Data modyfikacji:

Jaki soundbar do 2000 złotych wybrać?

Soundbar do 2000 złotych to bardzo dobry dodatek do każdego telewizora i alternatywa dla kina domowego. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze soundbara, a także jakie modele są godne polecenia. Sprawdź nasze propozycje.
soundbar do 2000

Czym jest soundbar?

Zanim się zastanowimy, jaki soundbar do 2000 wybrać, sprawdźmy, dlaczego w ogóle warto inwestować w taki sprzęt. Ogromna konkurencja na rynku RTV oraz spadające ceny urządzeń sprawiły, że na dobry telewizor o przekątnych nawet ponad 60 cali może pozwolić sobie większość z nas przy odrobinie wyrzeczeń. Nowoczesne panele LCD zawodzą jednak w wypadku jakości dźwięku. Padły one bowiem ofiarą wysiłków inżynierów prowadzących do tego, by konstrukcja ekranów była jak najbardziej minimalistyczna i smukła, co przełożyło się na wielkość wbudowanych w nie głośników.
Dla fanów mocniejszego brzmienia, graczy i maniaków filmów rozwiązaniem w takim wypadku jest zakup zewnętrznych kolumn. Coraz częściej sięgają oni również po soundbary. Wybór soundbara do 2000 złotych pozwala cieszyć się doświadczeniami podobnymi do tych, jakie zapewniają przestrzenny zestawy kina domowego.
Z zewnątrz soundbar przypomina długą i najczęściej czarną listwę. Dzięki swoim wymiarom nadaje się idealnie do małych salonów i mieszkań. Urządzenie ustawiamy lub zawieszamy tuż pod ekranem telewizora.
W jego wnętrzu zamontowanych jest od dwóch do nawet kilkunastu głośniczków, które wspólnie starają się generować dźwięk zbliżony do tego, jaki uzyskujemy, korzystając z wielu osobnych kolumn/satelitów. Listwy potrafią dzięki temu symulować w przekonujący sposób brzmienie zestawów głośników w formacie 5.1 lub 7.1.
Poza główną listwą producenci dołączają do soundbara do telewizora także dodatkowy subwoofer, który odpowiada za wytwarzanie basów (niskich tonów). Ustawiamy go zazwyczaj na podłodze po jednej ze stron telewizora.

Dla kogo soundbar do 2000 złotych będzie dobrym wyborem?  

Dźwięk podczas oglądania filmów i seriali odgrywa ogromną rolę, ponieważ pozwala przeżywać emocje związane z tym, co dzieje się na ekranie. Standardowe głośniki, nawet w droższych telewizorach, mają swoje ograniczenia, dlatego do stworzenia własnej multimedialnej przestrzeni. Kino domowe zajmuje dość dużo miejsca, co w mniejszych pomieszczeniach jest dość problematyczne. Nie każdy lubi mieć dużą liczbę głośników, dlatego soundbar jest doskonałą alternatywą.  
Pojedynczy głośnik oferowany jest często z dodatkowym subwooferem, który dba o odpowiednie tony niskie. Takie połączenie pozwala podnieść jakość dźwięku w znaczący sposób. Soundbar stanowi idealny kompromis pomiędzy doskonałym dźwiękiem a całkiem przystępną ceną. Mając budżet około 2000 złotych, możesz pozwolić sobie na bardzo dobrze wyposażony model.  

Na te elementy musisz zwrócić uwagę przy wyborze soundbara do 2000 złotych

Liczba kanałów to parametr, który określa, w ile głośników został wyposażony dany soundbar. Najczęściej spotykane są systemy 2.1, które oferują dwa głośniki i subwoofer. W budżecie do 2000 złotych najczęściej są spotykane soundbary w systemach 2, 3.1 oraz 5.1. W niektórych wersjach pojawia się możliwość rozbudowania systemu o dodatkowe głośniki, co z pewnością zapewni jeszcze lepsze wrażenia podczas oglądania filmów i seriali.  
Kodeki dźwięku – zastosowane głośniki to jedno, ale dobre kodeki obsługujące dźwięk przestrzenny sprawią, że wrażenia podczas oglądania będą zdecydowanie lepsze. Do najpopularniejszych należą takie systemy dźwiękowe jak Dolby Atmos, Dolby Digital czy DTS:X.
Moc jest często jednym z czynników decydujących o zakupie danego soundbara. Ale ten parametr nie ma tak wielkiego znaczenia, jak mogłoby się wydawać. Wysoka moc nie musi oznaczać, że dany soundbar będzie grał bardzo dobrze. Moc zestawu w cenie do 2000 złotych raczej nie przekracza 400 W.  
Komunikacja – to sposób połączenia soundbara z telewizorem. Najpopularniejszym sposobem jest wykorzystanie przewodu HDMI, jednak w droższych modelach znajdziemy również inne rozwiązania. Mowa tutaj o bezprzewodowym połączeniu Bluetooth czy Wi-Fi. Niektóre modele wspierają także AirPlay oraz NFC.  
Soundbary to urządzenia o minimalistycznym wyglądzie. W przypadku modeli do 2000 złotych projektanci zwracają jednak dużą uwagę na ich wygląd zewnętrzny, używając w ich budowaniu np. naturalnych materiałów, takich jak drewno.
Soundbary do 2000 złotych mają wiele dodatkowych funkcji, których nie znajdziemy w tańszym sprzęcie. Jeżeli zależy nam na budowie centrum multimedialnego, a nie tylko na oglądaniu telewizora, postawmy na modele z radiem internetowym i analogowym FM czy sterowaniem przy pomocy dedykowanej aplikacji lub pilota.
Na sam koniec należy wspomnieć o sposobie montażu soundbara. Praktycznie wszystkie modele mogą być postawione na szafce, ale są również wersje pozwalające na powieszenie tuż pod telewizorem. To wpływa na estetykę, a w przypadku powieszonego telewizora tworzy idealne połączenie.  
jaki soundbar do 2000

Polecane soundbary do 2000 złotych  

Samsung HW-S800B  

To jeden z najlepszych soundbarów w cenie do 2000 złotych. Bezprzewodowy model oferuje dźwięk przestrzenny w systemie 3.1.2. Wsparcie dla technologii Dolby Atmos i DTS:X powoduje, że brzmienie jest głębokie i wyraziste. W połączeniu z wybranymi telewizorami Samsunga, soundbar może automatycznie rozpoznać otoczenie i dostosować jego zasięg oraz ton, aby zapewnić jak najlepsze brzmienia. To bardzo dobry model w niezłej cenie!  
Specyfikacja:  
  • Liczba kanałów: 3.1.2  
  • Komunikacja: Bluetooth, Wi-Fi, AirPlay  
  • Dekodery dźwięku: Dolby TrueHD, DTS:X  
  • Technologie: Q-Symphony, SmartThings  
  • Złącza: HDMI, wejście optyczne  
  • Sony HT-G700 

    To jeden z niewielu soundbarów do 2000 złotych działających w systemie 7.1.2. Technologia dźwięku przestrzennego Sony Vertical Surround Engine wraz z formatami Dolby Atmos i DTS:X pozwala poczuć się jak na sali kinowej. Bezprzewodowy subwoofer charakteryzuje się mocnym basem, co także jest plusem. Soundbar jest zgodny z najnowszymi formatami 4K. Stosunek jakości do ceny został zachowany bardzo dobrze, dlatego warto wziąć ten model pod uwagę podczas zakupów.  
    Specyfikacja:  
  • Liczba kanałów: 7.1.2  
  • Komunikacja: Bluetooth, HDMI 2.1  
  • Dekodery dźwięku: Dolby Atmos, DTS:X  
  • Złącza: HDMI
  • Yamaha YAS-209

    Soundbar firmy Yamaha zebrał wiele pozytywnych opinii, dlatego postanowiliśmy go umieścić w naszym zestawieniu. Prezentowany model działa w systemie 2.1 i tworzy dźwięk przestrzenny 3D. Dodatkowo wzbogacono go o funkcję Clear Voice, która zwiększa czystość dźwięku dialogów. Yamaha YAS-209 obsługuje dekodery dźwięku DTS:X, a także Dolby Audio. Do połączenia można wykorzystać z kolei moduł Bluetooth lub Wi-Fi.  
    Specyfikacja:  
  • Liczba kanałów: 2.1  
  • Komunikacja: Bluetooth, Wi-Fi  
  • Dekodery dźwięku: DTS:X, Dolby Atmos 
  • Technologie: Clear Voice 
  • Złącza: HDMI, Ethernet, wejście optyczne  
  • Bose Smart 300

    Bose wyróżnia się na tle konkurentów nie tylko świetną jakością dźwięku, ale również eleganckim wzornictwem. Dzięki technologii SimpleSync soundbar można sparować z innymi głośnikami Bose. Urządzenie ma wbudowanego Chromecasta, Airplay 2 i Spotify Connect, dlatego korzystanie z serwisów streamingowych jest banalnie proste. Świetny dźwięk przestrzenny, intuicyjna obsługa i minimalistyczny wygląd to główne zalety tego modelu.  
    Specyfikacja:  
  • Liczba kanałów: 5.1  
  • Komunikacja: Bluetooth, Wi-Fi  
  • Technologie: Alexa, Asystent Google, Simple Sync  
  • Złącza: HDMI, złącze optyczne  
  • Philips TAB8805

    Philips TAB8805 to ciekawy zestaw, który znakomicie sprawdzi się do oglądania filmów i słuchania muzyki. Kanały 3.1 są dostrojone w taki sposób, aby zapewnić czyste dialogi i bogate brzmienia. Urządzenie może być sterowane za pomocą asystentów głosowych Alexa, Siri lub Google. Dodatkowo mamy wsparcie dla AirPlay 2, Spotify Connect i Bluetooth. Ten model ma wszystko, czego potrzebuje przeciętny użytkownik.  
    Specyfikacja:  
  • Liczba kanałów: 3.1  
  • Komunikacja: Wi-Fi, Bluetooth  
  • Dekodery dźwięku: Dolby Digital, Dolby Audio, DTS  
  • Złącza: HDMI 2.1 
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.