Data publikacji:

Akcesoria do fotografii przyrodniczej: lunety, kamuflaże i inne 

Jeśli chcesz zacząć przygodę z fotografią przyrodniczą, to niezbędne będzie zakupienie akcesoriów, które pozwolą Ci dobrze przygotować się do wyprawy. Dzięki temu będziesz w stanie zrobić świetne kadry w praktycznie każdych warunkach. Sprawdź nasze porady! 
fotografia przyrodnicza

Jak zacząć przygodę z fotografią przyrodniczą? 

Fotografia przyrodnicza wśród osób robiących zdjęcia jest niezwykle popularna. Uchwycenie dzikiej przyrody daje mnóstwo satysfakcji i pozwala fajnie spędzić czas. Dla wielu fotografów początki mogą być frustrujące, bo uchwycenie natury nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy wyjść z domu o dowolnej porze i zabrać ze sobą aparat. Bez odpowiedniego planowania i przygotowania zrobienie wymarzonych kadrów może okazać się bardzo trudne, wręcz niemożliwe. 
Błędem popełnianym przez początkujących fotografów przyrody jest zbyt bliskie podchodzenie do zwierząt lub zakłócanie ich codziennej rutyny. Będąc na sesji, musisz pamiętać, że jesteś gościem w świecie przyrody i powinieneś się do niej dostosować. Najlepiej robić zdjęcia w bezpiecznej odległości od fotografowanego obiektu. Ciche, spokojne poruszanie również może okazać się bardzo przydatną cechą. 
Przed wyruszeniem na zdjęcia poznaj swój fotografowany obiekt. Dla przykładu największa aktywność ptaków ma miejsce na około dwie godziny po wschodzie słońca i to najlepszy czas na zrobienie niesamowitych ujęć. Wschód słońca to także wspaniała złota godzina, która na zdjęciach stworzy niepowtarzalny klimat. Znając nawyki zwierząt, będziesz w stanie dostosować się do nich i złapać je w najlepszym momencie. 
Na początku nie warto się zniechęcać. Jeśli z pierwszych wypadów przyniesiesz dosłownie kilka dobrych ujęć, to możesz to traktować jako swój mały sukces. Zdarza się, że fotografowie po wielu godzinach wracają z niczym i w fotografii przyrody trzeba mieć tego świadomość.
Niezwykle pomocna okazuje się wiedza. Opanuj podstawy fotografii, a szczególnie pojęcie czasu naświetlania. Przy dynamicznie poruszających się zwierzętach konieczne jest zastosowanie krótkiego czasu otwarcia migawki. Do tego potrzebujemy jeszcze odpowiednio dobrać parametry przysłony oraz czułości ISO. Bardzo ważne jest włączenie trybu śledzenia autofokusa. Tylko w taki sposób będziesz w stanie ustawić ostrość w poprawny sposób. 
Warto także poznać podstawowe zasady kadrowania. Zasada trójpodziału, w której kadr jest podzielony poprzez dwie poziome i dwie pionowe linie. W punktach, gdzie linie się przecinają, ustawiamy fotografowany obiekt. Możemy także wykorzystać mniejsze pola, które tworzą linie siatki. To powoduje, że kompozycja jest ciekawsza. Warto również wypełniać plan nie tylko głównym obiektem, ale również elementami przyrody takimi jak trawy czy drzewa. To sprawi, że zdjęcia będą zdecydowanie ciekawsze! 

Jaki sprzęt do fotografii przyrodniczej będzie najlepszym wyborem? 

Jaki będzie dobry aparat fotograficzny? Do fotografii przyrodniczej warto wybrać bezlusterkowca głównie ze względu na kompaktowe rozmiary, a także szybkie działanie. Istotna jest liczba klatek na sekundę. Im wyższa, tym w ciągu jednej sekundy więcej zdjęć zrobi aparat, a przy niektórych tematach jest to kluczowe. Jednak osoby, które wolą klasyczne lustrzanki, również nie powinny mieć większego problemu ze zrobieniem dobrego zdjęcia. Lustrzanki są aktualnie dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach, dlatego może być to nie lada okazja do upolowania fajnego sprzętu. 
Wielkość matrycy nie jest także sprawą najważniejszą, ale fotografowie przyrody chętniej wybierają aparaty z matrycą APS-C. W zależności od marki mnożnik ogniskowej wynosi 1.4x lub 1.6x. To powoduje, że ogniskowa obiektywu 100 mm po zastosowaniu mnożnika 1.4 daje nam 140 mm. Tym samym bez dodatkowych akcesoriów można zrobić zdjęcie z jeszcze większej odległości. 
Ważniejszy od aparatu jest zdecydowanie obiektyw. W fotografii przyrodniczej warto postawić na szkło z dużym przybliżeniem. Najlepiej sprawdzają się obiektywy o ogniskowej od 70 mm do nawet 600 mm. Warto wybierać obiektyw zmiennoogniskowy, który pozwoli dostosować przybliżenie do danych warunków. I tak dla przykładu świetnie sprawdzają się obiektywy 70–200 mm, 100–400 mm czy 100–600 mm. Wystarczy swobodnie ustawić się w bezpiecznym miejscu, aby poczekać na pojawienie się fotografowanego obiektu. Takie szkła powodują, że zwierzęta nie spłoszą się na Twój widok. 

Czy zdjęcia przyrody można robić telefonem? 

Nie ma przeciwskazań do robienia zdjęć telefonem, ale musisz pamiętać o kilku zasadach. Fotografowanie przy wykorzystaniu zoomu cyfrowego nie ma sensu, ponieważ automatycznie spada jakość. Lepiej wykorzystać telefon z zoomem optycznym, który ma zastosowany teleobiektyw. Tutaj przybliżenie 3x, 4x lub 10x sprawdza się najlepiej. Oczywiście musisz zdawać sobie sprawę z ograniczeń telefonu. Nawet najlepszy telefon z dobrym aparatem nie będzie w stanie dorównać aparatowi pod względem jakości. Jeśli jednak publikujesz w mediach społecznościowych, to zdjęcia wykonane telefonem będą wyglądały dobrze. 
zdjęcia natury

Te akcesoria do fotografii przyrodniczej musisz mieć w swojej torbie! 

Solidny statyw lub monopod 

Lekki statyw wykonany z aluminium lub włókna węglowego sprawdzi się w fotografii przyrodniczej bardzo dobrze. Przy dość ciężkim sprzęcie statyw pełni rolę dodatkowego podparcia i pozwala odciążyć ręce, dlatego nie będziesz musiał cały czas trzymać aparatu w rękach, a gdy pojawi się okazja do uchwycenia fajnego kadru, wówczas będziesz gotowy do szybkiego naciśnięcia spustu migawki. Całkiem popularne są również monopody, które mają głównie służyć za podparcie aparatu. 

Telekonwerter 

Jeśli zależy Ci na jeszcze większym przybliżeniu, a nie chcesz wymieniać obiektywu na nowy, to telekonwerter pozwoli na wydłużenie ogniskowej nawet dwukrotnie. W niektórych wersjach wraz ze zwiększeniem ogniskowej zmniejsza się maksymalna jasność obiektywu, o czym warto pamiętać. Przy fotografowaniu w dobrych warunkach oświetleniowych nie powinno to stanowić większego problemu. 

Lornetka

Lornetka to nieodłączny element wyposażenia każdego fotografa przyrodniczego. Obserwowanie zwierząt przez wizjer aparatu może doprowadzić do szybkiego rozładowania akumulatora, dlatego po aparat warto sięgnąć w momencie, gdy będzie wiadomo, że nasz obiekt znajduje się w danym miejscu. Lornetka znacznie ułatwia obserwacje, dlatego warto z niej skorzystać. To także dobry trening dla oka w poszukiwaniu ciekawych ujęć. 

Kamuflaż 

Żeby nie spłoszyć zwierzęcia, musisz wtopić się w tłum, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w kamuflaż. Najlepiej wybrać kamuflaż typu moro na teleobiektyw. Na rynku można znaleźć także pokrowce na aparat, a także całe stroje dla fotografów. Tego typu ubranie to również doskonała ochrona przed rozmaitymi warunkami atmosferycznymi. 

Plecak fotograficzny 

Wybierając się na zdjęcia przyrodnicze, z pewnością zabierzesz ze sobą trochę sprzętu. Dobry i pojemny plecak fotograficzny bez problemu pomieści aparat, teleobiektyw czy statyw. Warto wybierać modele odrobinę większe, aby w razie rozbudowy sprzętu mieć gdzie go pomieścić. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.