Data publikacji:

Jak działa czujnik dymu i jaki model wybrać?

Czujnik dymu to jedno z urządzeń, które warto mieć w swojej kuchni. To sprzęt, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa domownikom i poinformowanie ich o wykryciu dymu pochodzącego nie tylko z rozpoczynającego się pożaru, ale także z palącego się czajnika czy patelni. Na co zwrócić uwagę w tracie jego zakupu oraz jaki czujnik dymu wybrać? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
jaki czujnik dymu

Jak wygląda i działa czujnik dymu?

Czujnik gazu do domu, dymu czy czadu to niezwykle przydatne gadżety. Jak wygląda czujnik dymu? Jeśli zależy ci na zachowaniu estetyki domowego wnętrza, to nie musisz się martwić, ponieważ jest on urządzeniem dość dyskretnym, które nie rzuca się w oczy. W klasycznej wersji ma biały kolor i okrągły kształt, jednak producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i wypuścili do sprzedaży nowoczesne czujniki przypominające np. panel sterowania klimatyzacją.
A jak działa czujnik dymu? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane, a szczegóły pracy urządzenia różnią się w zależności od jego rodzaju. Na rynku znajdziesz sprzęt optyczny, jonizacyjny i termiczny. Jeżeli zależy ci nie tylko na wykrywaniu dymu, ale także np. tlenku węgla, to warto rozważyć zakup wielosensorowego czujnika, który zagwarantuje jeszcze większą ochronę.
  • Optyczny czujnik dymu – jest niezwykle wrażliwy, dzięki czemu szybko informuje o potencjalnym niebezpieczeństwie i ryzyku wystąpienia pożaru. W zależności od wybranego modelu może emitować albo promieniowanie podczerwone, albo ultrafioletowe, dzięki któremu monitorują przejrzystość powietrza w pomieszczeniu. W tej kategorii znajdziesz dwa typy urządzeń – fotoelektryczne i dyspersyjne czujniki dymu. Drugi z nich jest wyposażony w specjalne podwójne odbiorniki, które minimalizują ryzyko wystąpienia fałszywego alarmu.
  • Jonizacyjny czujnik dymu – nowoczesny sprzęt z radioaktywnymi izotopami, który monitoruje przepływ jonów, sprawdzając, czy nie doszło do jego zaburzenia. Jeżeli je wykryje – uruchamia alarm.
  • Termiczny czujnik dymu – jak wskazuje jego nazwa, urządzenie wykorzystuje do pracy pomiar temperatury w pomieszczeniu. W związku z tym nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jeżeli pojawieniu się zadymienia nie towarzyszy wzrost temperatury, to czujnik po prostu go nie wykryje.
  • Jaki czujnik dymu wybrać? Na co zwrócić uwagę

    Jaki czujnik dymu wybrać? Zacznij od zdecydowania się na konkretny rodzaj urządzenia. Jeżeli twój budżet na to pozwala, zachęcamy do zainwestowania w model wielosensorowy. W innym przypadku dobrym rozwiązaniem jest model jonizacyjny albo dyspersyjny, który w przeciwieństwie do fotoelektrycznego czujnika optycznego nie generuje tak szybko i łatwo fałszywych alarmów.
    Kolejnym krokiem jest dobranie sposobu zasilania. Do wyboru masz czujnik dymu do domu w wersji akumulatorowej, na baterie albo sieciowe. Rozważ jedną z dwóch pierwszych propozycji – bezprzewodowe urządzenia bez problemu radzą sobie w domowych warunkach. Oczywiście, należy pamiętać o ich regularnej wymianie.
    Równie istotny jest zasięg działania. W tej kwestii należy dobrać ten parametr indywidualnie, dopasowując go do wielkości mieszkania. Czujnik dymu do domu musi być również wyposażony w odpowiednie sygnały alarmowe. Jego głośność powinna być na tyle duża, aby urządzenie było słyszalne w całym domu. Tu rekomenduje się model z parametrem na poziomie 80–90 dB.
    Co jeszcze sprawdzić, zastanawiając się, jaki czujnik dymu będzie najlepszym wyborem?
  • Odporność na wilgoć – jest ona szczególnie ważna, jeśli planujesz zamontować urządzenie w kuchni lub łazience.
  • Sygnalizator niskiego poziomu naładowania – dotyczy to wyłącznie modeli zasilanych akumulatorowo i na baterie.
  • Certyfikaty potwierdzające skuteczność działania.
  • Praktyczne udogodnienia, takie jak łączność Wi-Fi, dzięki której będziesz w stanie sterować czujnikiem dymu z poziomu smartfona.
  • Najlepszy czujnik dymu do domu – ranking

    Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, jak wygląda i działa czujnik dymu. A jaki jest najlepszy? Przygotowaliśmy zestawienie polecanych modeli, które zapewnią bezpieczeństwo twojej rodzinie oraz umożliwią szybką reakcję w przypadku rozpoczęcia pożaru. Zobacz, jaki wybrać czujnik dymu, sprawdzając ranking najlepszych produktów dostępnych na Ceneo.pl.

    1. JKD-512COM

    Najpopularniejszym czujnikiem dymu w rankingu jest model JKD-512COM. To detektor dwusensorowy, który wykrywa również tlenek węgla. Urządzenie jest wyposażone w syrenę alarmową o głośności 85 dB, której towarzyszy czerwona dioda LED. Producent dodał też układ automatycznej kontroli i zasilanie bateryjne. Czujnik dymu spełnia normę EN14604:2005 i ma 7-letnią żywotność sensora.

    2. Kidde 29HD

    Czujnik dymu zasilany bateriami, wyposażony w przycisk TEST oraz opcję wyciszenia przypadkowo uruchomionego alarmu. Urządzenie ma blokadę chroniącą przed niechcianym demontażem, sensor optyczny oraz syrenę o natężeniu 85 dB, która jest słyszalna z odległości 3 m. Nie zabrakło też sygnalizacji świetlnej oraz zgodności z normami potwierdzonej przez niezależną jednostkę badawczą VdS.

    3. FireAngel SB5-INT

    Kolejnym polecanym czujnikiem dymu do domu jest urządzenie SB5-INT marki FireAngel. To model wyposażony w sensor optyczny, zasilany bateriami oraz mający certyfikat zgodności z normą EN14604:2005. Producent udziela na niego 5-letniej gwarancji.

    4. FireAngel ST-622

    FireAngel ST-622 wykorzystuje nowoczesną technologię łączącą sensor termiczny i optyczny, dzięki której zapewnia bezkompromisowe bezpieczeństwo. Urządzenie ma 10-letnią żywotność, jest odporny na działanie skrajnych temperatur, a do tego w momencie wykrycia dymu uruchamia syrenę alarmową o głośności 85 dB. Do innych zalet czujnika zaliczamy zasilanie bateryjne, certyfikat zgodności z normą EN 14604:2005 oraz praktyczne funkcje TOAST PROOF i Sleep-Easy.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.