Data modyfikacji:

Google Pixel 8 i Google Pixel 8 Pro oficjalnie! Nowe podzespoły i 7 lat wsparcia! 

Google Pixel 8 i Google Pixel 8 Pro zostały oficjalnie zaprezentowane przez amerykańskiego producenta. Wśród nowości znajdziemy procesor Google Tensor trzeciej generacji, a także ulepszone aparaty fotograficzne.
google pixel 8

Google Pixel 8 to solidny flagowiec

Nowy Google Pixel 8 został wykonany z aluminium i pokryty szkłem Gorilla Glass Victus. Cała konstrukcja została zabezpieczona przed wodą i kurzem zgodnie z certyfikatem IP68. W nowym modelu zastosowano wyświetlacz Actua o wielkości 6,2 cala i rozdzielczości Full HD+. Panel OLED wspiera adaptacyjne odświeżanie 60-120 Hz, a także osiąga maksymalną jasność sięgającą aż 2000 nitów! Urządzenie będzie dostępne w trzech wersjach kolorystycznych 
Pod obudową pracuje nowa jednostka Google Tensor trzeciej generacji, która została wykonana w 4 nm procesie technologicznym. Procesor korzysta z dziewięciu rdzeni i współpracuje z 8 GB pamięcią RAM. Smartfon otrzymał również czip Titan M2 odpowiedzialny za bezpieczeństwo i obsługę Google AI, która pozwala na wykonywanie rozmaitych zadań w czasie rzeczywistym. Na ten moment nie wiemy, o ile zwiększyła się wydajność względem poprzedniego modelu.  
Podczas prezentacji Google zaskoczyło konkurencję i zagwarantowało aż 7 lat wsparcia aktualizacjami dla nowych telefonów. To oznacza, że przez bardzo długi czas użytkownicy będą mogli cieszyć się nowymi funkcjami systemu Android. 
Długi czas pracy ma zapewnić bateria o pojemności 4575 mAh. Wsparcie dla szybkiego ładowania przewodowego o mocy 27 W i bezprzewodowego 18 W pozwoli na szybkie dostarczenie energii. 
Względem poprzednika ulepszone zostały aparaty fotograficzne. Główna kamera ma matrycę 50 Mpix i obiektyw ze światłem f/1.7. Producent zastosował 8-krotny zoom cyfrowy, który ma pozwolić na wykonywanie bliższych ujęć w dobrej jakości.
Dodatkowy aparat szerokokątny dysponuje rozdzielczością 12 Mpix oraz światłem f/2.2. Nowością jest zastosowanie autofokusa oraz trybu makro. Nowy Pixel 8 korzysta z Google AI, co oznacza, że obróbka zdjęć bezpośrednio na telefonie jest nie tylko szybsza, ale również dużo łatwiejsza. Gotowe rozwiązania pozwolą na dostosowanie światła, czy zmianę wyglądu tła. 
Google Pixel 8 specyfikacja: 
 • ekran: 6,2 cala 
 • rozdzielczość: 1080x2400 px 
 • procesor: Google Tensor G3 
 • pamięć RAM: 8 GB 
 • pamięć wewnętrzna: 128 GB/256 GB  
 • aparaty: 50 Mpix + 12 Mpix
 • aparat przedni: 10.5 Mpix
 • bateria: 4575 mAh 
 • system operacyjny: Android 14 
 • Google Pixel 8 Pro z ciekawym zestawem aparatów

  Google Pixel 8 Pro choć na pierwszy rzut oka jest podobny do Pixela 8, to ma on kilka ważnych nowości. Przede wszystkim otrzymujemy większy ekran Actua Display o wielkości 6,7 cala i rozdzielczości 1344x2992 px. Producent zastosował adaptacyjną częstotliwość odświeżanie w zakresie 1-120 Hz, a także maksymalną jasność wynoszącą aż 2400 nitów. Przedni panel zabezpieczono szkłem Gorilla Glass drugiej generacji. 
  Obudowa jest wykonana z aluminium i szkła. Zabezpieczenie przed wodą i kurzem jest zgodne z certyfikatem IP68. W wersji Pro na pleckach, obok aparatów fotograficznych umieszczono nowy czujnik odpowiadający za pomiar temperatury. Dzięki niemu będzie można odczytać temperaturę obiektów czy potraw. 
  Dużo ciekawych zmian pojawiło się w aparatach fotograficznych. Do dyspozycji będą trzy kamery. Główna ma rozdzielczość 50 Mpix i jest wyposażona w autofokus z detekcją fazy wraz ze stabilizacją obrazu. Aparat szerokokątny ma teraz rozdzielczość 48 Mpix, natomiast teleobiektyw o takiej samej rozdzielczości oferuje aż 5-krotne przybliżenie optyczne. Funkcja Super-Res Zoom gwarantuje 30-krotne przybliżenie cyfrowe, które charakteryzuje się bardzo dobrą jakością. Przedni aparat ma rozdzielczość 10.5 Mpix i obiektyw z szerokim polem widzenia. 
  Google w tegorocznym modelu skupiło swoją uwagę na dodatkowych funkcjach mających na celu upiększenie wykonanego zdjęcia. Do dyspozycji są takie funkcje jak Magic Eraser do wycinania tła, Photo Unblur do zarządzania ostrością, a także rozbudowany tryb Pro do samodzielnego ustawiania parametrów zdjęcia.  
  Google Pixel 8 Pro pracuje w oparciu o identyczny procesor Google Tensor G3, który został zestawiony z 12 GB pamięcią RAM. Bateria o pojemności 5050 mAh spokojnie wystarczy na cały dzień intensywnego użytkowania. 
  Google Pixel 8 Pro specyfikacja: 
 • ekran: 6,7 cala 
 • rozdzielczość: 1344x2992 px 
 • procesor: Google Tensor G3 
 • pamięć RAM: 12 GB 
 • pamięć wewnętrzna: 128 GB/256 GB/512 GB/1 TB 
 • aparaty: 50 Mpix + 48 Mpix + 48 Mpix
 • aparat przedni: 10.5 Mpix
 • bateria: 5050 mAh 
 • system operacyjny: Android 14  
 • Google Pixel 8 i Google Pixel 8 Pro. Ceny i dostępność

  Nowe smartfony Google są już dostępne w przedsprzedaży. Google Pixel 8 w podstawowej wersji ze 128 GB pamięcią wewnętrzną został wyceniony na kwotę około 3656 złotych. Wersja z 256 GB pamięcią wewnętrzną ma kosztować około 3931 złotych. Warto dodać, że decydując się na zakup do 12 października w zestawie otrzymamy słuchawki Pixel Buds Pro. 
  Google Pixel 8 Pro w podstawowej wersji ze 128 GB pamięcią wewnętrzną ma kosztować około 5000 złotych. Warto dodać, że w ofercie przedsprzedażowej można zgarnąć zegarek Google Pixel Watch 2 WiFi! 
  Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.