego brzmienia, graczy i maniaków filmów rozwiązaniem w takim wypadku jest zakup zewnętrznych kolumn. Coraz częściej sięgają oni również po soundbary. Wybór soundbara do 2000 złotych pozwala cieszyć się doświadczeniami podobnymi do tych, jakie zapewniają przestrzenny zestawy kina domowego.

Nie wiesz, jaki wybrać soundbar? Ranking polecanych modeli zawiera produkty z niższej i wyższej półki cenowej.

Z zewnątrz soundbar przypomina długą i najczęściej czarną listwę. Dzięki swoim wymiarom nadaje się idealnie do małych salonów i mieszkań. Urządzenie ustawiamy lub zawieszamy tuż pod ekranem telewizora.

W jego wnętrzu zamontowanych jest od dwóch do nawet kilkunastu głośniczków, które wspólnie starają się generować dźwięk zbliżony do tego, jaki uzyskujemy, korzystając z wielu osobnych kolumn/satelitów. Listwy potrafią dzięki temu symulować w przekonujący sposób brzmienie zestawów głośników w formacie 5.1 lub 7.1.

Poza główną listwą producenci dołączają do soundbara do telewizora także dodatkowy subwoofer, który odpowiada za wytwarzanie basów (niskich tonów). Ustawiamy go zazwyczaj na podłodze po jednej ze stron telewizora.

Czego oczekiwać po soundbarach do 2000 złotych?

Decydując się na zakup soundbara do 2000 złotych, stawiamy na urządzenia z wyższej półki oraz jedne z najlepszych modeli dostępnych na rynku. Głośniki tej klasy kosztują zazwyczaj powyżej 1500 złotych. Wybierający je konsumenci mogą liczyć na to, że otrzymają produkt wykonany z wysokiej jakości materiałów.

W tym przedziale cenowym producenci zwracają uwagę na to, by głośnik był również interesującym dodatkiem do wnętrza i odznaczał się eleganckim designem. Co więcej, jakość materiałów będzie też dobrze słyszalna po uruchomieniu sprzętu. Soundbary do 2000 złotych mają bowiem wysokiej klasy przetworniki. Zapewniają one mocne i czyste brzmienie pozbawione nieprzyjemnych zniekształceń.

Urządzenia za te pieniądze, poza bardzo dobrym dźwiękiem przestrzennym, odznaczają się też mnóstwem dodatkowych funkcji, które zamieniają je w domowe centrum multimedialne. Chodzi tu o wsparcie dla wielu różnych metod łączności oraz wszystkich najważniejszych standardów i dekoderów odtwarzania audio jak: Dolby Digital, Dolby Digital 2, DTS, DTS 2 Digital Surround, Dolby True HD i Dolby ProLogic II.

Jaki soundbar do 2000 złotych?

Wybierając soundbar w cenie do 2000 złotych, zwracamy uwagę na kilka podstawowych kwestii wymienionych poniżej. Pamiętajmy jednak, że w przedziale 1500-2000 złotych natykamy się już głównie na urządzenia markowych i sprawdzonych producentów, które oferują modele dość zbliżone do siebie pod względem możliwościach technicznych oraz jakości.

Jaka moc soundbara do 2000?

Im wartość ta jest wyższa, tym więcej energii trafia do głośnika. Dzięki temu otrzymujemy znacznie silniejszych dźwięk, przydatny zwłaszcza w większych pomieszczeniach.

W przedziale cenowym do 2000 złotych dostaniemy soundbary o mocy od 300 do nawet ponad 700 W. Dla porównania tańsze o kilkaset złotych modele mają średnio 200-400 W. Pamiętajmy, że wartość ta sumuje moc samego soundbara, jak i znajdującego się w zestawie subwoofera.

Liczba kanałów

Najprościej ujmując, liczba głośników wbudowanych w listwę sprzętu. Im wartość ta jest wyższa, tym otrzymujemy lepszą symulację dźwięku przestrzennego. Kanały zapisywane są w formacie 2.1, 5.1, 7.1 itd., w którym pierwsza cyfra wskazuje na liczbę standardowych głośników, a druga na liczbę subwooferów (głośników niskotonowych) w zestawie.

W cenie do 2000 złotych bez problemu znajdziemy urządzenia w konfiguracji pięcio-, siedmio-, a nawet dziewięciokanałowej. Nieco rzadziej spotkamy się też z soundbarami z dźwiękiem w formacie 2.2 lub 5.2, które korzystają z aż dwóch subwooferów.

Kompatybilność i łączność

Przed wyborem urządzenia zazwyczaj sprawdzamy, czy będzie ono bez problemu współpracować i komunikować się z naszym telewizorem oraz innym sprzętem audio. Jaki soundbar do 2000 zł wybrać? Na szczęście w przypadku tych modeli otrzymujemy praktycznie wszystkie sposoby łączności dostępne na rynku.

Poza kablami HDMI, Toslink czy USB, głośnik może używać też Bluetooth oraz sieci Wi-Fi lub Ethernet. Dzięki temu z głośnikiem możemy połączyć komputer znajdujący się w innym pokoju lub smartfon i tablet.

Wygląd i konstrukcja

Soundbary to urządzenia o minimalistycznym wyglądzie. W przypadku modeli do 2000 złotych projektanci zwracają jednak dużą uwagę na ich wygląd zewnętrzny, używając w ich budowaniu np. naturalnych materiałów, takich jak drewno.

Dodatkową zaletą urządzenia jest z pewnością możliwość jego łatwego montażu, która przejawia się np. obecnością uchwytów do zawieszenia na ścianie. Niektórzy producenci premiowych głośników oferują ponadto zakrzywione listwy przeznaczone do pracy z telewizorami w takim kształcie.

Dodatkowe funkcje soundbara do 2000

Soundbary do 2000 złotych mają wiele dodatkowych funkcji, których nie znajdziemy w tańszym sprzęcie. Jeżeli zależy nam na budowie centrum multimedialnego, a nie tylko na oglądaniu telewizora, postawmy na modele z radiem internetowym i analogowym FM czy sterowaniem przy pomocy dedykowanej aplikacji lub pilota.

Autor: Michał Kułakowski