Data publikacji:

Jaki Samsung z dobrym aparatem?

Zastanawiasz się, jaki Samsung z dobrym aparatem będzie dla ciebie odpowiedni? W naszym poradniku dla mobilnych fotografów podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze telefonu, a także jakie modele są warte uwagi. Sprawdź nasze propozycje najlepszych telefonó Samsung z dobrym aparatem.
samsung z dobrym aparatem

Telefon Samsunga z dobrym aparatem. Na co zwracać uwagę?  

Zanim przejdziemy do rankingu telefonów Samsung, zastanówmy się, jakie parametry są istotone przy wyborze telefonu.

Rodzaj aparatu 

Wybierając telefon z dobrym aparatem, w pierwszej kolejności powinieneś określić w ile aparatów fotograficznych powinien być wyposażony. Samsung w swoich smartfonach stosuje następujące typy aparatów:  

Aparat standardowy  

Znajdziemy go w praktycznie każdym smartfonie Samsunga. Ogniskowa obiektywu waha się od 23 mm do 26 mm i jest to jedna z najbardziej uniwersalnych wartości. Użytkownik otrzymuje dość szerokie pole widzenia, dlatego jest w stanie zrobić bardzo różnorodne zdjęcia.  

Aparat szerokokątny  

Aparaty szerokokątne mają ogniskową wynoszącą około 13 mm, co przekłada się na zdecydowanie szersze pole widzenia. W efekcie na zdjęciu jesteśmy w stanie ująć znacznie szerszy obszar. To szczególnie przydaje się podczas zdjęć krajobrazowych oraz fotografii architektury. Stosowanie aparatu szerokokątnego w wielu sytuacjach wyklucza konieczność korzystania z funkcji zdjęć panoramicznych.  

Teleobiektyw 

W teleobiektywach ogniskowa zazwyczaj wynosi około 70-80 mm, co przekłada się na 2-krotne lub nawet 3-krotne przybliżenie optyczne. Dzięki temu, użytkownik jest w stanie wykonać zdjęcie obiektu z większej odległości. To idealne rozwiązanie do tworzenia ujęć detali, a także obiektów, które mają pełnić główną rolę w kadrze. Teleobiektyw można także wykorzystać do zdjęć portretowych!
We flagowych telefonach Samsunga stosowany jest jeszcze jeden teleobiektyw peryskopowy. Zastosowanie pryzmatu wewnątrz aparatu pozwala na uzyskanie ogniskowej sięgającej nawet 230 mm. W efekcie można zrobić wysokiej jakości zdjęcie z bardzo dużych odległości. W kamerach peryskopowych przybliżenie optyczne jest nawet 10-krotne!  

Kamera macro  

W smartfonach Samsunga z dobrym aparatem można znaleźć również aparat do fotografii macro. Ich największą zaletą jest możliwość wykonywania zdjęć z niewielkich odległości. Bardzo często aparaty macro są wykorzystywane do robienia zdjęć kwiatów, czy niewielkich owadów.  

Sensor głębi  

To specjalny czujnik, który analizuje otoczenie i dostarcza informacje do aparatu. W efekcie za fotografowaną osobą uzyskujemy charakterystyczne rozmycie tła, tak jak ma to miejsce w profesjonalnych aparatach.  

Rozdzielczość Samsunga z najlepszym aparatem

Producenci smartfonów rywalizują ze sobą na jak największą liczbę megapikseli w aparacie. Czy jednak rzeczywiście jest to tak istotne? W smartfonach Samsunga bardzo popularne są matryce o rozdzielczości 108 Mpix, 64 Mpix czy 50 Mpix. Im większa rozdzielczość matrycy, tym bardziej szczegółowy obraz. Jednak ostateczny wpływ na jakość zdjęcia ma wielkość matrycy, a także pojedynczych pikseli.
Nie można zapomnieć również o optyce i zastosowanych algorytmach przetwarzania obrazu. W droższych modelach znajdziemy funkcję łączenia kilku pikseli w jeden, co skutkuje jeszcze lepszą jakością obrazu. Finalne zdjęcie będzie miało mniejszą rozdzielczość, ale jego jakość będzie zdecydowanie lepsza. Na liczbę megapikseli warto spojrzeć, ale nie oznacza to, że aparat 50 Mpix będzie robił gorsze zdjęcia niż kamera 108 Mpix.  

Jasność obiektywu  

Jasność obiektywu to inaczej wielkość otworu, który wpuszcza odpowiednią ilość światła do matrycy. Im niższa wartość F, tym lepiej aparat poradzi sobie w słabych warunkach oświetleniowych. W topowych smartfonach wartość ta może wynosić f/1.5, f/1.7, czy f/1.8. Zwykle ciemniejsze są telefobiektywy i aparaty szerokokątne. Typowe wartości dla nich wynoszą f/2.0, f/2.2, czy f/2.4.  

Ile powinien kosztować Samsung z dobrym aparatem?  

Flagowe smartfony Samsunga przeznaczone dla zapalonych miłośników mobilnej fotografii potrafią kosztować od 4 nawet do 6 tys. złotych. Mniej wymagający użytkownicy znajdą wiele ciekawych modeli w przedziale od 1500 złotych do 3000 złotych. Jeśli jesteś dopiero na początku swojej przygody z fotografią telefonem, to za około 1000 złotych bez większego problemu kupisz dobrze wyposażony telefon.  

Samsung Galaxy z dobrym aparatem. Polecane modele

Samsung Galaxy S22 Ultra  

To jeden z najbardziej zaawansowanych smartfonów fotograficznych na rynku. Samsung Galaxy S22 Ultra został wyposażony w cztery aparaty fotograficzne! Główna kamera ma rozdzielczość 108 Mpix i światło f/1.8. Teleobiektyw z 3-krotnym przybliżeniem optycznym ma rozdzielczość 10 Mpix i światło f/2.4. Producent zastosował jeszcze jeden teleobiektyw, który jest konstrukcją peryskopową.
Przybliżenie 10-krotne świetnie sprawdza się w fotografowaniu z większych odległości. Matryca w tym modelu ma rozdzielczość 10 Mpix, natomiast światło wynosi f/4.9. Na pleckach znajdziemy jeszcze aparat szerokokątny z 12-megapikselową matrycą i światłem f/2.2. Z przodu zastosowano kamerę 40 Mpix i światło f/2.2.  

Samsung Galaxy S22  

Samsung Galaxy S22 to tańsza alternatywa dla wersji Ultra. Ten model dysponuje trzema kamerami. Główna ma matrycę 50 Mpix i światło f/1.8, co jest gwarancją wysokiej jakości zdjęć nawet w ciemniejszych warunkach oświetleniowych. Teleobiektyw ma rozdzielczość 10 Mpix, światło f/2.4 i 3-krotne przybliżenie optyczne.
Całość dopełnia 13-megapikselowy aparat szerokokątny ze światłem f/2.2. Przedni aparat Samsunga Galaxy S22 ma rozdzielczość 10 Mpix i światło f/2.2. To bardzo uniwersalny zestaw, który dla zdecydowanej większości użytkowników będzie doskonałym wyborem.  

Samsung Galaxy A52s  

Jaki Samsung ma dobry aparat? Samsung Galaxy A52s to bardzo solidny smartfon ze średniej półki, który dla mobilnych fotografów również stanowi ciekawą propozycję. W tym modelu producent zdecydował się na zastosowanie matrycy 64 Mpix oraz obiektywu ze światłem f/1.8. Drugi aparat dysponuje matrycą 13 Mpix oraz światłem f/2.2.
Dwa pozostałe aparaty mają rozdzielczość 5 Mpix i służą do fotografii macro oraz zbierania danych na temat głębi ostrości. Przedni aparat jest 32-megapikselowy i ma światło f/2.2. Stosunek jakości do ceny został w tym modelu bardzo dobrze zachowany, dlatego każdy kto szuka Samsunga z dobrym aparatem, nie będzie rozczarowany.  

Samsung Galaxy M53  

Czy budżetowy telefon może mieć świetny zestaw aparatów fotograficznych? Samsung udowadnia, że tak! Ten tani Samsung z dobrym aparatem ma główny aparat o rozdzielczości 108 Mpix! Światło f/1.8 sprawia, że nocne zdjęcia będą wychodziły naprawdę dobrze.
W razie potrzeby można skorzystać z 12-megapikselowego aparatu szerokokątnego, który ma światło f/2.2. Kolejne dwa aparaty mają rozdzielczość 2 Mpix i służą do robienia zdjęć macro oraz analizowania głębi. Przednia kamera, podobnie jak w droższych odpowiednikach ma rozdzielczość 32 Mpix. Dla wielu mobilnych fotografów Samsung Galaxy M53 będzie znakomitym wyborem na początek.  

Samsung Galaxy M23  

To najtańszy telefon Samsunga w naszym zestawieniu. Jego konfiguracja jest wprost idealna dla początkujących. Do dyspozycji są trzy aparaty - standardowy z rozdzielczością 50 Mpix i światłem f/1.8, szerokokątny 8 Mpix ze światłem f/2.2 oraz macro o rozdzielczości 2 Mpix. Z przodu umieszczono niezłą kamerę 8-megapikselową ze światłem f/2.2. Jakość fotografii jest bardzo dobra, dlatego warto wziąć pod uwagę ten model podczas zakupów!  
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.